Czym jest sektor usług finansowych?

949

Firmy z branży usług finansowych prowadzą działalność w zakresie zarządzania pieniędzmi. W skali globalnej branża usług finansowych jest światowym liderem pod względem zysków i kapitalizacji rynku kapitałowego. Duże konglomeraty dominują w tym sektorze, ale obejmuje on również zróżnicowaną gamę mniejszych firm.

Według Departamentu Finansów i Rozwoju Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), usługa finansowa jest najlepiej opisana jako proces, w którym konsument lub firma nabywa dobro finansowe. Na przykład dostawca systemu płatniczego świadczy usługę finansową, gdy jest w stanie przyjąć i przekazać środki od zleceniodawcy do odbiorcy. Obejmuje to rachunki, które są rozliczane za pomocą kart kredytowych i debetowych, czeków i elektronicznych przekazów pieniężnych.

Weź pod uwagę doradcę finansowego. Doradca zarządza aktywami i oferuje doradztwo w imieniu klienta. Doradca nie prowadzi bezpośrednio inwestycji ani żadnego innego produktu. Zamiast tego, doradca ułatwia przepływ środków pomiędzy oszczędzającymi a emitentami papierów wartościowych i innych instrumentów. Usługa ta jest zadaniem tymczasowym, a nie majątkiem trwałym.

Dobra finansowe nie są natomiast zadaniami, lecz rzeczami. Kredyt hipoteczny może wydawać się usługą, ale w rzeczywistości jest to produkt, który trwa dłużej niż świadczenie wstępne. Akcje, obligacje, pożyczki, aktywa towarowe, nieruchomości i polisy ubezpieczeniowe są przykładami dóbr finansowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

  • Usługi finansowe są coraz bardziej wpływowym sektorem nowoczesnej gospodarki.
  • Usługi finansowe odnoszą się do szerokiego zakresu bardziej szczegółowych działań, takich jak bankowość, inwestowanie i ubezpieczenia.
  • Usługi finansowe ograniczają się do działalności firm świadczących usługi finansowe i ich specjalistów, podczas gdy produkty finansowe są rzeczywistymi towarami, rachunkami lub inwestycjami, które dostarczają.

Usługi bankowe

Podstawą grupy usług finansowych są usługi bankowości komercyjnej. Działalność banku komercyjnego obejmuje przechowywanie depozytów, wydawanie kart kredytowych i debetowych oraz udzielanie pożyczek pieniężnych. Branża bankowa w największym stopniu zajmuje się oszczędzaniem bezpośrednim i udzielaniem kredytów, natomiast sektor usług finansowych obejmuje inwestycje, ubezpieczenia, redystrybucję ryzyka i inną działalność finansową. Banki uzyskują dochody przede wszystkim z różnicy w oprocentowaniu rachunków kredytowych i stóp procentowych płaconych deponentom. Usługi finansowe takie jak te uzyskują dochody przede wszystkim z tytułu opłat, prowizji i innych metod, takich jak spread stóp procentowych między pożyczkami i depozytami.

Bank inwestycyjny zazwyczaj współpracuje jedynie z dealerami i klientami o wysokich dochodach, a nie z ogółem społeczeństwa. Banki te udzielają gwarancji na transakcje, zabezpieczają dostęp do rynków kapitałowych, oferują zarządzanie majątkiem i doradztwo podatkowe, doradzają przedsiębiorstwom w zakresie fuzji i przejęć oraz ułatwiają kupno i sprzedaż akcji i obligacji. Doradcy finansowi i maklerzy dyskontowi również zajmują tę niszę.

Usługi inwestycyjne

Osoby fizyczne mogą uzyskać dostęp do rynków finansowych, takich jak akcje i obligacje, poprzez usługi inwestycyjne. Brokerzy (działający samodzielnie lub przez Internet) ułatwiają kupno i sprzedaż papierów wartościowych oraz pobierają prowizję za swoje usługi. Doradcy finansowi mogą pobierać roczną opłatę w oparciu o zarządzane aktywa i kierować kilkoma transakcjami w dążeniu do zbudowania i zarządzania dobrze zdywersyfikowanym portfelem. Robo-doradcy to najnowsze wcielenie doradztwa finansowego i zarządzania portfelem, z w pełni zautomatyzowanym algorytmem alokacji portfela i realizacji transakcji.

Fundusze hedgingowe, fundusze inwestycyjne i partnerstwa inwestycyjne inwestują pieniądze na rynkach finansowych i pobierają w tym procesie opłaty za zarządzanie. Organizacje te wymagają usług powierniczych w zakresie obrotu i obsługi swoich portfeli, a także doradztwa prawnego, zgodności z przepisami i marketingu. Istnieją również dostawcy oprogramowania, którzy zaspokajają potrzeby społeczności funduszy inwestycyjnych poprzez tworzenie aplikacji do zarządzania portfelem, raportowania klientów i innych usług zaplecza.

