Według Goldman Sachs Group Inc. tak zwane negocjacje tunelowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu byłyby wystarczające, aby zwiększyć siłę funta

744

Według Goldman Sachs Group Inc. tak zwane negocjacje tunelowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu byłyby wystarczające, aby zwiększyć siłę funta. Ich podstawowy scenariusz przewiduje umocnienie brytyjskiej waluty w regionie 1,30 w stosunku do dolara amerykańskiego.

Brexit pod koniec października?

Podczas gdy funt słabnie w poniedziałek po tym, jak negocjatorzy UE stwierdzili, że brytyjskie plany wyjścia wymagają więcej pracy, spadek ten zajął jedynie niewielką część ponad 2,5% od zeszłotygodniowego wzrostu, najlepiej od dwóch lat.

  • Jeżeli obie strony poczynią większy postęp w kierunku transakcji, powinno to przełożyć się na wzrost inwestycji krótkoterminowych, co z kolei powinno wydłużyć rajd brytyjskiej waluty. Uważamy, że funt szterling powinien nadal doceniać i utrzymywać naszą rekomendację przejścia na długą pozycję w parze walutowej GBP / USD z początkowym celem 1,30 – napisali analitycy Goldman Sachs, w tym Zach Pandl z Nowego Jorku, współzałożyciel Goldman na temat globalny rynek walutowy i rynki wschodzące.

Goldman oczekuje, że jeśli UE i premier Boris Johnson uzgodnią porozumienie w tym tygodniu, wystarczająca liczba prawodawców w Wielkiej Brytanii poprze je, aby zapewnić uporządkowany Brexit pod koniec października.

Po piątkowym spotkaniu ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Stephenem Barclayem główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier powiedział ambasadorom z pozostałych 27 państw członkowskich UE, że postępy są wystarczające do zintensyfikowania dyskusji.

UE powstrzymała się jednak od przeniesienia rozmów do „tunelu” – formalnego procesu brukselskiego, w którym tekst prawny umowy jest tajny. Zamiast tego dyplomaci powiedzieli, że zwołają spotkanie wcześniej w tym tygodniu, aby zaktualizować postępy. Podczas gdy Johnson powiedział swojemu gabinetowi w niedzielę, że możliwe jest porozumienie w sprawie Brexitu, Barnier oświadczył po niedzielnym spotkaniu negocjatorów, że propozycje Wielkiej Brytanii dotyczące przełamania impasu na granicy z Irlandią są zbyt ogólne i nie zawierają szczegółów, co może zagrozić jednolitemu rynkowi oszustwo.

Funt zaczyna tydzień od lekkich spadków

Notowania pary walutowej GBP / USD, po silnych wzrostach w zeszłym tygodniu, rozpoczęły nowy tydzień spadkami poniżej 1,26. Jednak nabywcom udało się ponownie podnieść cenę powyżej tego znaczącego poziomu, co sugeruje, że presja popytowa utrzymuje się. Dalsza aprecjacja brytyjskiej waluty może podnieść kurs w okolicach czerwcowego dołka 1,2780 z celem na okrągłym poziomie 1,30. Z kolei spadek poniżej wsparcia 1,2370 znacznie zatrzymałby ostatni impuls wzrostowy.