Amerykańska Ford oraz chińska Baidu zawarły umowę o współpracę dla przeprowadzenia testowania samochodów autonomicznych

540

Amerykański producent samochodowy Ford Motor i chińska firma internetowa Baidu zawarły umowę partnerską w zakresie testowania autonomicznych pojazdów w Chinach. Przetestowane zostaną auta autonomiczne czwartej kategorii. Wcześniej współpraca obu firm polegała na tym, że samochody Forda były wyposażone w autopilota, którego produkowała Baidu. Chińska firma wykazała dobre wyniki finansowe w trzecim kwartale. Zysk netto Baidu wzrósł o 56% do 12 miliardów 400 milionów juanów.

Yum! Brands zwiększyła zysk netto zgodnie z wynikami za 9 miesięcy na 34%

Yum! Brands, operator sieci fast-food poinformował, że w ciągu dziewięciu miesięcy jego zysk netto wzrósł o 34% w ujęciu rocznym i wyniósł 1 miliard 200 milionów dolarów. Rozwodniony zysk na akcję wzrósł do 3 dolarów 64 centów z 2 dolarów 52 centów. Jednocześnie firma odnotowała spadek przychodów o 4% do 4 miliardów 130 milionów dolarów. Liczba nowych restauracji otwartych przez amerykańską firmę w okresie sprawozdawczym wyniosła 410 sztuk. Dane za trzeci kwartał pokazały wzrost zysku netto o 9% do 454 milionów dolarów, wzrost rozwodnionego zysku na akcję – do 1 dolata 40 centów z 1 dolata 21 centa, a spadek przychodów o 3% do 1 miliarda 391 milionów dolarów.

Zyski kwartalne Sanofi przekroczyły prognozowane wartości

Zysk netto koncernu farmaceutycznego Sanofi z Francji wzrósł w trzecim kwartale o 10,3% i wyniósł 2 miliardy 300 milionów euro. Wskaźnik przekroczył prognozy ekspertów, wynoszące 2 miliardy 140 milionów euro. Przychody za kwartał w wysokości 9 miliardów 400 milionów euro również okazały się wyższe od oczekiwań na rynku w 9 miliardów 300 milionów euro. Jego wzrost wyniósł 6,3%. Sprzedaż działu Genzyme, produkującego szczepionki i leki do leczenia rzadkich chorób, wzrosła o 36,1%. Wzrost przychodów ze sprzedaży szczepionek wyniósł 8,2%. Dobre wyniki kwartalne pozwoliły firmie podwyższyć prognozę na bieżący rok po raz drugi w ciągu roku. Teraz oczekuje, aż zysk na akcję za rok wzrośnie o 4-5%.

Elon Musk został największym udziałowcem Tesla

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd SEC otrzymała zawiadomienie od Elona Muska, założyciela i dyrektora generalnego firmy Tesla, o nabyciu pakietu akcji Tesla na kwotę w wysokości 10 milionów dolarów. Zostało to zgłoszone przez CNBC. Biorąc pod uwagę akcje nabyte wcześniej przez Maska w wysokości 25 milionów dolarów, 9 milionów 850 tysięcy dolarów i 25 milionów dolarów, założycielem Tesli w chwili obecnej posiada największy udział tej firmy w wysokości 19,8%. Jak wcześniej informowaliśmy, SEC obiecała odrzucić oskarżenia Muska o oszustwie związanym z papierami wartościowymi, jeśli dodatkowo kupi akcje Tesli za 20 milionów dolarów i opuści stanowisko prezesa zarządu spółki. Według Bloomberg, Musk zamierza kupić akcje na 20 milionów dolarów po 4 listopada. Kwartalny raport Tesli o zyskach i przychodach przekroczył prognozy rynkowe, które przyczyniły się do wzrostu ceny papierów wartościowych spółki o 31%.

Ceny na ropę zaczęły spadek wskutek wzrostu podaży

W środę wieczorem ceny ropy zaczęły spadać. Dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej wykazały wzrost zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych w tygodniu kończącym się 26 października, na poziomie 3 milionów 220 tysięcy baryłek. Presję na ceny wywarł komunikat o zwiększeniu wydobycia surowca przez trzech głównych producentów. We wrześniu produkcja Arabii Saudyjskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji wzrosła do rekordowych 33 milionów baryłek dziennie. I choć zbliża się data wejścia w życie amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, wzrost podaży na rynku światowym powoduje, że ceny ropy spadają trzy dni z rzędu. W środę o 15:57 czasu środkowoeuropejskiego ropa Brent spadła o 0,32% do 75 dolarów 59 centów za baryłkę. Koszt ropy WTI spadł o 0,2% do 65 dolarów 97 centów za baryłkę.

Na rynku ropy naftowej zanotowano spadek w oczekiwaniu na uruchomienie sankcji USA wobec Iranu

Ceny ropy umiarkowanie spadały w piątek w oczekiwaniu na uruchomienie dodatkowych amerykańskich sankcji wobec Iranu 4 listopada. Eksperci oczekują, że ten krok spowoduje spadek dostaw irańskiej ropy o około 1 – 1,5 miliona baryłek dziennie. Według Bloomberg, Stany Zjednoczone pozwoliły 8 krajom na dokonywanie zakupów ropy naftowej w Iranie. Agencja informowała również o wzroście produkcji ropy naftowej w 15 krajach OPEC w październiku o 430 tysięcy baryłek dziennie. Wszystkie te czynniki wpłynęły na dynamikę cen ropy. W ciągu zeszłego tygodnia marka Brent straciła 6,4% wartości, straty WTI wyniosły 6,6%. W piątek, o 16:24 czasu środkowoeuropejskiego koszt Brent spadł o 20 centów do 72 dolarów 69 centów za baryłkę. Ropa WTI spadła o 56 centów do 63 centów.

Sprzedaż samochodów w USA wzrosła o 0,8%

W październiku analityczna firma Autodata odnotowała roczny wzrost sprzedaży nowych samochodów w Stanach Zjednoczonych o 0,8% do 1 miliona 318 tysięcy samochodów. Było to dojść zaskakujące dla analityków, oczekujących spadku o 2,1%. Wzrost sprzedaży od początku roku do października wyniósł 0,6%. Najlepiej w październiku były sprzedawane SUV-y i crossovery. Fiat Chrysler Automobile zwiększył sprzedaż o 15,4%. Jednocześnie największy amerykański koncern General Motors zmniejszył sprzedaż o 3,9%. Sprzedaż Ford Motors spadła o 4%. Spadły również sprzedaże japońskich firm Honda i Nissan. Spadek w Hondzie wyniósł 4,1%, Nissan – 10,6%.