Deficyt handlowy USA w grudniu osiągnął najwyższy poziom od października 2008 roku

549

Deficyt bilansu handlowego USA w grudniu 2018 roku wyniósł 59 miliardów 800 milionów dolarów, wzrastając o 9,5 miliarda dolarów w porównaniu z listopadem i osiągnął maksimum od października 2008. Takie dane publikowane przez Ministerstwo Handlu. Według ekspertów deficyt miał wzrosnąć do 49 miliardów 300 milionów dolarów. Import wzrósł o 2,1% do 264 miliardów 900 milionów dolarów. Eksport wykazał rekordowe stopy wzrostu, wzrastając o 1,9% do 205 miliardów 120 milionów dolarów. Na koniec 2018 roku odnotowano deficyt handlowy w wysokości 621 mld dolarów, co o 12,5% więcej niż w 2017 roku. Jest to rekordowa liczba od 2008 roku. Negatywny bilans handlowy z Chinami wzrósł do historycznego rekordu 419 miliardów 200 milionów euro. Deficyt w handlu z Meksykiem zwiększył się o 15%, a z Niemcami – o 7,2%.

Bank Kanady pozostawia stopy procentowe bez zmian

Bank centralny Kanady, po spotkaniu w środę, postanowił utrzymać stopę procentową na niezmienionym poziomie 1,75%. Cel stopy overnight jest utrzymywana na poziomie 1%. Regulator powiedział, że inflacja bazowa w kraju pozostaje blisko 2%. Inflacja w styczniu spadła do 1,4% przy spadających cenach benzyny. Niemniej jednak Kanadyjski Bank Centralny spodziewa się, że do 2019 roku stopa inflacji pozostanie nieco poniżej docelowych 2%. Czynniki te, zdaniem regulatora, uzasadniają utrzymanie stóp procentowych poniżej neutralnego. Aby w odpowiednim czasie zareagować na ewentualny wzrost stóp procentowych w przyszłości, Bank Centralny będzie monitorował dynamikę wydatków gospodarstw domowych, a także sytuację na rynku ropy naftowej i globalnej polityki handlowej.

Sinopec planuje zawarcie 20-letniej umowy z Cheniere na dostawy LNG

Chiński koncern petrochemiczny Sinopec spodziewa się pozytywnego rozwiązania sporu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, który pozwoli mu na zawarcie umowy z amerykańską Cheniere Energy na dostawy skroplonego gazu ziemnego na okres 20 lat. Informuje o tym Reuters, powołując się na źródła. Warunki handlowe umowy zostały uzgodnione przez firmy pod koniec 2018 roku. Wartość transakcji nie jest zgłaszana, chociaż wiadomo, że Sinopec planuje kupować od Cheniere około 2 milionów ton LNG rocznie, zaczynając od 2023 roku. Podpisanie umowy jest utrudnione przez trwające negocjacje między dwoma krajami. Powiadomienia o tym, że Stany Zjednoczone i Chiny są bliskie podpisania umowy handlowej, pozwalają oczekiwać, że wkrótce dojdzie do porozumienia w sprawie dostaw LNG z USA.

Bank Centralny Turcji pozostawił kluczową stopę bez zmian

Po środowym spotkaniu Centralny Bank Turcji postanowił pozostawić stopę cotygodniowego REPO bez zmian, na poziomie 24%, pisze projekt finversia.ru. Decyzja tureckiego banku centralnego potwierdziła prognozy ekonomistów, którzy nie spodziewali się zmiany kluczowej stopy. W związku z tym obawy inwestorów o ewentualnym złagodzeniu polityki monetarnej regulatora nie potwierdziły się. Regulator wręcz przeciwnie powiedział, że będzie stale monitorował prognozę inflacji i w razie potrzeby gotowy do prowadzenia bardziej twardej polityki. Inflacja w Turcji w październiku zeszłego roku osiągnęła maksimum od 15 lat na poziomie 25,24%. W lutym jej wartość spadła poniżej 20%.

