Ceny konsumpcyjne w Kanadzie wzrosły o 2% w czerwcu

919

Inflacja w Kanadzie spadła w czerwcu do 2% w ujęciu rocznym. W maju ceny konsumpcyjne w kraju wzrosły o 2,4%. Świadczą o tym dane opublikowane przez Urząd Statystyczny Kanady. Wartość indeksu zbiegła się z prognozą analityków. Ceny energii spadły w zeszłym miesiącu o 4,1% i było to główną przyczyną spowolnienia inflacji. Ceny żywności wzrosły o 3,5% w porównaniu z czerwcem 2018 r. Ceny nieruchomości mieszkaniowych spadły o 2,5%. Koszt usług transportowych wzrósł o 0,9 procent w ujęciu rocznym. Ceny benzyny w Kanadzie spadły o 9,2%.

Rezerwy ropy naftowej w USA zmniejszyły się w ciągu tygodnia o 0,7%

Rezerwy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych za tydzień, który zakończył się 12 lipca, spadły o 0,7% lub o 3 mln 100 tys. baryłek. Wyniosły 455 mln 900 tys. baryłek. Jest to zgłaszane przez Administrację Informacji Energetycznej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Analitycy oczekiwali, że kraj zmniejszy rezerwy ropy naftowej o 2 mln 700 tys. baryłek. Opublikowany przegląd zauważa również, że produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych spadła o 300 tys. baryłek dziennie w tygodniu sprawozdawczym do 12 mln baryłek dziennie. Strategiczna rezerwa ropy w USA nie uległa zmianie. Nadal wynosi 644 mln 800 tys. baryłka ropy.

Liczba nowych budynków w USA spadła w czerwcu bardziej niż oczekiwano

Amerykański rynek mieszkaniowy nadal doświadczał trudności w czerwcu, o czym świadczy spadek wolumenu budownictwa mieszkaniowego w USA drugi miesiąc z rzędu i zmniejszenie do minimalnego od 2 lat poziomu liczby pozwoleń na nowe budownictwo. Według amerykańskiego Departamentu Handlu, w ubiegłym miesiącu liczba nowych budynków spadła o 0,9%, biorąc pod uwagę sezonowe dostosowanie do 1,253 mln domów. Ekonomiści szacowali, że spodziewano się spadku tylko do 1,261 mln domów. Największą część rynku mieszkaniowego zajmuje budowa domów jednorodzinnych. Ze względu na zwiększony popyt na takie domy na środkowym zachodzie, zachodzie i południu kraju, ich liczba wzrosła o 3,5%, osiągając 847 tys. Najniższym wskaźnikiem od maja 2017 r. była czerwcowa  liczba pozwoleń na budowę. Spadł on o 6,1% do 1,220 milionów sztuk. Zezwolenia na budowę budynków mieszkalnych spadły o 16,8%, podczas gdy ich liczba na budowę domów jednorodzinnych wzrosła o 0,4%.

Przychody Volvo w drugim kwartale okazały się wyższe od prognozów rynkowych

Szwedzki producent samochodów dostawczych i ciężarowych, autobusów i sprzętu budowlanego Volvo poinformował o wynikach wzrostu zysku netto w drugim kwartale do 11,13 mld koron szwedzkich. Rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 9,22 mld koron. Prognoza ekspertów zakładała niewielki wzrost zysków – do 9,5 mld koron. Kwartalne przychody Volvo również przekroczyły prognozy rynkowe. Ich wielkość wzrosła o 16% do 120,69 mld koron, przy szacunkach ekspertów w 111,73 mld koron. Branża ciężarówek zwiększyła przychody o 16%. Wskaźnik produkcji autobusów wzrósł o 30%. Branża produkująca sprzęt budowlany odnotowała wzrost przychodów o 10%. Jednocześnie spadek zamówień na ciężarówki o 21% w okresie sprawozdawczym może spowodować spadek produkcji w drugiej połowie roku. Największy wzrost przychodów – o 49% – odnotowano w Ameryce Południowej. Indeks Ameryki Północnej skoczył w górę o 39%. W Europie przychody Volvo wzrosły o 7%.

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii wzrosła w czerwcu o 1%

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii w czerwcu, jak donosi agencja statystyczna ONS, wzrosła o 1% w stosunku do maja, kiedy odnotowano spadek o 0,6%. Tempo wzrostu było zaskoczeniem dla rynku, ponieważ ekonomiści sugerowali spadek o 0,3%. W stosunku do czerwca 2018 r., wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 3,8%, jego tempo przyspieszyło po wzroście o 2,2% w maju i przekroczyło prognozowany przez ekspertów wzrost o 2,6%. Wskaźnik sprzedaży, bez paliwa do samochodów, wzrósł w ciągu miesiąca o 0,9%, jego roczny wzrost był na poziomie 3,6%. Sklepy spożywcze za miesiąc sprzedały produktów o 0,2% więcej niż w maju. Wskaźnik artykułów gospodarstwa domowego wzrósł o 1,9%. W ubiegłym miesiącu paliwa samochodowego sprzedano o 2,1% więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie dane za czerwiec wskazały na spadek udziału sprzedaży w sklepach internetowych do 18,2% z 18,7% w maju.

Morgan Stanley w drugim kwartale zmniejszył swój zysk netto o 10%

Morgan Stanley, jeden z czterech największych amerykańskich banków, poinformował o wynikach za drugi kwartał. W okresie sprawozdawczym zysk netto wyniósł 2,201 mld USD. W stosunku do tego samego kwartału rok wcześniej liczba ta spadła o 10%. Zysk na akcję wyniósł 1,23 USD, podczas gdy ekonomiści oczekiwali tej wartości na poziomie 1,14 USD. Przychody w wysokości 10,244 mld dolarów wskazują na 3% spadek w ciągu roku. Prognoza ekspertów zakładała przychody w wysokości 9,99 mld dolarów. Bank zgłosił wzrost wyniku odsetkowego w określonym okresie o 14% do 1,03 mld dolarów. Przychody z transakcji na papierach wartościowych rozczarowały rynek. Przychody z transakcji giełdowych spadły o 14%. Operacje na aktywach o stałym dochodzie wykazały spadek przychodów o 18%. Jednocześnie stopa jednostki zarządzającej inwestycjami wzrosła o 21%. Dział zarządzania majątkiem odnotował wzrost przychodów o 2%.

Kwartalny zysk UnitedHealth wzróśł o 13%, przekraczając prognozy

Największa firma ubezpieczeń zdrowotnych w Stanach Zjednoczonych, UnitedHealth Group, w drugim kwartale odnotowała 13% wzrost zysku netto w porównaniu do tego samego kwartału 2018 r. – do 3,29 mld dolarów. Skorygowane zyski zostały ustalone na poziomie 3,6 USD za akcję z prognozą analityków w 3,45 USD za akcję. Przychody wyniosły 60,6 mld USD, wzrastając o 8% w ciągu roku. Firma zwiększyła swoją rentowność do 5,4% z 5,2% kwartał wcześniej. W okresie sprawozdawczym liczba ubezpieczonych osobników w ramach programów ubezpieczeń zdrowotnych wzrosła w skali roku o 705 tys. Działalność ubezpieczeniowa zwiększyła przychody o 2,8 mld dolarów. Działalność polegająca na świadczeniu usług technologicznych i konsultingowych w dziedzinie ubezpieczeń medycznych odnotowała wzrost o 3,3 mld dolarów. Kapitalizacja amerykańskiego ubezpieczyciela wyniosła 253,4 mld dolarów, wzrastając o 7% od początku roku.