Co to jest Bitmoneta (coin) ?

909

Bitomoneta (coin) to kryptowaluta lub cyfrowa waluta, która jest niezależna od jakiegokolwiek innego blockchaina lub platformy. Kluczową cechą Bitmonety jest waluta, a termin ten może być również użyty do opisania zasobu kryptowaluty, który nie jest tokenem.

W przeciwieństwie do tokenów kryptowalut, bitmonety nie mają pełnić funkcji narzędziowych – takich jak reprezentowanie głosów w społeczności lub oznaczanie pojemności pamięci w zdecentralizowanym magazynie w chmurze. Zamiast tego bitmoneta działa na własnym niezależnym blockchainie i działa jak rodzima waluta w określonym systemie finansowym. W związku z tym bitmoneta jest zasadniczo używana jako środek wymiany lub magazyn wartości w cyfrowej sieci gospodarczej. Większość łańcuchów bloków działa jako zdecentralizowana, rozproszona księga, która śledzi i weryfikuje każdą transakcję, a ich natywne bitmonety można przenosić tylko między uczestnikami tej konkretnej sieci.

BitMonetę, jako pojedynczą jednostkę waluty, można handlować za uzgodnioną wartość w zależności od aktualnych warunków rynkowych. Czasami można go wymienić na inną bitmonetę lub token, który należy do innego blockchaina, albo poprzez wymianę kryptowaluty, albo poprzez prywatne transfery (takie jak transakcje peer-to-peer i OTC). Zdecentralizowane wymiany i swapy atomowe (atomic swap) są również realną alternatywą dla handlu bitmonetami i tokenami.

Wiele firm i startupów z branży blockchain decyduje się zebrać fundusze przed zbudowaniem własnego blockchaina, a często odbywa się to poprzez crowdsale z ofertą początkowej bitmonety (ICO). Większość wydarzeń pozyskiwania funduszy ICO odbywała się na górze sieci Ethereum, emitując tokeny za pośrednictwem tak zwanego protokołu Ethereum Token Standard (znanego również jako ERC20). Oznacza to, że zamiast emitować rodzimą bitmonetę, firmy te postanowiły utworzyć token cyfrowy wydawany na istniejącej sieci blockchain.

Zazwyczaj te tokeny ICO są oferowane w zamian za Bitcoin lub Ethereum, ale niektóre startupy również akceptowały walutę fiducjarną lub inne kryptowaluty jako zapłatę podczas zbierania funduszy. W niektórych przypadkach tokeny są reprezentatywne dla przyszłego projektu i powinny zostać zamienione na bitmonety rodzime, kiedy łańcuch bloków zostanie ostatecznie wdrożony.