Funt niestabilny, ponieważ premier może prosić o przedłużenie Brexitu

676

Polityczne zawirowania w Wielkiej Brytanii trwają, ponieważ mamy zaledwie dziewięć dni przed dniem D Brexitu. Niepewność co do relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską (UE) rzuciła cień na szereg publikacji danych ekonomicznych, które w przeciwnym razie byłyby na pierwszym miejscu najważniejszych wiadomości gospodarczych. 

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May napisała list do przywódców UE, w którym poprosiła o opóźnienie odejścia Wielkiej Brytanii z bloku UE do 30 czerwca 2019 r. Źródła medialne zasugerowały, że Donald Tusk otrzyma przewodniczącego Rady Europejskiej (WE) list dzisiaj, zaledwie dzień przed zwołaniem WE. 

Raport CNBC powiedział, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker powtórzył, że nie będzie ponownych negocjacji w sprawie umowy Brexit. Powiedział jednak także reporterom, że „jest wysoce prawdopodobne”, że Wielka Brytania nie opuści UE 29 marca zgodnie z planem. Przewodniczący KE powiedział, że jeśli rząd Wielkiej Brytanii chce przedłużenia Brexitu, powinien przedstawić jasne plany na szczycie UE. 

Opóźnienie procesu na podstawie art. 50 nie będzie łatwe, ponieważ wszystkie 27 krajów UE będzie musiało się na to zgodzić. Francuski minister spraw europejskich skomentował, że członkowie UE „potrzebują czegoś nowego” ze strony brytyjskiej, wyrażając obawy, że impas w negocjacjach może pozostać pomimo przedłużenia.

Bank Anglii decyduje o stopach procentowych

Nadszedł jeszcze jeden „super czwartek” dla Banku Anglii BoE . 21 marca 2019 r. Zarząd BoE zbierze się w celu ustalenia stóp procentowych. Analitycy rynkowi prognozują, że BoE utrzyma swoją referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,75% przy głosowaniu za wszystkimi 9 członkami Komitetu Polityki Pieniężnej (RPP). Ostatni raz BoE podniósł koszty finansowania zewnętrznego po posiedzeniu zarządu 2 sierpnia 2018 r. 

Analitycy z TDS napisali w raporcie opublikowanym 20 marca 2019 r., Że oczekują, że BoE pozostanie na uboczu, gdy wzrośnie niepewność Brexitu. „Brytyjska gospodarka zasadniczo śledzi zgodnie z prognozami z lutego 2019 r. W związku z nasilaniem się nagłówków Brexitu i dzisiejszym spotkaniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) rynki pozostają płynne przed posiedzeniem Rady Europy. ”- odnotowano w raporcie. Analitycy TDS zasugerowali, że „nie spodziewamy się, że w tym miesiącu RPP zapewni funtowi brytyjskiemu duży nacisk kierunkowy, ponieważ dominują obawy o Brexit”.

Inflacja indeksu cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii (CPI) wzrasta

W środę 20 marca 2019 r. Urząd Statystyczny (ONS) opublikował dane dotyczące inflacji CPI w Wielkiej Brytanii w lutym 2019 r. Chociaż ekonomiści spodziewali się, że inflacja pozostanie stabilna na poziomie 1,8%, dane ONS wykazały, że nieznacznie wzrosła do 1,9 % w ujęciu rocznym. 

Raport ONS przypisuje wzrost cen żywności, alkoholu, tytoniu i różnych artykułów rekreacyjnych. Ekonomiści z KPMG argumentowali, że nawet ten niewielki wzrost inflacji zasadniczej zwiększa szanse na podwyżkę stóp procentowych tuż przed Bożym Narodzeniem 2019. „Solidny wzrost płac i minimalne wolne moce produkcyjne mogą zachęcić BoE do ponownego podniesienia stóp do listopada 2019 r. Do 1%, ”- powiedzieli analitycy KPMG. 

Handluj funtem brytyjskim

Rosnąca z dnia na dzień niepewność Brexitu, jest to jeden z najlepszych momentów, w których inwestor może wykorzystać zmienność funta brytyjskiego. https://monitorfx.pl/zlota-zasada-finansowania/