Aktywność biznesowa w strefie euro spadła w lipcu do minimum od kwietnia

1016

Złożony wskaźnik aktywności biznesowej w strefie euro spadł w lipcu do najniższego poziomu od kwietnia. Jak podaje IHS Markit, jego wartość wyniosła 51,5 pkt, wpadając w stosunku do poziomu z czerwca w 52,2 pkt. Dla ekonomistów, którzy nie oczekiwali zmiany indeksu, spadek był zaskoczeniem. Przemysł wytwórczy strefy euro zmniejszył aktywność do 46,4 pkt z 47,6 pkt, co również nie spełniło prognoz ekspertów, którzy oczekiwali wzrostu do 47,7 pkt. Firmy w sektorze produkcyjnym są pod negatywnym wpływem napięć w geopolityce, spodziewanych skutkach Brexitu i negatywnych tendencji na rynku samochodowym. Sektor usług odnotował również spadek aktywności biznesowej. Jego wskaźnik spadł do 53,3 pkt z 53,6 pkt, co zbiegło się z oceną rynku. 

Wielkość handlu między Niemcami a Wielką Brytanią znacznie spadła w ciągu 5 miesięcy

Obroty handlu zagranicznego między Niemcami a Wielką Brytanią zmniejszyły się w okresie od początku roku do maja, poinformowało Federalne Stowarzyszenie Izb Przemysłowo-Handlowych Niemiec DIHK. Dostawy produktów niemieckich firm do Wielkiej Brytanii w tym okresie spadły o 2,3% w skali rocznej do około 35 mld euro. Brytyjskie firmy importowały do ​​Niemiec towary o wartości około 15 mld euro. To o 6,1% mniej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o handel z Niemcami, Wielka Brytania w tym roku przeniosła się na 7 miejsce z 5 miejsca. Eksperci DIHK zauważają, że 70% firm w Niemczech, których biura znajdują się w Wielkiej Brytanii, już poinformowało o pogorszeniu prognoz na ten rok. Większość z nich zdecydowała się przekierować swoje inwestycje do innych regionów. Jednocześnie, po wyborze Borisa Johnsona na stanowisko szefa Partii Konserwatywnej, Wielka Brytania miała nadzieję, że negatywne konsekwencje Brexitu mogą być ograniczone.

Aktywność biznesowa we Francji zwolniła w lipcu

We Francji w lipcu nastąpił spadek aktywności biznesowej po siedmiomiesięcznym wzroście. Jak pokazują dane IHS Markit, złożony wskaźnik menedżerów ds. zakupów wynosił 51,7 pkt, co stanowi minimalną wartość za ostatnie 2 miesiące. W czerwcu wartość indeksu była na poziomie 52,7 pkt. Prognoza ekonomistów sugerowała jego spadek tylko do 52,5 pkt. Jednak wskaźnik w strefie powyżej 50 pkt wskazuje na wzrost aktywności. Osłabienie wzrostu aktywności zaobserwowano zarówno w sektorze usług, jak i w sektorze produkcyjnym. Indeks sektora usług spadł do 52,2 pkt z 52,9 pkt. Jednocześnie sektor produkcyjny odnotował spadek do 50 pkt z 51,9 pkt. Głównym powodem spadku indeksu było spowolnienie wzrostu nowych zamówień w wyniku utrzymujących się napięć geopolitycznych i trwających sporów handlowych.

Zaufanie przedsiębiorców do niemieckiej gospodarki spadło w lipcu do minimum od dziesięciu lat

W lipcu optymizm niemieckich przedsiębiorców spadł do najniższego poziomu od kwietnia 2013 roku. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut ifo wykazały, że wskaźnik zaufania przedsiębiorców do gospodarki Niemiec obliczony przez specjalistów wynosił 95,7 pkt, spadaąc w porównaniu z czerwcową wartością w 97,4 pkt. Ekonomiści nie przewidzieli tak silnego spadku. Według ich szacunków oczekiwano wskaźnika na poziomie 97,2 pkt. Nastawienie uczestników badania do obecnej sytuacji pogorszyło się bardziej niż przewidywano. Odpowiedni wskaźnik wyniósł 99,4 pkt, spadając w stosunku do 100,8 pkt w czerwcu, co również okazało się poniżej o 100,4 pkt prognozowanych przez rynek. Wskaźnik, określający oczekiwania na najbliższą przyszłość, spadł do 92,2 pkt z 94,2 pkt. Ekonomiści prognozowali go na poziomie 94 pkt. Wzrost zaufania odnotowano w sektorze budowlanym, podczas gdy sektor usług i handel wykazały spadek.

Nissan zmniejszy moce produkcyjne o 10% do 2022 roku

Japoński producent samochodów Nissan Motor poinformował, że w pierwszym kwartale fiskalnym zakończonym w czerwcu zanotował spadek zysku netto o 94,5% do 6,4 mld jenów w ujęciu rocznym, co było wartością znacznie niższą niż przewidywali ekonomiści zakładając tą wartość na poziomie 32,66 mld jenów. Jednocześnie dochód w 2,37 bln jenów był również niższy niż wycena rynkowa, wynosząca 2,63 bln jenów. W ciągu roku dochód spadł o 12,7%. Sprzedaż spadła o 6% do 1,23 mln pojazdów. Na rynku krajowym nastąpił spadek sprzedaży o 2,6%. Na tle słabych wyników kwartalnych Nissan ogłosił wdrożenie reform w ramach nowego planu strategicznego w celu stworzenia przedsiębiorstw trwałej rentowności w średnim okresie. W ramach strategii planowane jest uaktualnienie linii produktów o około 10% i zwiększenie wartości marki. Planowana optymalizacja struktury kosztów pociąga za sobą redukcję o około 12,5 tys. osób do 2023 roku. Obecnie jego personel firmy składa około 140 tys. pracowników.

Freeport zanotowała stratę w drugim kwartale

Amerykański producent miedzi i złota, Freeport-McMoRan Copper & Gold, jeden z największych na świecie, zanotował stratę netto w wysokości 72 mln USD w drugim kwartale wobec zysku w wysokości 869 mln USD rok wcześniej. Skorygowana strata w wysokości 4 centów na akcje była niższa od prognozowanych przez ekonomistów 5 centów. Przychody spadły do ​​3,546 mld USD, nieznacznie przekraczając szacunki rynkowe wynoszące 3,543 mld USD. Wolumen miedzi sprzedanej w okresie sprawozdawczym wyniósł 807 mln funtów. Sprzedaż złota wyniosła 189 tys. uncji. Firma sprzedała również 24 mln funtów molibdenu. Miedź sprzedawała się średnio po 2,75 USD za funt. Średni koszt sprzedaży złota wynosił 1 tys. 353 USD za uncja, natomiast molibden sprzedawał się po średniej cenie w 13,15 USD za funt. Na dzień dzisiejszy kapitalizacja Freeport wyniosła 16,9 mld USD, od początku roku wzrastając o 15,5%.