Kurs Bitcoin Satoshi Vision SV (BSV)

2377

Bitcoin Satoshi Vision (BSV lub BCHSV na niektórych giełdach) to platforma płatności typu open source oparta na technologii blockchain, wykorzystująca algorytm konsensusu Proof of Work. Sieć Bitcoin SV oddzielona od łańcucha Bitcoin Cash (BCH) podczas hard-fork (aktualizacja sieci), która odbyła się 15 listopada 2018 r. Rozdzielenie BSV było wynikiem niezgody w społeczności dotyczącej dalszego rozwoju Bitcoin Cash . BSV, podobnie jak Bitcoin Cash, opiera się na zmodyfikowanym kodzie źródłowym bitcoin (BTC). Należy pamiętać, że zarówno Bitcoin, Bitcoin Cash, jak i Bitcoin SV są niezależnymi kryptowalutami, działającymi w oddzielnych sieciach.

Kurs Bitcoin BSV

Kurs i Notowania Bitcoin SV (BSV)

Bitcoin Satoshi Vision rozpoczął działalność w listopadzie 2018 roku jako twardy widelec Bitcoin Cash, który sam był twardą rozwidloną wersją oryginalnego Bitcoin. BSV była jedną z dwóch monet, które wyłoniły się z twardego widelca, a Bitcoin Cash ABC był drugą monetą stworzoną z tego wydarzenia.

Maksymalna podażPodaż w obieguData wydaniaCena emisyjnaProtokół konsensusu
21 000 00017477,29815.11.2018POW
Całkowita podażAlgorytm kryptograficznyKod źródłowyBiały papierStronie internetowej
21 000 000SHA256whatsonchain.comENbitcoinsv.io

Po stworzeniu Bitcoin SV posiadacze gotówki Bitcoin, którzy mieli swoje klucze prywatne lub utrzymywali Bitcoiny w usłudze, która wspierała podział, mogli otrzymywać równe kwoty Bitcoin SV i Bitcoin Cash ABC, co spowodowało dalsze rozbieżności w dynamice cen Bitcoin.

Zespół Bitcoin SV powiedział, że jego wizja polega na przywróceniu protokołu Bitcoin do jego pierwotnego projektu, zapewniając stabilność za pomocą jedynie ograniczonego i dobrze znanego zestawu zmian, w tym przywrócenia kodów operacyjnych Satoshi, aby umożliwić firmom i zespołom programistycznym na całym świecie tworzenie wiele możliwych rozwiązań w blockchainie BSV, takich jak inteligentne kontrakty, tokenizacja, zamiany atomowe i wiele innych.

Bitcoin SV umożliwia także masowe skalowanie, które, według jego zespołu, utoruje drogę blockchainowi BSV do obsługi znacznie wyższych wolumenów transakcji i wyższych opłat transakcyjnych dla górników. Jest to ważne dla górników, aby utrzymać rentowność, ponieważ nagroda za blok ponownie spadnie o połowę w roku 2020 (zmniejszając z 12 BSV do 6,25 BSV za każdy blok), a następnie o połowę ponownie w późniejszych latach.

Bitcoin SV został opracowany przez nChain, który należy do kontrowersyjnego Craiga Wrighta, który twierdzi, że jest twórcą bitcoinów, których Satoshi Nakamoto był anonimowy. Calvin Ayre, właściciel portalu i kopalni Coingeek, jest także jednym z głównych promotorów BSV. Biała księga Bitcoin SV została opublikowana 16 sierpnia 2018 r., A Craig Wright śmiało twierdził, że jest to wersja protokołu Bitcoin najbliższa wizji, którą Satoshi Nakamoto stworzył w swojej białej księdze z 31 października 2008 r. Wright prowokacyjnie nazywa BSV „jedyny prawdziwy bitcoin”, przyciągający oburzenie wielu uczestników rynku. Obecnie wielu krytyków BSV nie bez powodu uważa się za całkowicie scentralizowaną sieć ze względu na koncentrację ponad 80% całkowitej mocy obliczeniowej sieci (zwanej hashrate) w trzech pulach wydobywczych należących do twórców i promotorów projektu – Coingeek (należący do Calvina Ayre), BMG Pool i SVPool (bezpośrednio związany z Craig Wright).

