Skrót DAO (Decentralized Autonomous Organization) oznacza zdecentralizowaną organizację autonomiczną. Ogólnie rzecz biorąc, DAO to system sztywnych reguł, które określają, jakie działania podejmie zdecentralizowana organizacja. Jednak termin DAO może również odnosić się konkretnie do organizacji o nazwie „DAO”, która została opracowana na blockchainie Ethereum w 2016 roku.
Mówiąc najprościej, DAO odnosi się do szczególnego rodzaju organizacji, która w przeciwieństwie do tradycyjnych firm, opiera się na kodzie open source i jest w całości obsługiwana przez jej społeczność. Dlatego podstawowa struktura i mechanizmy działania DAO nie są oparte na jakimkolwiek hierarchicznym zarządzaniu (dość powszechnym w tradycyjnych firmach).
Innymi słowy, DAO nie ma ani jednego podmiotu odpowiedzialnego, ani żadnej tablicy rejestracyjnej i, jak sama nazwa wskazuje, nie ma centralizacji władzy. Organizacje DAO są prowadzone zgodnie z zakodowanymi komputerowo zasadami (smart kontrakty) i podlegają zbiorowej pracy jego współpracowników i członków społeczności.
Chociaż idea zdecentralizowanych organizacji (DO) nie jest nowa, stosowanie inteligentnych umów do automatyzacji niektórych ich mechanizmów działania i funkcjonalności sprawia, że DAO jest użyteczną i interesującą koncepcją. Taka innowacyjna struktura pozwala na zupełnie nowy model działalności, w którym różne rodzaje działań mogą być wykonywane w całkowicie zdecentralizowany i zautomatyzowany sposób.
Kilka godnych uwagi przypadków użycia, w których model DAO może być użyteczny, obejmuje zautomatyzowane kampanie pozyskiwania funduszy (takie jak ICO), wydawanie tokenów cyfrowych i tokenizację aktywów, a także systemy podejmowania decyzji i głosowania nad wnioskami. Ponadto model DAO umożliwia tworzenie bardziej wydajnych systemów poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na zasoby ludzkie, co z kolei zmniejsza ogólne koszty operacyjne i ryzyko związane z ludzkim zachowaniem.
Podobnie jak sposób, w jaki Bitcoin stworzył cyfrowy system gospodarczy peer-to-peer, eliminując potrzebę banków i innych zaufanych stron trzecich, DAO mogą zrewolucjonizować szeroki zakres branż dzięki wykorzystaniu zdecentralizowanych modeli zarządzania opartych na inteligentnych kontrakty.
Czy jest DAO?
Chociaż sam rozwój skrótu DAO może wydawać się dość skomplikowany, w rzeczywistości nie ma nic trudnego do wyjaśnienia w tej koncepcji. Zdecentralizowana autonomiczna organizacja to po prostu firma, która nie może być kontrolowana przez żaden pojedynczy podmiot, rząd lub bank. Można powiedzieć, że działa na podobnych zasadach jak kryptowaluty. W rzeczywistości był inspirowany ich decentralizacją. Więc jeśli istnieje coś takiego jak Bitcoin (BTC), który usuwa wszystkich pośredników finansowych, równie dobrze możesz stworzyć organizację, która ich nie będzie również potrzebować. Taki pomysł pojawił się wśród społeczności wkrótce po uruchomieniu pierwszej kryptowaluty.
Pomysł bardzo zilustrował Moke Hearn. Przekonał odbiorców, aby wyobrazili sobie samochód bez kierowcy, który krąży po mieście w poszukiwaniu pasażerów, od których sam pobiera opłaty. Po zrealizowaniu zamówienia wykorzystuje zyski z podróży do stacji ładującej. Nie potrzebuje pomocy z zewnątrz, z wyjątkiem właściwego programowania.
Właśnie o to chodzi w DAO. Decentralizacja oznacza, że taka organizacja nie jest nadzorowana przez jedną nadrzędną jednostkę. Nie ma więc hierarchii dla takich firm. Głos każdej osoby, która jest w nim, jest równie ważny. Co więcej, tego typu organizacja istnieje na całym świecie na tysiącach serwerów, nie ma biura ani siedziby głównej. Brak jurysdykcji. Niewiele nie da się po prostu wyeliminować. Słowo autonomiczne oznacza, że może sam decydować. Taka cyfrowa firma otrzymuje wstępne programowanie w celu ustalenia reguł, a następnie zaczyna działać automatycznie i samodzielnie wykonuje zadania.
W jakim celu tworzone jest DAO?