Zamówienia produkcyjne w Niemczech spadły w styczniu

W Niemczech zamówienia przemysłowe gwałtownie spadły w styczniu, co było głównie spowodowane spadkiem popytu zewnętrznego. Według Federalnego Urzędu Statystycznego, skorygowany wskaźnik sezonowy w styczniu spadł o 2,6% w stosunku do grudnia, czyli maksymalnie w ciągu ostatnich 7 miesięcy. Indeks zamówień, nie biorąc pod uwagę dużych zamówień, w styczniu wykazał spadek o 2,5%. Zamówienia w kraju spadły o 1,2%, zamówienia z innych krajów spadły o 3,6%. Spadek popytu w strefie euro ukształtował się na poziomie 2,6%. Tempo zamówień z krajów spoza strefy euro spadło o 4,2%. Spadek zamówień na dobra inwestycyjne kształtował się na poziomie 3,6%. Zamówienie towarów pośrednich spadło o 1,1% mniej niż w grudniu. Zamówienia konsumenckie spadły o 1,4%. W porównaniu do stycznia 2018 roku spadek zamówień produkcyjnych w Niemczech ukształtował się na poziomie 3,9%. 

Produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 1,3% w styczniu

W styczniu produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 1,3% w porównaniu do grudnia, kiedy zaobserwowano zerowy wzrost, wynika z oficjalnych danych. Eksperci przewidywali mniej znaczący wzrost – tylko o 0,1%. W przemyśle przetwórczym wskaźnik wzrósł o 1%, przyspieszając o 0,4% w porównaniu do grudniowego wzrostu. Produkcja komputerów, produktów elektronicznych i optycznych wzrosła o 8,3%. Produkcja maszyn i urządzeń wykazała wzrost o 5,1%. Produkcja sprzętu elektrycznego wzrosła o 2,6%. Wydobycie, energia i zaopatrzenie w wodę zwiększyły produkcję o 3,1%, po spadku o 2,2% w grudniu.

Produkcja przemysłowa we Włoszech nieoczekiwanie wzrosła w styczniu

Włoski urząd statystyczny Istat odnotował wzrost produkcji we Włoszech o 1,7% w styczniu po spadku w ciągu ostatnich 4 miesięcy. Dane te znacznie przekroczyły szacunki ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu wskaźnika tylko o 0,1%. W drugiej połowie ubiegłego roku we Włoszech odnotowano recesję, a znaczna poprawa styczniowych danych o wzroście produkcji może być zapowiedzią końca recesji w kraju. W okresie od listopada do stycznia nastąpił jednak spadek produkcji o 1,8% w porównaniu z sierpniem i październikiem. Roczna produkcja w styczniu wykazała spadek o 0,8%. Analitycy spodziewali się spadku o 3%. 

Bezrobocie w USA spadło w lutym do 3,8% przy najsłabszym wzroście zatrudnienia od września 2017 roku

W lutym zostało odnotowane spowolnienie wzrostu zatrudnienia w USA do najniższego poziomu od września 2017 roku. Według Ministerstwa Pracy kraju, w drugim miesiącu roku powstało tylko 20 000 miejsc pracy, co tłumaczy się zmniejszeniem płac w budownictwie i wielu innych obszarach. W tym samym czasie nastąpił spadek stopy bezrobocia do 3,8% z 4% w styczniu, podczas gdy eksperci przewidywali ten wskaźnik na poziomie 3,9%. Ekonomiści spodziewali się także wzrostu liczby miejsc pracy o 180 tysięcy w sektorze pozarolniczym. Według wcześniej opublikowanych danych z Systemu Rezerwy Federalnej wzrost zatrudnienia w większości obszarów był umiarkowany. A Instytut Zarządzania Zaopatrzeniami wskazał na spadek zatrudnienia w sektorze usług i przemyśle przetwórczym. Płace wzrosły o 3,4%, odnotowując największy wzrost od kwietnia 2009 roku.