Maksymalna podaż Bitcoin SV (podobna do BTC i BCH) wynosi 21 milionów sztuk, z czego około 84% (ponad 17,7 miliona) zostało już wydobytych.

Kurs i notowania Bitcoin SV (BSV)

Bitcoin SV jest obecnie notowany na ponad siedemdziesięciu giełdach kryptowalut, tracąc jednak główne źródło płynności, jakim była giełda Binance. Administracja postanowiła usunąć BSV ze swojej platformy po zagrożeniach Craiga Wrighta pod koniec marca tego roku wobec osób, które zaprzeczają, że jest twórcą bitcoinów. Decyzja o usunięciu BSV została podjęta przez założyciela i prezesa giełdy Changpeng Zhao. Zapoczątkowało to akcję w społeczności kryptowalut (szczególnie na Twitterze) o nazwie #delistBitcoinSV, do której dołączyły m.in. wymiana walut kryptograficznych ShapeShift i giełda Kraken (która odpowiadała za około 2% dziennego obrotu BSV) po przeprowadzeniu ankiety na Twitterze. Binance zakończy możliwość handlu parami BSV 22 kwietnia, a Kraken 29 kwietnia. Decyzję o wycofaniu wsparcia dla Bitcoin SV podjęła również administracja internetowa (dostępna z przeglądarki internetowej) portfela blockchain.com. Obecnie najwyższą płynność Bitcoin SV zapewnia giełda HitBTC (około 11% dziennego wolumenu), ponadto BSV jest nadal dostępny na wielu wiodących giełdach, takich jak OKEx, Huobi, Bitfinex i Poloniex. Polskie giełdy kryptowalut, które oferują BSV, obejmują BitBay i Coinroom. Na każdym z nich można kupić BSV bezpośrednio za złotego (BSV / PLN), ale należy pamiętać o bardzo niskiej płynności.

Różnice pomiędzy Bitcoin Cash oraz Bitcoin SV

Bitcoin Cash i Bitcoin SV znacznie różnią się od siebie na wiele sposobów, co oznacza, że obie sieci nie są ze sobą kompatybilne, w wyniku czego przyczyniły się do podziału łańcuchów, który miał miejsce 15 listopada 2018 r.

Przede wszystkim oba projekty różnią się maksymalną pojemnością bloku transakcyjnego – w Bitcoin Cash początkowo było to 8 MB, a teraz mają 32 MB, podczas gdy Bitcoin SV ma limit 128 MB dla każdego bloku transakcyjnego, który w przyszłości , zgodnie z zapowiedzią nChain, ma zostać zwiększony do 512 MB.

raz wraz z aktualizacją sieci 15 listopada ubiegłego roku, Bitcoin Cash wprowadził kanoniczne porządkowanie transakcji, podczas gdy Bitcoin SV był (podobnie jak BTC) w ramach obecnego modelu porządkowania transakcji topologicznych. Dotyczy to sposobu organizacji transakcji w bloku – kanoniczne porządkowanie transakcji ostatecznie zapewnia możliwość uzyskania znacznie większej skalowalności w bloku o tej samej pojemności, a także ułatwia identyfikację transakcji w bloku według węzłów sieci, ale nie został wdrożony w BSV ze względu na potencjalne obniżenie poziomu bezpieczeństwa.

W kodzie źródłowym Bitcoin SV przywrócono cztery kody operacji, które były od samego początku w Bitcoin, ale później zostały z niego usunięte (ma to być jeden z elementów zgodności z „wizją Satoshi Nakamoto”). Kody operacji przywróconego skryptu to OP_MUL (wielokrotność), OP_INVERT (inwersja), OP_LSHIFT, OP_RSHIFT (przesunięcie w lewo / prawo). Według nChain ma to przywrócić niezbędne funkcje dla programistów, które zostały usunięte z kodu BTC.