Wiesz mniej więcej, czym jest DAO i jak działa, więc możesz zgadnąć, do czego został stworzony. Przede wszystkim założyciele takich organizacji uważają, że mogą wyeliminować ludzkie błędy i zapobiec manipulacji funduszami inwestorskimi, przekazując uprawnienia decyzyjne w ręce zautomatyzowanego systemu.
DAO zmierza również w kierunku przejrzystości i walki z korupcją. To dzięki technologii blockchain i otwartemu charakterowi takich organizacji transakcje wewnątrz niej są widoczne dla wszystkich członków i niezmienne.
Popularna teoria leżąca u podstaw DAO polega na tym, że została stworzona w celu przejęcia władzy od dyrektorów i wszystkich starszych osób, aby zapobiec niewłaściwemu zarządzaniu i marnowaniu funduszy inwestorskich. Organizacja ta zakłada, że wiedza większości osób, które mają równe prawa, może być kluczem do sukcesu. Wspólne zarządzanie firmą ma być bardziej owocne niż w przypadku tradycyjnych instytucji, w których jeden człowiek może się mylić.
Na jakiej zasadzie działają DAO?
Aby DAO mogło zacząć funkcjonować, będzie potrzebować tokena, którego można użyć do systemu wynagrodzeń. Przypomnijmy, że jest to jednostka cyfrowa reprezentująca określoną wartość. Kupując tokeny należące do firmy działającej na zasadzie DAO, inwestorzy są uprawnieni do podejmowania decyzji przy ich użyciu. Żadna osoba z zewnątrz nie może wpływać na taką organizację. Aby wypłacić lub przelać środki, większość DAO musi głosować nad tym porozumieniem. Nawet jeśli w kodzie zostanie znaleziony błąd, dalsze działanie zależy od 51% głosujących.
Propozycje są podstawowym sposobem podejmowania decyzji w DAO. Często jednak zbyt wiele z nich może powodować przeciążenie sieci. W celu zapobiegania spamowi mogą być wymagane darowizny komercyjne. Po złożeniu wniosku odbywa się głosowanie.
Czym było The DAO i dlaczego odniosło porażkę?
Na początku maja 2016 r. zespół Slock stworzył zdecentralizowaną, autonomiczną organizację, którą nazwał … DAO. Cóż, być może właśnie intencją twórców tej cyfrowej firmy było to, że chcieli być rozpoznawalni.
DAO stało się jednym z najpopularniejszych przykładów zdecentralizowanej autonomicznej organizacji, i to nie tylko ze względu na jej nazwę. Ale to nie była tylko dobra sława. Zacznijmy od tego, że na samym początku wydawałoby się, że DAO osiągnęło niesamowity sukces. W niecały miesiąc udało mu się zebrać 12,7 miliona eterów, co stanowi równowartość 150 milionów dolarów. Ta organizacja stała się największym crowdfunderem w historii.
Platforma DAO pozwoliła każdemu, kto wydał tokeny, głosować na pomysły, a następnie otrzymywać nagrody, jeśli projekty były opłacalne. Na początku wyglądało całkiem nieźle.
17 czerwca 2016 r. Wszystko wywróciło się do góry nogami. Właśnie wtedy jeden z hakerów znalazł lukę w kodzie, która pozwoliła mu wypłacić środki z DAO. W wyniku tego ataku ukradł 3,6 miliona eterów, czyli około 70 milionów dolarów w tym czasie.
Co ciekawe, osoba stojąca za tym wszystkim powiedziała, że nie popełnił przestępstwa, ponieważ nie zrobił nic, na co nie pozwoliłby kod. Atakujący poprosił po prostu inteligentną umowę DAO o zwrócenie Etherów wiele razy, zanim będzie mógł zaktualizować swoją równowagę. Podczas opracowywania inteligentnego kontraktu programiści nie wzięli pod uwagę zarówno połączenia rekurencyjnego, jak i faktu, że najpierw wysyła środki w ETH, a następnie aktualizuje saldo wewnętrznego tokena. Nie będziemy jednak wchodzić w dalsze szczegóły.
Co jest najważniejsze w tej historii? Cóż, zrozumienie faktu, że błąd nie pochodzi z samego Ethereum, ale z aplikacji zbudowanej w tej sieci. Kod napisany dla DAO miał wiele wad.
Czy prawdopodobnie zastanawiasz się, co stało się ze skradzionymi funduszami? Czy społeczność mogłaby je odzyskać, gdyby zachowanie użytkownika nie było sprzeczne z kodem? Cóż, w tej sytuacji jedynym rozwiązaniem był podział samego blockchainu Ethereum, tj. Tak zwany hard fork. Ta sieć została podzielona na dwie części: Ethereum (ETH) i Ethereum Classic (ETC). W ten sposób zhakowane środki powróciły na konta pierwotnych właścicieli.