Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu gospodarczego Litwy na 2019 rok do 3,1% z 2,7%

866

Komisja Europejska zrewidowała swoje prognozy wzrostu dla krajów bałtyckich na bieżący rok. Perspektywy dla Litwy poprawiły się do 3,1% z majowego szacunku na poziomie 2,7%. KE odnotowała stałą odporność litewskiego eksportu na problemy występujące w handlu światowym. Prywatnej konsumpcji w kraju sprzyja stabilność rynku pracy i obniżenie opodatkowania pracy. Pozytywnym czynnikiem wzrostu gospodarczego jest również przyspieszenie wydatkowania środków przekazanych Litwie przez Unię Europejską. Niemniej jednak spodziewane osłabienie popytu w krajach będących głównymi rynkami dostaw eksportowych spowodowało prognozę spowolnienia litewskiego PKB do 2,4% w przyszłym roku. Oczekuje się, że inflacja w 2019 r. wyniesie 2,2%, czyli więcej niż poprzedznie szacunki na poziomie 2,1%. Prognoza wzrostu gospodarki łotewskiej w 2019 r. została obniżona do 3% z 3,1%, podczas gdy w Estonii KE podniosła prognozę wzrostu z 2,8% do 2,9%.

Ceny producentów w Chinach nie zmieniły się w czerwcu

W czerwcu ceny producentów w Chinach utrzymały się na poziomie z maja, kiedy odnotowano wzrost o 0,6% w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z oficjalnych statystyk. Eksperci oczekiwali wzrostu o 0,3%. W ciągu miesiąca ceny producentów spadły o 0,3%. Jednocześnie ceny konsumpcyjne w kraju wzrosły o 2,7% w ciągu roku, przy maksymalnej stawce od 15 miesięcy. Zerowy wzrost cen producentów w maju, wskazujący na słaby popyt w przemyśle, może nasilić obawy o prawdopodobną deflację, która stanie się czynnikiem motywującym chińskie władze do stosowania bardziej agresywnych zachęt. Dane Caixin / Markit o spadku wskaźnika aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym kraju w czerwcu do minimum od stycznia – do 49,4 punktów, również były rozczarowujące.

PKB Wielkiej Brytanii wzrósł o 0,3% w maju

Brytyjska ONS poinformowała, że w maju brytyjska gospodarka wzrosła o 0,3% po spadku o 0,4% w kwietniu. Głównym pozytywnym czynnikiem przyczyniającym się do ożywienia brytyjskiej gospodarki było wznowienie pracy zakładów samochodowych. Eksperci przewidywali podobny wzrost w maju. Przez trzy miesiące do maja wzrost PKB zwolnił do 0,3% ze wzrostu o 0,4% trzech miesięcy do kwietnia. W porównaniu do maja ubiegłego roku PKB wzrósł o 1,5%. Brytyjscy producenci samochodów zwiększyli produkcję o 24% w ciągu miesiąca po spadku o ten sam odsetek miesiąc wcześniej. W przemyśle wytwórczym odnotowano wzrost o 1,4% po kwietniowym spadku o 4,2%. Całkowita produkcja przemysłowa wzrosła o 1,4%. W sektorze budowlanym odnotowano wzrost o 0,6% przy zerowym wzroście w sektorze usług.

Sprzedaż samochodów w Chinach spadła w czerwcu dwunasty miesiąc z rzędu

Indeks sprzedaży samochodów w Chinach spada od dwunastu miesięcy przy słabnącym rynku krajowym, obserwowanym po raz pierwszy po 10-letnim wzroście. W czerwcu na chińskim rynku sprzedano 2 tys. 660 samochodów, czyli o 9,6% mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Takie dane zostały opublikowane przez China Automobile Manufacturers Association. W pierwszej połowie roku sprzedaż spadła o 12,4%, do 12,32 mln pojazdów. Wskaźnik ten był najgorszy od ostatnich 4 lat. Sprzedaż samochodów za 12 miesięcy do czerwca spadła o 11,3% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Według stowarzyszenia wskaźnik ten stał się najsłabszy od 2015-2016. Jednocześnie pojazdy elektryczne nadal cieszą się dużym popytem, ​​w czerwcu ich sprzedaż wyniosła 617 tys., czyli o 50% więcej niż rok temu. General Motors zmniejszyła sprzedaż o 15%, Ford – o 27%.

Inflacja w Chinach utrzymała majową wartość w 2,7% w czerwcu

Roczna inflacja w Chinach pozostała w czerwcu na majowym poziomie w 2,7%, podał urząd statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny konsumpcyjne spadły o 0,1%. Obaj wskaźniki potwierdziły prognozy ekonomistów. W czerwcu ceny żywności nadal wzrastały, stopa wzrostu wynosiła 8,3% w ujęciu rocznym, przyspieszając wzrost w stosunku do wzrostu o 7,7% miesiąc wcześniej. Wzrost cen produktów nieżywnościowych wyniósł 1,4%, spowalniając majowy wzrost w 1,6%. Spadek wykazał również koszt paliwa samochodowego. Wskaźnik inflacji, który nie obejmuje cen żywności i energii, utrzymał wartość z maja na poziomie 1,6%. Statystyki pokazały również, że ceny producentów pozostały niezmienione w ujęciu rocznym, podczas gdy ekonomiści oczekiwali ich wzrostu o 0,2%.

Stany Zjednoczone znacznie złagodziły ograniczenia Huawei

Ograniczenia nałożone wcześniej przez Waszyngton przeciwko chińskiemu Huawei, specjalizującemu się w produkcji sprzętu telekomunikacyjnego, stały się mniej dotkliwe dzięki decyzji podjętej przez administrację prezydenta USA, że zakaz sprzedaży produktów amerykańskich firm zostanie nałożony tylko w przypadku wykrycia zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Financial Times donosi, że w innych przypadkach amerykańskie firmy będą mogły uzyskać państwową licencję na sprzedaż swoich towarów chińskiemu producentowi. Uzyskanie licencji tego typu zostało możliwe po rozejmie między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, zawartym podczas szczytu G20 w Osace. Jednocześnie informuje się, że Huawei pozostaje na czarnej liście. Dlatego też, aby prowadzić z nim interesy, firmy amerykańskie będą musiały uzyskać specjalną licencję, której okres ważności nie został jeszcze zgłoszony.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w maju powyżej prognoz

W maju bieżącego roku Biuro Statystyczne ONS odnotowało wzrost produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii o 1,4% w porównaniu z kwietniem, kiedy został odnotowany spadek o 2,9%. Prognozy ekonomistów sugerowali wzrost o 1,5%. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej wskaźnik ten wzrósł o 0,9%, podczas gdy eksperci oczekiwali wzrostu o 1,2%. W kwietniu odnotowano spadek produkcji o 1,1%. Przemysł węglowy wykazał wzrost o 9,3%. Produkcja ropy i gazu wzrosła o 1,2%. Przedsiębiorstwa produkcyjne zwiększyły produkcję o 1,4%, podczas gdy w kwietniu zmniejszyły ją o 4,2%. Sprzętu transportowego wyprodukowano o 12,4% więcej niż w kwietniu, co było najwyższym wynikiem od kwietnia 2005 roku. Wielkość produkcji w elektronice wzrosła o 2,8%, podczas gdy przedsiębiorstwa z branży metalowej zwiększyły produkcję o 2,6%. Spadek produkcji odnotowano tylko w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i tekstylnym.