Prezes BC Argentyny wezwał BC krajów rozwiniętych do włączenia do swoich rezerw obligacji suwerennych emerging markets

842

Prezes Banku Centralnego Argentyny Luis Caputo, przemawiając na konferencji kierowników sektora finansowego w Mendozie, zwrócił się do czołowych banków krajów rozwiniętych z wezwaniem o zainwestowanie do 2% rezerw walutowych w kraje rozwijające się, którym udzielono kredytów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To jest zgłaszane przez agencję Bloomberg. Argentyna również otrzymała od MFW linię kredytową o wartości 50 mld dolarów na końcu czerwca. Caputo powiedział, że omówił już swoją propozycję z przewodniczącym Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi i szefem Banku Rozliczeń Międzynarodowych Agustinem Carstensem.

Trump jest gotów do nałożenia cła na towary z Chin na 267 miliardów dolarów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że kończą się przygotowania do wprowadzenia wcześniej ogłoszonych ceł na wolumen chińskiego importu o wartości 200 miliardów dolarów, i jest on gotów do nałożenia dodatkowych ceł na chińskie towary wartości 267 miliardów dolarów, podaje Bloomberg. Wcześniej władze Stanów Zjednoczonych już nałożyły cła na chińskie towary o wartości 50 miliardów dolarów rocznie. Ponieważ w 2017 roku z Chin do Stanów Zjednoczonych dostarczono towarów o łącznej wartości 505 miliardów 600 milionów dolarów, z uwzględnieniem przygotowywanych nowych ceł opodatkowana zostanie cała wielkość chińskiego importu.

Ceny ropy spadły w zeszłym tygodniu

Pod koniec zeszłego tygodnia cena ropy Brent spadła o 1,8%, WTI – o 3,6%. Presja na ceny ropy jest wywierana przez problemy rynków wschodzących i konflikt handlowy Stanów Zjednoczonych z Chinami. Ponadto, zgodnie z danymi Ministerstwa Energetyki Stanów Zjednoczonych w ubiegłym tygodniu rezerwy benzyny w kraju wzrosły o 1 milion 850 tysięcy baryłek, rezerwy destylatów wzrosły o 3 miliony 100 tysięcy baryłek. Przy tym eksperci oczekiwali spadku rezerw benzyny i mniejszego wzrostu rezerw destylatów. W piątek listopadowe kontrakty futures na ropę Brent staniały o 27 centów do 76 dolarów 23 centów za baryłkę. Cena październikowych kontraktów futures na ropę WTI spadła o 45 centów do 67 dolarów 32 centów za baryłkę.

Rezerwy walutowe Indonezji spadły w sierpniu do minimum od 19 miesięcy

Rezerwy walutowe Indonezji spadają już w ciągu siedmiu miesięcy z rzędu z powodu spadku waluty krajowej i odpływu kapitału. W sierpniu rezerwy walutowe kraju spadły do najniższego od stycznia 2017 roku poziomu 117 miliardów 900 milionów dolarów, wynika z danych Banku Indonezji. Waluta Indonezji od początku roku staniała o 8,5%. Jej kurs wobec dolara amerykańskiego spadł w piątek o 0,3% i wyniósł 71,74 rupii za jednego dolara amerykańskiego. Aby ograniczyć inflację i spadek waluty krajowej, Bank Indonezji przeprowadził szereg interwencji na rynku walutowym oraz, według szacunków analityków, może po raz piąty w tym roku podnieść główną stopę procentową pod koniec września.

Wzrost ilości miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych w sierpniu przekroczył prognozy

Liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 201 tysiąc osób, a bezrobocie utrzymało się na lipcowym poziomie 3,9%, podało ministerstwo pracy kraju. Według prognoz analityków oczekiwano wzrostu liczby miejsc pracy o 190 tysięcy a zmniejszenia poziomu bezrobocia do 3,8%. Średnia godzinowa płaca w sierpniu wzrosła o 0,4% wobec lipca i o 2,9% wobec tego samego miesiąca zeszłego roku. Miesięczny wskaźnik wzrósł w maksymalnym tempie od grudnia, roczny – od czerwca 2009 roku. Liczba miejsc pracy w sektorze produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych spadła w sierpniu o 3 tysięcy, w sferze handlu detalicznego – o 6 tysięcy. Jednocześnie w budownictwie odnotowano wzrost zatrudnienia o 23 tysięcy, w sferze usług biznesowych – o 53 tysięcy, w edukacji i opiece zdrowotnej – o 33 tysięcy, w sferze usług finansowych – o 11 tysięcy.

Nadwyżka bilansu handlowego Niemiec spadła w lipcu o 3 miliardy 200 milionów euro

W lipcu 2018 roku nadwyżka handlowa Niemiec, skorygowana o wahania sezonowe, spadła o 3 miliardy 200 milionów euro wobec czerwca do 15 miliardów 800 milionów euro, co okazuje się najniższą wartością od marca 2014 roku. W lipcu nieoczekiwanie zanotowano spadek eksportu z Niemiec o 0,9% w porównaniu do zerowego wzrostu przed miesiącem do 111 miliardów euro. Wolumen niemieckiego importu przez miesiąc wzrósł o 1,2% do 94,5 miliardów euro. Eksperci przewidywali wzrost eksportu o 0,3%, importu – o 0,1%. Eksport towarów do innych krajów UE wzrósł o 8% w ujęciu rocznym i wyniósł 64,5 miliarda euro. Import wzrósł o 10,9% do 53 miliardów 700 milionów euro. Eksport do krajów spoza UE w ujęciu rocznym wzrósł o 7,1%, import – o 13,6%