Instytut IFO obniżył prognozę wzrostu niemieckiej gospodarki na 2020 rok

1032

Eksperci z Instytutu Badań Ekonomicznych IFO opublikowali nowy raport, zgodnie z którym niemiecka gospodarka w 2020 r. wzrośnie o 1,7%, a nie o 1,8%, jak zakładano wcześniej. Jednocześnie prognoza wzrostu na bieżący rok wynosi 0,6%. Pogorszenie prognozy wynika ze słabych danych produkcji przemysłowej w kraju, co powinno negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy. Jednocześnie wydatki konsumpcyjne, które w tym roku wzrosną o 1,4%, będą wspierać wzrost PKB Niemiec, a ich wzrost ma osiągnąć 1,3% w przyszłym roku. Prognoza sugeruje również wzrost inwestycji w 2019 r. o 3%, w 2020 r. – o 2,8%. Według szacunków IFO, spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego spowoduje spowolnienie wzrostu eksportu do 1,3% w tym roku. W przyszłym roku przewiduje się wzrost eksportu o 3,8%. Przyspieszenie inflacji do 1,8% w 2020 r. z 1,5% w 2019 r. jest również prognozowane. Spodziewany jest dalszy spadek stopy bezrobocia w Niemczech – do 4,9% w tym roku i do 4,8% w przyszłym roku.

Sprzedaż samochodów w Europie wzrosła o 0,1% w maju

W maju zaobserwowano pierwszy wzrost sprzedaży samochodów w Europie po 8 miesiącach ciągłego spadku. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), w krajach europejskich sprzedano 1,443 mln pojazdów, odnośnie maja ubiegłego roku wskaźnik ten wzrósł o 0,1%. W okresie od stycznia do maja sprzedaż spadła o 2% i wyniosła 6,935 mln pojazdów. W maju na rynku niemieckim sprzedano 332,96 tys. samochodów, czyli o 9,1% więcej niż rok wcześniej. We Francji sprzedaż wzrosła o 1,2% do 193,95 tys. Najbardziej znaczący spadek odnotowały takie kraje, jak Dania i Szwecja, gdzie wskaźnik spadł o 15,3%. Spadek sprzedaży odnotowano również we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Finlandii. Najbardziej znaczący wzrost sprzedaży odnotowano na Litwie – o 35,3%. Niemiecki producent samochodów Volkswagen pozostał największym dostawcą samochodów na rynku europejskim, mimo że liczba sprzedanych samochodów spadła w ujęciu rocznym o 2,1%.

Facebook ogłosił plan wydania własnej kryptowaluty

O planach wydania własnej kryptowaluty Libra w 2020 r. amerykańska firma Facebook poinformowała we wtorek. Firma, która jest właścicielem największej sieci społecznościowej na świecie, zamierza osiągnąć, żeby nowa kryptowaluta powiązana z dolarem i papierami wartościowymi o niskim ryzyku osiągnęła poziom międzynarodowy, konkurując z dolarem. Planuje się, że Libra będzie wykorzystywana do codziennych transakcji, które mogą być przeprowadzane za pośrednictwem usług przesyłania wiadomości. Planowane uwolnienie kryptowaluty nadal wymaga uzyskania zgody organów regulacyjnych. Aby to osiągnąć, a także podjąć dalsze decyzje dotyczące kryptowaluty, utworzono Libra Association. Obejmuje ona 27 firm, w tym PayPal, Visa i Uber Technologies. Członkowie stowarzyszenia stworzą ogólną rezerwę, która zapewni stabilność Libry. Minimalna składka to 10 mln dolarów.

