Eksport Korei Południowej spadł w czerwcu siódmy miesiąc z rzędu

781

Korea Południowa w czerwcu zmniejszyła eksport o 13,5% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku do 44,18 mld dolarów, wynika z oficjalnych danych. Spadek eksportu zaobserwowano w kraju w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, co zostało spowodowane niższymi cenami układów pamięci i spadkiem popytu z Chin, które doświadczają problemów przez embargo handlowe ze Stanami Zjednoczonymi. W porównaniu ze spadkiem japońskiego eksportu w maju o 9,5%, tempo spadku eksportu w czerwcu przyspieszyło. Ekonomiści założyli, że jego objętość zostanie zmniejszona o 12%. Największy spadek wykazał eksport półprzewodników – o 25,5%. Kraj odnotował również spadek importu o 11,1% w czerwcu, po spadku o 1,8% w poprzednim miesiącu. W ubiegłym miesiącu import wyniósł 40,01 mld dolarów. Według ekspertów spodziewano się spadku o 10,1%. Deficyt handlowy kraju wyniósł 4,17 mld dolarów.

Strefa euro w maju odnotowała najniższą stopę bezrobocia od lipca 2008 roku

Według Eurostatu bezrobocie w strefie euro wyniosło w maju 7,5%, co jest najniższym poziomem od lipca 2008 roku. Ekonomiści przewidywali, że indeks w maju pozostanie na kwietniowym poziomie w 7,6%. W strefie euro zarejestrowano 12,348 mln bezrobotnych. Ich liczba spadła w maju o 103 tys., a w porównaniu do maja ubiegłego roku o 1,133 mln osób. W Unii Europejskiej bezrobocie wyniosło w maju 6,3%, co odzwierciedla najniższy poziom od stycznia 2000 r. Miesiąc wcześniej bezrobocie wynosiło 6,4%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w maju zmniejszyła się o 71 tys. do 15,653 mln osób. W ciągu roku liczba ta spadła o 1,277 mln osób. Republika Czeska wykazała najniższą stopę bezrobocia – 2,2%. Kolejnym krajem o najniższej stopie bezrobocia były Niemcy, ich poziom był na poziomie 3,1%.

Aktywność biznesowa w chińskim sektorze przemysłowym spadła w czerwcu

Aktywność biznesowa w przemyśle przetwórczym Chin w czerwcu pozostała słaba. Według oficjalnych danych, odpowiedni wskaźnik PMI nie wzrósł powyżej 50 pkt, zachowując wartość z maja na poziomie 49,4 pkt. Tak więc osłabienie aktywności obserwuje się przez dwa miesiące z rzędu. Eksperci oczekiwali, że indeks wzrośnie do 49,5 pkt. Główne firmy produkcyjne odnotowały spadek PMI do 49,9 pkt z 50,3 pkt w maju. W średnich przedsiębiorstwach wskaźnik wzrósł do 49,1 pkt z 48,8 pkt. Wskaźnik PMI dla małych firm wyniósł 48,3 pkt, w porównaniu z 47 pkt miesiąc wcześniej. Wskaźnik charakteryzujący poziom nowych zamówień spadł do 49,6 pkt z 49,8 pkt. Wskaźnik zatrudnienia wykazał spadek do 46,9 pkt, z majowej wartości w 47 pkt. Wzrost zamówień eksportowych był również słaby, na co wskazywał spadek odpowiedniego wskaźnika do 46,3 pkt z 46,5 pkt.      

Optymizm japońskich firm spadł do minimum w ciągu prawie 3 lat

Poziom zaufania japońskich firm w przemyśle przetwórczym do gospodarki kraju spadł w drugim kwartale do najniższego poziomu od trzeciego kwartału 2016 r. Według Banku Japonii japoński indeks Tankan wyniósł 7 pkt, spadając w stosunku do 12 pkt w okresie styczeń-czerwiec. Według ekonomistów nie spodziewano się tak gwałtownego spadku – tylko do 9 pkt. Odsetek uczestników badania, którzy nie uważają środowisko biznesowe za sprzyjające, przekroczył odsetek osób, które uważają inaczej. Spadek indeksu został spowodowany obawami o możliwy negatywny wpływ na japońską gospodarkę konsekwencji nasilonego sporu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Wskaźnik określający oczekiwania dużych firm na kolejne 3 miesiące był na poziomie 7 pkt, po spadku z 8 pkt. Zdaniem respondentów ich zysk w tym roku podatkowym zmniejszy się o 8,1%. Mimo to firmy zamierzają zwiększyć inwestycje kapitałowe o 7,4% w ciągu roku.

