Bank of America odnotował wzrost zysku o jedną trzecią, według wyników trzeciego kwartału

693

Drugi pod względem ilości aktywów amerykański Bank of America, odnotował wzrost zysku netto o 33,3% w ujęciu rocznym do 7 miliardów 200 milionów USD, według wyników trzeciego kwartału. W obliczeniu na akcję, zysk banku wyniósł 66 centów, przy prognozie oczekiwanej w 62 centy. Przychody kwartalne osiągnęły 22 miliardy 800 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 4,6%. Według ekonomistów, spodziewano się, że przychody wyniosą 22 miliardy 700 milionów dolarów. Bank zwiększył przychody procentowe o 6% do 11 miliardów 900 milionów USD dzięki podwyższeniu stóp procentowych, wzrostu depozytów o 4%  i wydanych pożyczek o wysokości 29 miliardów dolarów.

Bank Światowy zaczął konsultacje z państwami w związku z pogorszeniem sytuacji w handlu międzynarodowym

Prezes Banku Światowego Jim Yong Kim powiedział, że bank prowadzi konsultacje ze wszystkimi krajami-udziałowcami Banku Światowego, aby wszystkich uprzedzić o ewentualnym pogorszeniu warunków w handlu międzynarodowego, informuje TASS. Szef Banku Światowego zauważył, że wszystkie kraje są obecnie zaniepokojone sytuacją na rynku światowym i opracowują strategie, mające na celu ograniczyć jej presję na gospodarkę krajową. Wyraził również opinię, że jeśli ograniczenia handlowe dotkną wszystkich krajów zaangażowanych w handel, powinniśmy spodziewać się spowolnienia tempa globalnego wzrostu. Z powodu sprężenia w handlu międzynarodowym, Światowa Organizacja Handlu obniżyła prognozę wzrostu handlu międzynarodowego w 2018 roku z 4,4% do 3,9%.

Akcje Starbucks wzrosły o 5,5% po ogłoszeniu jednego z jej inwestorów, funduszu hedgingowego Pershing Square

Bill Ekman, założyciel i menedżer amerykańskiej firmy, zarządzającej funduszem hedgingowym Pershing Square Capital Management powiedział, że Starbucks będzie w stanie przetrwać stagnację na rynku amerykańskim w warunkach wzmożonej konkurencji ze strony sieci fast food i drogich kawiarni. Na chwilę obecną Starbucks jest największą siecią kawową na świecie. Ekman zauważył, że Pershing Square jest posiadaczem około 900 milionów dolarów w Starbucks. Dzięki temu oświadczeniu akcje Starbucks wzrosły o 5,5%, a na koniec sesji wyniosły 57 dolarów 71 centów, co pokazuje wzrost o 2,1%. Ekman przewiduje, że akcje Starbucks wzrosną ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych 3 lat.

Opublikowany protokół z wrześniowego posiedzenia EBC sugeruje, że polityka regulatora się nie zmieni

Opublikowany w czwartek protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego za wrzesień pokazał, że regulator nie zamierza zmieniać polityki pieniężnej, pomimo ryzyków związanych z napięciami w handlu międzynarodowym. Mogą one spowodować dalsze spowolnienie wzrostu PKB w strefie euro, pisze Reuters. Zdaniem EBC ryzyko pozostaje zrównoważone. Gospodarka strefy euro pozostaje stabilna co sugeruje, że ryzyko związane ze spowolnieniem gospodarki zostanie złagodzone. Według głównego ekonomisty EBC Petera Prety stabilne wskaźniki wskazują na stabilność w działalności gospodarczej.

Akcje SoftBank spadły z powodu obaw na temat Arabii Saudyjskiej

Akcje największej w Japonii spółki technologicznej SoftBank Group na zamknięciu targów w Hongkongu w poniedziałek spadły o 7,27%. Było to spowodowane obawami inwestorów z powodu uwagi społeczności światowej na zaginięcie dziennikarza opozycyjnego Jamala Khashoggi, który krytykował rząd Arabii Saudyjskiej. W niedzielę indeks giełdowy Arabii Saudyjskiej spadł o 7% po ogłoszeniu zrobionym przez prezydenta USA Donalda Trumpa, w którym wyraził gotowość surowo ukarać Arabię ​​Saudyjską za zaginięcie dziennikarza. SoftBank jest bardzo powiązany z rządem Arabii Saudyjskiej. Analitycy zauważyli negatywną reakcję na inwestorów i firmy technologiczne, które otrzymują dofinansowanie od rządu Arabii Saudyjskiej. 

Amerykańska Sears ogłosiła o rozpoczęciu upadłości

Amerykańska korporacja Sears Holdings, właścicielka sklepów detalicznych, która w ciągu swojej stuletniej historii nie tak dawno zajmowała jedną z głównych pozycji w Stanach Zjednoczonych, ogłosiła o rozpoczęciu postępowania upadłościowego zgodnie z rozdziałem 11 kodeksu USA o bankructwie. W obliczu ostrej konkurencji ze strony sklepów internetowych, przychody firmy spadały w ciągu wielu lat, co doprowadziło do zamknięcia setek sklepów. Kierownik korporacji, miliarder Eddie Lampert zawarł szereg umów, żeby poprawić pozycję Searsa. Jego plan uratowania firmy był przyczyną nieporozumień między nim a specjalnym komitetem zarządzającym. Firma złożyła wniosek w sprawie bankructwa w Nowym Jorku, gdzie wskazała aktywę o wartości 6 miliardów 900 milionów dolarów i zobowiązania o wartości 11 miliardów 300 milionów dolarów.

Hiszpańska korporacja petrochemiczna Cepsa odłożyła pierwsze rozmieszczenie ofert publicznych

Hiszpańska korporacja petrochemiczna Cepsa odłożyła pierwsze rozmieszczenie ofert publicznych akcji ze względu na sytuację na giełdach światowych, które teraz odczuwają presję z powodu trwających sporów handlowych między USA i Chinami, a także z powodu niepewności nt. Brexitu i rosnących stóp procentowych. Fundusz inwestycyjny ZEA Mubadala, który jest właścicielem Cepsy, zamierza sprzedać 25% udziałów korporacji. Spodziewano się, że w czasie pierwszej oferty publicznej (IPO), która ma być największą dla spółki naftowej od 10 lat, uda się przyciągnąć około 2 miliardów euro. Jeżeli w przyszłości sytuacja na międzynarodowych rynkach kapitałowych się ustabilizuje, Mubadala będzie mogła wrócić na giełdę.