Wyniki kwartalne Adobe przekroczyły prognozy dzięki usługom w chmurze

Po wynikach drugiego kwartału finansowego amerykański deweloper oprogramowania Adobe poinformował o 22% wzroście przychodów w segmencie mediów cyfrowych do 1,89 mld dolarów. O tym, odnosząc się do oświadczeń firmy, pisze projekt finversia.ru. Kwartalna wartość przekroczyła ocenę ekspercką o 1,86 miliarda dolarów. Jednocześnie dział Experience Cloud otrzymał kwartalne przychody w wysokości 784 mln dolarów, co stanowi wzrost o 34%. Lepsze niż prognozy analityków okazały się również zyski na akcję, bez uwzględnienia liczby pozycji bilansowych. Liczba ta wynosiła 1,86 dolara na akcję w porównaniu z prognozą ekspertów wynoszącą 1,78 dolarów na akcję. Opublikowane oświadczenia Adobe przyczyniły się do wzrostu akcji spółki o 4,6% w środę. W tym samym czasie Adobe poinformował, że w trzecim kwartale fiskalnym jego przychody mogą nie osiągnąć prognoz ekspertów sięgających 2,8 mld dolarów.

Eksport Japonii spadł w maju szósty miesiąc z rzędu

W Japonii odnotowano spadek eksportu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, co jest spowodowane ciągłym napięciem w handlu światowym. Według Ministerstwa Finansów kraju, w maju eksport spadł o 7,8% w stosunku do tego samego miesiąca rok wcześniej, do 5,84 bln jenów. Miesiąc wcześniej spadek wyniósł 2,4%. Ekonomiści szacują, że w maju oczekiwano spadku eksportu o 7,7%. Ponad połowa japońskiego eksportu trafia do Azji. W ubiegłym miesiącu region ten odnotował spadek japońskiego eksportu o 12,1% w ciągu roku. Przesyłki do Chin, które są największym partnerem handlowym Japonii, spadły o 9,7% rok do roku. Dzięki 9,9% wzrostowi podaży japońskich samochodów w Stanach Zjednoczonych eksport do tego kraju wzrósł o 3,3%. Import Japonii w maju wyniósł 6,8 bln jenów, czyli o 1,5% mniej niż przed rokiem. W związku z tym Japonia odnotowała w maju deficyt bilansu handlowego w wysokości 967,1 mld jenów.

Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła do 2% w maju

W maju stopa inflacji w Wielkiej Brytanii ponownie stała się zgodna z wartością docelową Banku Anglii. Jak donosi brytyjska agencja statystyczna ONS, inflacja w kraju wyniosła 2%, spadając z kwietniowej wartości 2,1%, potwierdzając oczekiwania analityków. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,3% w porównaniu z kwietniem, co również odpowiada prognozie rynkowej. Indeks CPI Core, który nie obejmuje kosztów energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wyniósł 1,7%. Jego wartość spadła z 1,8% miesiąc wcześniej. Urząd Statystyczny opublikował w środę dwa kolejne raporty. Jeden z nich wskazał na wzrost sprzedaży detalicznej w maju o 3% rocznie i 0,3% miesięcznie. Według drugiego raportu brytyjski rynek mieszkaniowy w kwietniu wykazał wzrost cen o 1,4% w ujęciu rocznym, co wskazuje na spowolnienie wzrostu wobec 1,6% w marcu.

Inflacja w Kanadzie przyspieszyła w maju do 2,4%

Roczna inflacja cen w Kanadzie wyniosła w maju 2,4%, przyspieszając w porównaniu z kwietniową wartością 2%, wynika z oficjalnych statystyk. Ekonomiści szacują, że wartość ta wyniosła 2,1%. Główny wpływ na przyspieszenie inflacji miał wzrost cen żywności i dóbr trwałego użytku. W ciągu miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,4%, powtarzając kwietniowe tempo. Prognoza ekonomistów sugerowała wzrost o 0,1%. W ujęciu rocznym wzrost wykazały wszystkie 8 głównych kategorii. Ceny żywności wzrosły o 3,5%. Koszt usług transportowych wzrósł o 3,1%. Jednocześnie inflacja bazowa w kraju osiągnęła maksimum od lutego 2012 r., osiągając 2,07%. Według szacunków Kanadyjskiego Banku Centralnego inflacja w tym roku będzie na poziomie 1,9%.