Aktywność biznesowa Chin w sektorze usług wzrosła w lutym w minimalnym tempie od października 2018 roku

619

Sektor usług w Chinach w lutym wykazał najniższą dynamikę aktywności biznesowej od października 2018 roku. Według Markit / Caixin indeks PMI wyniósł 51,1 pkt wobec 53,6 pkt miesiąc wcześniej. Głównym negatywnym czynnikiem wpływającym na jej dynamikę było spowolnienie wzrostu nowych zamówień do najniższego poziomu od października 2018 roku, w związku z osłabieniem popytu wewnętrznego i zewnętrznego. Nowe zamówienia eksportowe wzrosły w lutym najwolniej od 5 miesięcy. Firmy utworzyły małą liczbę nowych miejsc pracy. Wzrost kosztów operacyjnych był umiarkowany. Przez 4 miesiące aktywność biznesowa w sektorze wytwórczym i usługowym rosła w najwolniejszym tempie. Odpowiedni indeks złożony wyniósł 50,7 pkt, w porównaniu z 50,9 pkt w styczniu.

Aktywność biznesowa w strefie euro wzrosła bardziej niż oczekiwano

W lutym aktywność gospodarcza w strefie euro wzrosła do maksymalnego poziomu od 3 miesięcy. Według IHS Markit, złożony PMI wyniósł 51,9 pkt, w porównaniu z 51 pkt w styczniu. Wstępna ocena indeksu ukształtowała się na poziomie 52,3 pkt. Sektor usług wykazał wzrost wskaźnika do 52,8 pkt z 51,2 pkt, co również okazało się wyższe niż wstępne szacunki 52,3 pkt. Wzmocnienie działalności gospodarczej przyczyniło się do zmniejszenia wpływu ruchu protestacyjnego „żółtych kamizelek” we Francji, a także dostosowania sektora motoryzacyjnego do nowych standardów emisji do atmosfery. Niemniej jednak wzrost aktywności jest ograniczany przez spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego, trwające spory handlowe i zbliżający się Brexit. W lutym sektor prywatny w strefie euro wykazał przyspieszenie wzrostu zatrudnienia. Nastroje gospodarcze w regionie rosły w maksymalnym tempie od 5 miesięcy. 

Centralny Bank Australii pozostawił kluczową stopę bez zmian

Centralny Bank Australii na posiedzeniu we wtorek postanowił pozostawić kluczową stopę na poziomie 1,5%, pisze projekt finversia.ru. Decyzja ta potwierdziła prognozy rynkowe. Bank centralny nie zmienia rekordowo niskiej wartości kluczowej stopy procentowej przez trzydzieści kolejnych posiedzeń. Regulator pozytywnie ocenia stan gospodarki Australii i stwierdził, że nie planuje zmieniać politykę pieniężną w najbliższej przyszłości. Ekonomiści szacują, że australijska gospodarka wzrosła w czwartym kwartale o 0,3%, utrzymując tempo wzrostu z trzeciego kwartału. Oczekuje się, że w wyniku całego 2018 roku PKB wzrośnie o 2,5%. W porównaniu ze wzrostem o 2,8% w 2017 roku tempo wzrostu gospodarczego w 2018 roku zwolni.

Gospodarka Korei Południowej wzrosła o 2,7% w 2018 roku

Gospodarka Korei Południowej, zgodnie z ostatecznymi danymi Banku Korei, w czwartym kwartale zwiększyła się w najszybszym tempie od trzeciego kwartału 2017 roku, wzrastając o 3,1% w ujęciu rocznym. W porównaniu z poprzednim kwartałem jej wzrost wyniósł 1%. Jednak wyniki całego 2018 roku wykazały najwolniejszą dynamikę PKB na poziomie 2,7% od 2012 roku. Osłabienie popytu na półprzewodniki na świecie doprowadziło do spadku inwestycji przedsiębiorstw o ​​1,6%, którego wolumen był najniższy od 9 lat. Największy od 1998 roku spadek inwestycji w strefie budownictwa o 4%, miał również negatywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego. Roczna stopa wzrostu wydatków konsumpcyjnych kształtowała się na poziomie 2,8%. Wydatki rządowe wzrosły o 5,6%. Eksport wzrósł o 4,2%, a import o 1,7%.

PKB Włoch spada drugi kwartał z rzędu

PKB Włoch spadł w czwartym kwartale o 0,1%, podobnia jak w trzecim kwartale, wskazują ostateczne dane Istatu. Dane wskazują na techniczną recesję we włoskiej gospodarce. Według ekspertów, w czwartym kwartale oczekiwano spadku PKB o 0,2%. Spośród krajów strefy euro tylko we Włoszech odnotowano recesję. Stowarzyszenie włoskich przedsiębiorców spodziewa się dalszego spadku w marcu ze względu na spadek produkcji przemysłowej. W tym samym czasie lutowy wzrost indeksu menedżerów zakupów PMI w sektorze usług był zaskoczeniem, według Markit Economics i ADACI, zwiększył się do 50,4 punktu od wartości styczniowej 49,7 pkt. Skonsolidowany PMI, który wzrósł do 48,8 pkt., również przekroczył oczekiwania ekonomistów, którzy prognozowali spadek do 48,6 pkt.

Sprzedaż półprzewodników na świecie spadła w styczniu po raz pierwszy od 2,5 roku

Stowarzyszenie przemysłu półprzewodników SIA odnotowało pierwszy spadek globalnej sprzedaży półprzewodników od lipca 2016 roku. Wielkość ich realizacji w styczniu spadła o 5,7% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, osiągając 35 miliardów 470 milionów dolarów. Spadek w stosunku do grudnia wyniósł 7,2%. Sprzedaż w tym obszarze wykazała rekordowy poziom w ciągu ostatnich 3 lat. W 2018 roku osiągnęła 469 miliardów dolarów. W styczniu tego roku wzrost sprzedaży za miesiąc odnotowano jedynie w Europie, gdzie wskaźnik wzrósł o 0,2%. Pozostałe regiony odnotowały spadek. Tak więc w Ameryce Północnej i Południowej sprzedaż spadła o 15,3%, w Chinach – o 3,2%. Niemniej jednak, Stowarzyszenia spodziewają się ożywienia sprzedaży na tle dalszego zapotrzebowania na chipy dla sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy, wirtualnej rzeczywistości i innych produktów, na które popyt będzie rósł.

Ceny ropy spadły w związku ze wzrostem zapasów w USA

Po opublikowaniu raportu Departamentu Energii USA dotyczącego rezerw ropy naftowej kraju, w środę obserwowano umiarkowany spadek cen ropy. W ubiegłym tygodniu zasoby ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 7 milionów 70 tysięcy baryłek, co znacznie przekroczyło oczekiwany przez analityków wzrost o 1 tysiąc 900 milionów baryłek. W tym samym czasie ilość ropy produkowanej w Stanach Zjednoczonych pozostała niezmieniona, zachowując rekordową wartość w 12 milionów 100 tysięcy baryłek dziennie. Stany Zjednoczone zwiększyły ilość importowanej ropy o 1 milion 80 tysięcy baryłek dziennie i zmniejszyły ilość eksportu o 556 tysięcy baryłek dziennie. Wskutek tego ropa Brent o 16:41 czasu środkowoeuropejskiego spadła w cenie o 22 centów do 65 dolarów 64 centów za baryłkę. Koszt ropy naftowej WTI spadł o 66 centów do 55 dolarów 96 centów za baryłkę.