Bitcoin Cash po podziale sieci ma również minimalny limit wagi transakcji, który nie może być mniejszy niż 100 bajtów, jako część ochrony przed atakami DDoS. Bitcoin SV nie ma tego dolnego limitu.

Bitcoin Cash ma również kod operacyjny OP_CHECKDATASIG, służący do potwierdzania komunikatów poza siecią blockchain, który docelowo posłuży do opracowania funkcjonalności związanych m.in. z inteligentnymi kontraktami. Według nChain powyższy kod operacji jest niepotrzebny i nie został dodany do repozytorium Bitcoin SV.

Oba projekty są przeciwne wdrożeniu SegWit (głównie z powodu tego, że Bitcoin Cash oddzielił się od sieci Bitcoin) i nie pozwalają na stosowanie rozwiązań skalujących opartych na protokołach drugiej warstwy (takich jak Lightning Network), koncentrując się na uzyskaniu wysokiej skalowalności w ramach bloki łańcuchowe. Różne wizje zapewniające przyszłą wysoką skalowalność sieci są jedną z głównych kości niezgody wśród zwolenników BTC, BCH i BSV.

Kopanie (mining) Bitcoin SV

Bitcoin SV to sieć oparta na algorytmie konsensusowym Proof of Work, co oznacza, że ​​górnicy są odpowiedzialni za potwierdzanie transakcji, tworzenie kolejnych bloków transakcji i wyodrębnianie nowych jednostek kryptowaluty. Kod źródłowy BSV został wyodrębniony z repozytorium Bitcoin Cash (BCH), podczas gdy BCH znajduje się w linii prostej pochodzącej od zmodyfikowanego kodu bitcoin. Z tego powodu wszystkie trzy sieci mają wiele powiązanych parametrów, często różniących się jedynie drobnymi szczegółami. Bitcoin SV, podobnie jak BTC i BCH, działa w oparciu o funkcję skrótu kryptograficznego SHA256, co oznacza, że ​​można go wykopać przy użyciu tego samego sprzętu, co dwie wspomniane kryptowaluty. Obecnie jedyną opłacalną metodą wydobywania SHA256 jest stosowanie układów ASIC. Wśród koparek BSV najbardziej popularne są urządzenia serii Bitmain Antminer S (szczególnie S9, dodatkowo między innymi S15 lub najnowszy S17), oprócz rynku są koparki m.in. z Innosilicon (np. Terminator T2 / T3) lub DragonMint (model T1).

Nagroda blokowa w BSV jest obecnie taka sama jak w BTC i BCH i wynosi 12,5 jednostek kryptowaluty. Podlega również tak zwanemu o połowę co 210 000 blokom transakcyjnym, tj. O połowę. Docelowy czas bloku, tj. Okres między kolejnymi blokami transakcji, wynosi – jak w BTC – 10 minut, a korekty trudności dokonuje się w każdym bloku, aby skutecznie dążyć do osiągnięcia docelowego czasu bloku (w przeciwieństwie do BTC, gdzie korekta trudności występuje co 2016 bloków, tj. około 2 tygodni). Mimo to czas blokowania w BSV wynosi obecnie średnio około 11,5 minuty z powodu problemów ze stabilnością sieci.

Maksymalna pojemność bloku w Bitcoin SV jest czterokrotnie większa niż w Bitcoin Cash (32 MB) i wynosi aż 128 MB, aby zapewnić wysoką przepustowość transakcji bez potrzeby stosowania protokołów drugiej warstwy (tak zwana skalowalność w łańcuchu, krytykowany m.in. przez zwolenników BTC). Bitcoin SV, podobnie jak Bitcoin Cash, umożliwia przeprowadzanie natychmiastowych transakcji w modelu zero-conf, tj. Bez potwierdzania ich finalizacji w bloku transakcji. Nie jest to jednak bezpieczne rozwiązanie, uzasadnione tylko przy dokonywaniu mikrotransakcji (za niewielką kwotę).