Cena złota spadła do minimum na rok na tle rozejmu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami

Przywódcom Stanów Zjednoczonych i Chin podczas spotkania na szczycie G20 w Osace udało się osiągnąć porozumienie w sprawie zawieszenia broni w wojnie handlowej między dwoma największymi gospodarkami na świecie. Informacje na ten temat, a także fakt, że dwustronne negocjacje w kwestiach handlowych między Stanami Zjednoczonymi a ChRL zostaną wznowione w najbliższej przyszłości, doprowadziły do ​​spadku cen złota po zeszłotygodniowym wzroście, który osiągnął najwyższy poziom od 2013 r. o wartości 1 tys. 439 dolarów 21 centów za uncję. W czerwcu cena złota wzrosła o 8%. W poniedziałek cena złota spadła poniżej 1 tys. 400 dolarów za uncja. Na aukcjach w Londynie o 09:03 czasu środkowoeuropejskiego złoto spadło o 1,58% do 1 tys. 387 dolarów 29 centów za uncję. Wcześniej w poniedziałek notowania tego cennego metalu spadły do ​​1 tys. 384 dolarów 8 centów za uncję.

Liczba zatwierdzonych wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego w Wielkiej Brytanii spadła w maju

Bank Anglii poinformował, że w maju w Wielkiej Brytanii zatwierdzono 65 tys. 409 kredytów hipotecznych. W porównaniu do kredytów zatwierdzonych w kwietniu w wysokości 66 tys. 45 jednostek, ich liczba w maju spadła bardziej niż oczekiwali ekonomiści, którzy zakładali zatwierdzenia 65 tys. 500 wniosków o udzielenie kredytu hipotecznego. W kategoriach pieniężnych kredyty hipoteczne dla gospodarstw domowych spadły do ​​3,1 mld funtów. Jednocześnie brytyjski bank centralny odnotował utrzymanie rocznej stopy wzrostu kredytów hipotecznych na poziomie 3,2%. Wolumen kredytów dla gospodarstw domowych wzrósł w najsłabszym tempie w ciągu ostatnich 2 lat. Aby kupić towary i usługi, przyciągnęły one 0,8 mld funtów, czyli mniej niż 1 mld funtów, przyciąganych przez nich w poprzednim miesiącu. Kredyty konsumpcyjne wzrosły w maju o 5,6% po wzroście o 5,9% miesiąc wcześniej. Brytyjskie firmy pożyczyły od banków 1,7 mld funtów, znacznie poniżej 5,5 mld funtów pożyczonych w kwietniu.

Aktywność biznesowa w sektorze przemysłowym USA spadła w czerwcu mniej niż oczekiwano

Instytut Zarządzania Podażą ISM poinformował, że wskaźnik aktywności biznesowej w USA obliczony przez ekspertów w amerykańskim sektorze przemysłowym w czerwcu spadł do najniższego poziomu od października 2016 r., osiągając 51,7 pkt w porównaniu z majową wartością 52,1 pu pkt nktu. Niemniej jednak wskaźnik spadł mniej niż prognozowali ekonomiści, którzy oczekiwali go na poziomie 51,3 pkt. Najniższy poziom od grudnia 2015 r. odnotował wskaźnik, który określa status nowych zamówień. Jego wartość spadła do 50 pkt z 52,7 pkt w poprzednim miesiącu. Jednocześnie wskaźnik zatrudnienia wyniósł 54,5 pkt i wzrósł z 53,7 pkt. W ubiegłym miesiącu 12 z 18 sektorów wykazało wzrost aktywności. Jednocześnie firmy z 10 branż ogłosiły wzrost zamówień. W poniedziałek opublikowano dane dla innego podobnego indeksu obliczanego przez Marks IHS. Wartość tego indeksu została ustalona na poziomie 50,6 pkt, co jest wartością wyższą niż jego majowa wartość 50,5 pkt.

Działalność produkcyjna w strefie euro spadła w czerwcu

Spadek aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym strefy euro w czerwcu był szybszy niż wcześniej oczekiwano. Jak pokazały wyniki sondażu IHS Markit, indeks PMI spadł do 47,6 pkt z 47,7 pkt w poprzednim miesiącu. Wstępne szacunki sugerowały wzrost indeksu do 47,8 pkt. Średni wskaźnik PMI dla trzech miesięcy drugiego kwartału był najniższy od pierwszego kwartału 2013 roku. W czerwcu spadł wolumen nowych zamówień 9 miesiąc z rzędu. Spadek wykazały również zapasy nowych materiałów, a w ciągu ostatnich 2 miesięcy odnotowano spadek liczby pracowników firm. Indeks cen producentów spadł do 50,6 pkt z 51,6 pkt miesiąc wcześniej, odnotowując najniższą wartość od ponad 3 lat. Recesja w sektorze produkcyjnym prowadzi do spadku presji inflacyjnej.