Światowy rynek obligacji katastrofalnych w pierwszej połowie 2018 roku osiągnął rekordowy poziom

694

W pierwszej połowie 2018 roku światowy rynek obligacji katastrofalnych, które zapewniają ubezpieczenie w przypadku ataku terrorystycznego, huraganu, pandemii albo ataku hakerów, osiągnął rekordowe 30 miliardów dolarów, pokazały wyniki badania Aon Securities. W pierwszym półroczu inwestorzy wykonali 29 transakcji dotyczących rozmieszczenia obligacji katastrofalnych o łącznej wartości 9 miliardów 700 milionów dolarów. Financial Times zauważa, że ​po​mimo poniesionych strat ze względu na dużą liczbę katastrof naturalnych w 2017 roku, inwestorzy nadal lokują kapitał w obligacjach skarbu państwa, ponieważ wyróżniają się one wysoką rentownością. Zwracają one na siebie szczególną uwagę zarówno funduszy emerytalnych, jak i państwowych funduszy majątkowych.

Wzrost produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii zwolnił w lipcu

W lipcu tego roku produkcja przemysłowa waluta Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS). Wzrost wskaźnika zwolnił w porównaniu do wzrostu o 0,4% w czerwcu. Eksperci prognozowali wzrost o 0,2%. W ujęciu rocznym wzrost produkcji przemysłowej w lipcu wyniósł 0,9% przy prognozie analityków na poziomie 1,1%. W ujęciu miesięcznym najbardziej znaczący spadek odnotowano w przemyśle farmaceutycznym, gdzie wskaźnik spadł o 7,5%. Spadek w przemyśle przetwórczym wyniósł 0,2%. Przy tym przemysł naftowy i gazowy wykazał wzrost produkcji o 5%.

S&P potwierdziło ratingi Kazachstanu na poziomie «ВВВ-/А-3» z perspektywą „stabilną”

Międzynarodowa agencja ratingowa S&P Global Ratings poinformowała o utrzymaniu długoterminowych i krótkoterminowych ratingów kredytowych Kazachstanu w walutach zagranicznych i krajowych na poziomie «ВВВ-/А-3» o „stabilnej” perspektywie. Pisze o tym projekt finversia.ru. Specjaliści agencji ratingowej oczekują, że bilans państwowy i zewnętrzny Kazachstanu przez najbliższe dwa lata będą wytrzymałe. Odnotowują oni silny bilans państwowy i płynne aktywa zagraniczne przekraczające zadłużenie zewnętrzne. Wśród ryzyk, które mogłyby wywrzeć ciśnienie na ratingi, S&P wymienia możliwy ostry spadek cen ropy oraz skracanie produkcji.

Prezydent USA zalecił Apple przenieść produkcję z Chin do Stanów Zjednoczonych

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump na Twitterze zwrócił się do Apple z wezwaniem do przeniesienia produkcji z Chin do USA w związku z wprowadzeniem ceł na towary importowane z Chin. Większość swych urządzeń największa na świecie pod względem kapitalizacji spółka produkuje w Chinach. Wcześniej akcje Apple wysłała list do Przedstawiciela handlowego Stanów Zjednoczonych, gdzie wyraża opinię, że cła na importowane chińskie towary w wysokości 200 miliardów dolarów rocznie doprowadzą do wzrostu cen dla konsumentów i do spowolnienia wzrostu gospodarki USA. Donald Trump w sieci społecznościowej zaznaczył „łatwe rozwiązanie” – produkowanie towarów Apple w Stanach Zjednoczonych.

Notowania ropy naftowej wzrosły w poniedziałek

W poniedziałek ceny ropy naftowej wzrosły ze względu na obawy, że huragan „Florence”, zagrażający wschodniemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, może okazać się jednym z najsilniejszych w tym roku, mimo że główne obszary produkujące ropę w Zatoce Meksykańskiej mogą pozostać nienaruszone. Inwestorzy są zaniepokojeni również prawdopodobnym skracaniem dostaw ropy z Iranu w kontekście informacji o tym, że Korea Południowa już przestała kupować irańską ropę, spełniając wymogi prezydenta Stanów Zjednoczonych. Do 13:22 czasu polskiego w poniedziałek, listopadowe kontrakty terminowe na ropę Brent zdrożały o 58 centów do 77 dolarów 41 centa za baryłkę. Wartość październikowego kontraktu terminowego WTI wzrosła o 45 centów do 68 dolarów 20 centów za baryłkę.

Korea Południowa całkowicie przestała kupować ropę z Iranu w sierpniu

Korea Południowa całkowicie zaprzestała importu irańskiej ropy w sierpniu, reagując na żądanie władz Stanów Zjednoczonych, by zaprzestać zakupu ropy z Iranu. Władze Stanów Zjednoczonych planują 4 listopada wprowadzić kolejny blok sankcji przeciwko Iranowi, który będzie skierowany na ograniczenia w handlu węglowodorami. Agencja Bloomberg, powołując się na dane o ruchu tankowców podaje, że w sierpniu dostawy irańskiej ropy do Korei Południowej są całkowicie zahamowane, podczas gdy w lipcu wynosiły one 194 tysięcy baryłek dziennie. Pracownik naukowy Koreańskiego Instytutu Energetyki Ekonomicznej Kim Drzekung zauważył, że „bezpieczeństwo narodowe Korei Południowej zależy od sojuszu wojskowego z USA, dlatego kraj z wyprzedzeniem ograniczył import”.

Zaufanie inwestorów do niemieckiej gospodarki wzrosło we wrześniu powyżej prognozy

We wrześniu indeks zaufania inwestorów i analityków do gospodarki Niemiec na najbliższe sześć miesięcy wyniósł minus 10,6 punktu wobec minus 13,7 punktu w poprzednim miesiącu, wykazało badanie Centrum Europejskich Badań Gospodarczych ZEW. Liczba ta przekroczyła przewidywany przez ekspertów wzrost do minus 13 punktów. Wzrost wskaźnika w kraju obserwuje się przez 2 miesięcy z rzędu. Indeks nastawienia do aktualnych warunków w niemieckiej gospodarce również przekroczył prognozy, podnosząc się do 76 punktów z 72,6 punktu przed miesiącem, podczas gdy, według szacunków analityków zakładano spadek do 72 punktów. Prezes ZEW Achim Wambach uważa, że ​​wzrostowy wpływ na indeks mogła mieć nowa umowa handlowa zawarta między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem.