Ceny producentów w USA wzrosły umiarkowanie w kwietniu

2307

Indeks cen producentów w Stanach Zjednoczonych w kwietniu wzrósł o 0,2% w porównaniu z marcem, kiedy wzrost był na poziomie 0,6%, pokazały dane Ministerstwa Pracy kraju. Wskaźnik potwierdził prognozy rynkowe. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, indeks wzrósł o 2,2%, podobnie jak w poprzednim miesiącu. Ekonomiści oczekiwali wzrostu do 2,3%. Ceny, które nie uwzględniają energii, usług handlowych i żywności, wzrosły o 0,4% w porównaniu z marcem, co jest najszybszym wskaźnikiem od stycznia ubiegłego roku. W ujęciu rocznym wskaźnik wzrósł o 2,2%, przyspieszając wzrost w porównaniu z marcem o 2%. Ceny hurtowe nośników energii wzrosły o 1,8%, spowalniając po 5,6% wzroście w marcu. Produkty żywnościowe spadły o 0,2%. Ceny podstawowych towarów utrzymywały się na poziomie z marca, kiedy odnotowano wzrost o 0,2%. Usługi wzrosły w cenie o 0,1%. Miesiąc wcześniej ich wartość wzrosła o 0,3%.

Wzrost deficytu handlowego w USA w marcu był mniejszy niż oczekiwano

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w marcu wyniósł 50 mld dolarów, wzrastając z 49,3 mld dolarów w lutym, jak podaje Departament Handlu. Wskaźnik okazał się mniejszy niż przewidywali ekonomiści – 50,2 mld USD. USA wyeksportowały towaró w marcu o 1,4% więcej niż w lutym. Wielkość eksportu wyniosła 141,7 mld dolarów. Wzrost wskaźnika wynikał ze wzrostu dostaw przemysłowych i eksportu soi. Lotnictwo cywilne odnotowało spadek dostaw o 700 mln dolarów. Wielkość importu wzrosła o 1,2%, osiągając 214,1 mld dolarów w wyniku wzrostu importu ropy naftowej, a także produktów spożywczych, których tempo osiągnęło najwyższy poziom w historii. Jednocześnie zmniejszył się import towarów konsumpcyjnych. Deficyt handlowy z Chinami spadł w marcu o 16% do 20,7 mld dolarów. Kwietniowy wynik był najniższy od marca 2014 roku. Jednocześnie wielkość amerykańskiego eksportu do Chin wzrosła o 23,6%.

Berkshire Hathaway pod kierownictwem Buffetta pomyliła się, inwestując w DC Solar Solutions

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, prezes zarządu i dyrektor generalny Berkshire Hathaway, Warren Buffett, ostatnio coraz częściej uznaje decyzje inwestycyjne podjęte przez niego za błędne. Ostatnim błędem była decyzja Berkshire Hathaway o zainwestowaniu 337 mln dolarów w producenta paneli słonecznych DC Solar Solutions w latach 2015-2018. Po bankructwie DC Solar Solutions, ogłoszonym w lutym tego roku, Berkshire Hathaway został zmuszony do odpisania aktywów na określoną kwotę, podając ten odpis w sprawozdaniu za pierwszy kwartał 2019 roku. FBI i Administracja podatkowa USA kontynuują dochodzenie w sprawie DC Solar, podejrzewając ją w stworzenie zbójnickiego schematu na kwotę w 810 mln dolarów. Warren Buffett wcześniej ogłosił i inne błędy, w szczególności w odniesieniu do inwestycji w Kraft Heinz. Żałuje również, że nie rozważył perspektywności takich firm jak Amazon i Google i na samym początku nie inwestował w nie.

IEA informuje o spowolnieniu wzrostu energii odnawialnej

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że ​​pod koniec 2018 roku świat wykorzystał taką samą ilość odnawialnych źródeł energii, jak na koniec 2017 roku. Indeks, który po raz pierwszy od 2001 roku wykazał zerowy wzrost, wynosił około 180 gigawatów. Eksperci IEA wskazują, że taki wolumen nie jest wystarczający do osiągnięcia długoterminowych celów gospodarczych, ponieważ stanowi tylko 60% docelowej wartości. Cele wymagają corocznego wzrostu o około 300 gigawatów energii odnawialnej do 2030 roku. Należy zauważyć, że wraz ze wzrostem popytu na odnawialne źródła energii na świecie rośnie również zapotrzebowanie na ropę i gaz. W 2018 roku emisje CO2 wzrosły o 1,7%, osiągając rekordowy poziom w 33 gigaton. Według IEA, w ciągu ostatnich czterech lat wzrost wykorzystania energii wiatrowej zwolnił, ale wzrost energii słonecznej wzrósł. Eksperci zauważają, że odnawialne źródła energii stają się najtańszą opcją dla wielu rynków ze względu na redukcję kosztów, co pozwala na oczekiwanie ich zrównoważonego wzrostu w przyszłości.

Bloomberg przewiduje, że Chiny w 2019 roku staną w obliczu największej niewypłacalności w swojej historii

Agencja Bloomberg przeprowadziła badanie, które wykazało, że przedsiębiorstwa w Chinach od początku 2019 roku nie wywiązały się z zobowiązań wobec krajowych obligacji na łączną kwotę 39,2 mld juanów. Wskaźnik wzrósł 3,4 razy w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Dane te pozwoliły agencji dojść do wniosku, że w tym roku Chinom grozi największa niewypłacalność w historii – 13 bln dolarów. Eksperci zauważają, że w porównaniu z 2016 roku, kiedy ryzyko niewypłacalności koncentrowało się w pierwszej połowie roku, liczba niewypłacalności ogłoszonych przez firmy w tym roku rośnie 3-krotnie szybciej, co może prowadzić do nowych rekordów niewypłacalności chińskiego rynku obligacji. Głównymi przyczynami obecnej sytuacji jest dalsza redukcja sektora bankowego w ChRL i środki podejmowane przez państwo w celu coraz większego ograniczania równoległego systemu bankowego.

Liczba instalacji naftowych i gazowych na świecie spadła w kwietniu

Amerykańska firma Baker Hughes zgłosiła spadek liczby działających w świecie instalacji naftowych i gazowych w kwietniu drugi miesiąc z rzędu. Liczba instalacji wynosiła 2 tys. 140 jednostek, podczas gdy miesiąc wcześniej było ich 2 tys. 113. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 53 jednostki. Stany Zjednoczone odnotowały spadek liczby instalacji o 11 jednostek do 1000 sztuk. W Kanadzie wskaźnik spadł o 85 jednostek, co odpowiada 66 instalacjom, co jest najniższą wartością od czerwca 2016 roku. Udział Ameryki Północnej w świecie istniejących wierceń spadł do 50,4% z 53% w marcu. Wzrost liczby instalacji w kwietniu wykazały następujące regiony: Azja-Pacyfik – o 2 jednostki, Bliski Wschód – o 17 jednostek, Europa – o 3 jednostki i Ameryka Łacińska – o 2 jednostki.