Niemiecki SAP w drugim kwartale zwiększył zysk netto o 8%

588

Zysk netto niemieckiego SAP, największego na świecie producenta oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, wzrósł w drugim kwartale o 8% w ujęciu rocznym do 719 mln EUR. Zysk operacyjny wyniósł 1 miliard 40 milionów euro, co stanowi wzrost o 13%. W okresie sprawozdawczym firma zwiększyła przychody o 4% w ujęciu rocznym do 6 mld EUR. Potężny impuls do wzrostu w biznesie w chmurze pozwolił SAPu ulepszyć prognozy zysków i dochodów na 2018 rok. W drugim kwartale nowe zamówienia na usługi w chmurze SAP wzrosły o 29% do 421 milionów euro. Łączne przychody z abonamentów usług w chmurze i ich wsparcia wzrosły o 30% do 1 miliarda 210 milionów euro. Liczba subskrybentów analitycznej bazy danych S/4 HANA wzrosła o 41% w ujęciu rocznym do 8 600.

Sinopec stworzył firmę inwestycyjną dla inwestycji w branżach wschodzących

Chiński gigant naftowo-gazowy Sinopec stworzył platformę do inwestowania w nową dzielnicę Xionguan w prowincji Hebei, donosi Asia Times. Utworzenie spółki inwestycyjnej umożliwi Sinopec inwestowanie w nowe branże, takie jak nowe źródła energii, oszczędzanie energii, nowe materiały, ochrona środowiska i “inteligentna produkcja”. Autoryzowany kapitał nowej dywizji inwestycyjnej Sinopec Capital wynosił 10 miliardów juanów. Rzecznik prasowy Sinopec powiedział, że firma planuje także uruchomić fundusze rynkowe, w tym fundusze na innowacje technologiczne i fundusze rozwijających się branż.  

Deficyt budżetowy i dług publiczny w krajach UE spadły w pierwszym kwartale

Deficyt budżetu państwa w strefie euro w pierwszym kwartale wyniósł 0,1% w stosunku do PKB, spadając z 0,6% w czwartym kwartale 2017 roku, pokazały dane z Urzędu Statystycznego Eurostat. W Unii Europejskiej deficyt budżetowy spadł z 0,6% do 0,5%. Dług publiczny spadł w krajach UE z 81,6% do 81,5% w stosunku do PKB. Jednocześnie w strefie euro deficyt w stosunku do PKB wzrósł do 86,8% z 86,7% pod koniec czwartego kwartału ubiegłego roku. Najniższe wskaźniki długu publicznego do PKB w pierwszym kwartale wykazywały takie kraje jak Estonia – 8,7%, Luksemburg – 22,2% i Bułgaria – 24,1%. Najwyższe wskaźniki odnotowano w Grecji – 180,4%, Włoszech – 133,4% i w Portugalii – 126,4%.

Globalne dostawy PC w drugim kwartale wzrosły o 2,7%

W drugim kwartale 2018 roku liczba dostarczań komputerów osobistych na świecie wzrosła o 2,7% w ujęciu rocznym i wyniosła 62 miliony 270 tysięcy sztuk, według International Data Corporation. Kwartalna dynamika wzrostu stała się najwyższa od pierwszego kwartału 2012 roku. Wzrost dostaw znacząco przewyższył prognozy analityków, którzy oczekiwali wzrostu o 0,3%. Wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym odnotował każdy z pięciu największych producentów komputerów PC, w wyniku czego ich udział wyniósł 78% rynku światowego. Łącznie wzrost ich sprzedaży wyniósł 7%.

Zysk netto spółki Schlumberger w drugim kwartale przekroczył prognozy

Jedna z największych na świecie firm zajmujących się obsługą pól naftowych, Schlumberger, odnotowała zysk netto w wysokości 430 milionów USD w drugim kwartale w porównaniu do straty 74 milionów USD rok wcześniej. Skorygowane zyski wynosiły 43 centy na akcję, w porównaniu do 35 centów na akcję w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wskaźnik przewyższył prognozy ekspertów, którzy oczekiwali 42 centów na akcję. Przychody wzrosły o 11% do 8 miliardów 303 milionów dolarów. Analitycy oczekiwali 8 miliardów 360 milionów dolarów. Przychody z działalności operacyjnej wzrosły w Ameryce Północnej o 43%, w Europie, Afryce i krajach WNP o 2%, na Bliskim Wschodzie o 1%. W Ameryce Łacińskiej wskaźnik spadł o 12%.