Fundusze private equity, dostawcy venture capital i aniołowie inwestycyjni dostarczają kapitał inwestycyjny firmom w zamian za udziały własnościowe lub udział w zyskach. Kapitał venture był szczególnie ważny dla firm technologicznych w latach 90-tych. Duża część tego, co dzieje się za kulisami przy zawieraniu dużych transakcji, jest przypisywana tej grupie.

Usługi ubezpieczeniowe

Ubezpieczenia są kolejnym ważnym podsektorem branży usług finansowych. W Stanach Zjednoczonych agent ubezpieczeniowy różni się od brokera. Pierwszy z nich jest przedstawicielem przewoźnika ubezpieczeniowego, natomiast drugi reprezentuje ubezpieczonego i poszukuje polis ubezpieczeniowych. Jest to również domena ubezpieczyciela, który ocenia ryzyko związane z ubezpieczeniem klientów, a także doradza bankierom inwestycyjnym w zakresie ryzyka kredytowego. Wreszcie, reasekuratorzy prowadzą działalność polegającą na sprzedaży ubezpieczeń samym ubezpieczycielom, aby pomóc im chronić się przed katastrofalnymi stratami.

Usługi ubezpieczeniowe są dostępne w celu ochrony przed śmiercią lub obrażeniami (np. ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie dochodu z tytułu niepełnosprawności, ubezpieczenie zdrowotne), przed utratą lub uszkodzeniem mienia (np. ubezpieczenie właściciela domu, ubezpieczenie samochodu), lub przed odpowiedzialnością cywilną lub pozwem sądowym – wśród kilku innych, bardziej ukierunkowanych klasyfikacji.

Usługi podatkowe i księgowe

Rozległy sektor usług finansowych obejmuje również usługi księgowe i podatkowe, usługi w zakresie wymiany walut i przelewów pieniężnych oraz usługi i sieci maszyn do obsługi kart kredytowych. Obejmuje on również usługi w zakresie rozwiązywania problemów związanych z zadłużeniem oraz globalnych dostawców usług płatniczych, takich jak Visa i Mastercard, a także giełdy ułatwiające handel akcjami, instrumentami pochodnymi i towarami.

Księgowy korzysta z wykształcenia lub doświadczenia w dziedzinie biznesu, finansów lub księgowości w celu zbadania dokładności sprawozdań finansowych. Księgowi zapewniają, że wszystkie rejestry i sprawozdania finansowe, takie jak bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych i zeznanie podatkowe, są zgodne z federalnymi przepisami i regulacjami oraz ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości (GAAP). Księgowi opracowują również informacje potrzebne do przygotowania zapisów w księgach rachunkowych firmy, takich jak księga główna, oraz dokumentują transakcje finansowe firmy w czasie. Informacje te są wykorzystywane do sporządzania cotygodniowych, miesięcznych, kwartalnych lub rocznych sprawozdań końcowych i raportów z rachunkowości kosztowej. Księgowi muszą również rozwiązywać wszelkie rozbieżności lub nieprawidłowości, jakie znajdą w zapisach, sprawozdaniach lub udokumentowanych transakcjach. Zazwyczaj przestrzegają oni ustalonych procedur kontroli księgowej za pomocą systemu lub oprogramowania księgowego.

Oprócz analizowania zapisów i sprawozdań finansowych, księgowym często powierza się inne zadania związane z finansami. Dodatkowe zadania obejmują monitorowanie skuteczności procedur kontroli księgowej lub programów komputerowych w celu zapewnienia, że są one zgodne z przepisami federalnymi i stanowymi. Zadaniem księgowych jest również przedstawianie rekomendacji różnym działom lub personelowi C-suite dotyczących efektywnego wykorzystania zasobów i procedur firmy. Rekomendacje te mają na celu zapewnienie rozwiązań potencjalnie kosztownych problemów finansowych lub problemów biznesowych. W niektórych przypadkach, księgowi mają również za zadanie przygotowanie i przeglądanie faktur dla klientów i dostawców, aby pomóc w terminowej płatności zaległych sald. Uzgadnianie płac, weryfikacja umów i zamówień, budowa budżetu firmy oraz opracowywanie modeli finansowych lub prognoz może być również częścią regularnych obowiązków księgowego.

Poza tymi obowiązkami, księgowi przygotowują i składają podatki dla firm i osób fizycznych. Analizują oni wszystkie aktywa przedsiębiorstwa, uzyskane i zapłacone dochody lub przewidywane wydatki i zobowiązania w celu osiągnięcia całkowitej kwoty zobowiązań podatkowych za dany rok. Przygotowując i składając dokumenty podatkowe zarówno dla firm, jak i dla osób fizycznych, księgowi mają za zadanie dostarczyć szczegółową analizę efektywności podatkowej lub nieefektywności oraz przedstawić zalecenia dotyczące sposobów zmniejszenia całkowitych zobowiązań podatkowych w przyszłości.