Daimler zamierza sprzedać 50% działu Smart chińskiej Geely

698

W przyszłym miesiącu niemiecki producent samochodów Daimler może zawrzeć umowę sprzedaży 50% spółk akcyjnej zależnej Smart chińskiej Geely, która w zeszłym roku została większościowym udziałowcem Daimlera. Zostało to zgłoszone przez źródła Financial Times zaznajomione z sytuacją. Oddział Smart niemieckiego producenta samochodów jest nieopłacalny. Jego roczna sprzedaż wynosi około 130 tys. samochodów. Dla porównania spółka zależna Mercedes-Benz, należąca do grupy Daimler, sprzedaje około 2 mln 250 tys. samochodów rocznie. Wcześniej informowano, że Geely i Daimler zadecydowali utworzyć wspólne przedsiębiorstwo w Chinach, które zapewni udostępnianie samochodów i usługi połączenia samochodów z kierowcą.

Wolumen sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii spadł w marcu

Wielkość sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii gwałtownie spadła w marcu tego roku, zmniejszając się o 18% w ujęciu rocznym, wynika z kwestionariuszu przeprowadzonego przez Konfederację Brytyjskiego Przemysłu CBI na 105 firmach brytyjskich. Marcowy spadek wskaźnika był najbardziej znaczący od 17 miesięcy i nie spełnił prognoz ekspertów oczekujących wzrostu sprzedaży. Zamówienia od dostawców detalicznych spadły o 13% po wzroście w lutym o 7%. Sprzedaż internetowa wzrosła w marcu o 21%, co było najniższym wzrostem w ciągu roku. Sprzedaż hurtowa spadła o 13% w ujęciu rocznym, co jest najwolniejszym tempem od 9 miesięcy. Sprzedaż autotraderów spadła o 16%, odnotowując najszybsze tempo spadku od 11 miesięcy.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych odszedł od maksymalnej wartości od dziesięciu lat na tle spadku importu z Chin

W styczniu deficyt handlowy USA został odnotowany na poziomie na 51 mld 100 mln dolarów. Według krajowego Ministerstwa Handlu, liczba ta spadła o 14,6% w porównaniu z grudniem, co wskazuje na najszybsze tempo spadku od marca 2018 roku. Ekonomiści przewidywali zmniejszenie wskaźnika do 57 mld dolarów. Eksport wyniósł 207 mld 300 mln dolarów, wzrastając o 0,9%. Wzrost odnotowano w dostawach soi, samochodów i części zamiennych dla nich, podczas gdy eksport dóbr kapitałowych uległ zmniejszeniu. Import wyniósł 258,5 mld dolarów, co jest najniższą wartością od czerwca 2018 roku. Jego wielkość w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 2,6%. W styczniu nastąpił spadek importu dóbr kapitałowych, półprzewodników i samolotów cywilnych. Ropy importowano o 1 mld 400 mln dolarów mniej niż w grudniu. Deficyt handlowy z Chinami spadł do 33 mld 200 mln dolarów.

Zysk przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach spadł w maksymalnym tempie od końca 2011 roku

Zysk przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach w pierwszych dwóch miesiącach roku wykazał rekordowy spadek od końca 2011 roku. Według National Bureau of Statistics, łączny wskaźnik za styczeń i luty wyniósł 708 mld 10 mln juanów, zmniejszając się w ujęciu rocznym o 14%. Głównym powodem spadku zysków jest spadek cen w przemyśle motoryzacyjnym, rafineryjnym, chemicznym i stalowym. Te kluczowe chińskie branże wykazują również wolniejszą produkcję i sprzedaż. Firmy motoryzacyjne zmniejszyły zyski o 37 mld 100 mln juanów. W przemyśle naftowym wskaźnik spadł do 31 mld 100 mln juanów. Władze chińskie postanowiły obniżyć podatek od wartości dodanej dla sektora produkcyjnego z 16% do 13%.

Budżet Japonii, przyjęty przez parlament kraju, po raz pierwszy w historii przekroczył 100 bilionów jenów

Japoński budżet państwa na rok podatkowy, który rozpoczyna się 1 kwietnia 2019 r. I kończy 31 marca 2020 r., Po raz pierwszy w historii przekroczył 100 bln jenów. Agencja „Kyodo” poinformowała, że ​​budżet państwa przyjęty przez izbę wyższą parlamentu Japonii wynosi 101 bln 460 mld jenów. W kontekście procesu starzenia się ludności Japonii wydatki na ubezpieczenia społeczne osiągną rekordową wartość w 34 bln 600 mld jenów. Budżet przewiduje również rekordowe wydatki na obronę w wysokości 5 bln 260 mld jenów. W nowym roku fiskalnym planuje się przejęcie systemów antyrakietowych Aegis Ashore w północno-zachodniej części kraju z powodu napięć na Półwyspie Koreańskiej w 2017 roku w kontekście testów rakiet balistycznych Korei Północnej.  

Deficyt handlowy Kanady zmniejszył się w styczniu

W styczniu deficyt handlowy Kanady wyniósł 4 mld 200 mln dolarów, zmniejszając się od grudniowego poziomu w 4 mld 800 mln dolarów. Eksport wzrósł po raz pierwszy od lipca 2018 roku, osiągając 47 mld 600 mln dolarów. Jego wzrost znajdował się na poziomie 2,9%. Wskaźnik, który nie uwzględnia podaży nośników energii, wzrósł o 1,2%. W styczniu eksport nośników energii wykazał wzrost po raz pierwszy spadku przez 5 miesięcy, głównie ze względu na wzrost eksportu ropy naftowej o 36,5%, której ceny wzrosły o 36%. Wielkość importu wzrosła o 1,5% do 51 mld 800 mln dolarów. Import sprzętu transportowego, w tym samolotów i części zamiennych, wykazał wzrost o 52,6%, osiągając rekordowy poziom w 2 mld 700 milionów dolarów.

Złożony wskaźnik zaufania w strefie euro spadł w marcu do minimum od października 2016 roku

Komisja Europejska opublikowała dane na temat poziomu zaufania przedsiębiorców i konsumentów w gospodarce strefy euro w marcu. Dane wskazywały, że odpowiedni wskaźnik złożony w regionie spadł do najniższego poziomu od października 2016 roku, o wartości 105,5 pkt w stosunku do lutowego wyniku 106,2 pkt. Prognoza ekspertów zakładała wskaźnik na poziomie 105,9 pkt. Spadek indeksu w sektorze usług do 11,3 pkt z 12,1 pkt w lutym również okazał się znacznie większy niż przewidywali ekonomiści – 1 punkt. Wartość indeksu w sektorze przemysłowym strefy euro w minus 1,7 pkt była najniższa od sierpnia 2016 roku. W lutym ten indeks wynosił minus 0,4 pkt. Jednocześnie zaufanie konsumentów poprawiło się w marcu. Odpowiedni wskaźnik wynosił minus 7,2 pkt, wzrastając z minus 7,4 pkt miesiąc wcześniej.