Szwajcarski bank UBS w pierwszym kwartale zmniejszył swój zysk netto o 27%

540

Największy bank Szwajcarii UBS poinformował w pierwszym kwartale o spadku zysku netto o 27% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej do 1 mld 141 mln dolarów. Ekonomiści oczekiwali większego spadku indeksu – do 900 mln dolarów. Z powodu niekorzystnych warunków rynkowych zysk operacyjny spadł o 12% do 7 mld 218 mln dolarów. Jednostka pracująca w obszarze zarządzania aktywami zamożnych klientów odnotowała spadek skorygowanych zysków przed opodatkowaniem o 21%. Jednocześnie napływ nowych aktywów netto w ostatnim kwartale wyniósł 22 mld 300 mln dolarów. Skorygowane zyski z operacji inwestycyjnych spadły o 64%. Prezes UBS Sergio Ermotti oczekuje, że środki podjęte przez bank w celu ograniczenia skutków negatywnych czynników rynkowych będą miały pozytywny wpływ na wyniki finansowe w drugiej połowie roku.

Gospodarka Korei Południowej zmniejszyła się o 0,3% w pierwszym kwartale

Bank Korei opublikował wstępne dane o stanie gospodarki w pierwszym kwartale, które wykazały spadek PKB o 0,3% w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku i wzrost o 1,8% w porównaniu z tym samym kwartałem rok wcześniej. W poprzednim kwartale gospodarka wzrosła o 1% w ujęciu kwartalnym i o 3,1% w ujęciu rocznym. Według prognoz ekonomistów, w pierwszym kwartale oczekiwano, że pierwszy wskaźnik wzrośnie o 0,3%, a drugi – o 2,4%. Eksport, który stanowi około 40% gospodarki kraju, spadł o 2,6% w porównaniu z czwartym kwartałem. Spadek wykazały inwestycje w środki produkcji – o 10,8% i w budownictwo – o 0,1%. Jednocześnie Korea Południowa zwiększyła wydatki publiczne o 0,3%, podczas gdy wydatki konsumpcyjne wzrosły tylko o 0,1%.

Zysk netto United Parcel Services w pierwszym kwartale spadł o 17,4%

Największy na świecie serwis przesyłek ekspresowych, amerykańska firma United Parcel Service, poinformowała w wyniku pierwszego kwartału roku o spadku zysku netto z powodu kosztów reorganizacji biznesu, a także z powodu złych warunków pogodowych w USA. Wskaźnik w pierwszym kwartale ubiegłego roku spadł o 17,4% do 1 mld 111 mln dolarów. Obliczony na akcję zysk wyniósł 1 dolar 28 centów, nie osiągając prognozy ekspertów w 1 dolar 41 cent za akcję. Przychody za kwartał wyniosły 17 mld 160 mln dolarów, wzrastając o 0,3% w ciągu roku. Ekonomiści przewidywali 17 mld 780 mln dolarów. Usługa dostarczania przesyłek w Stanach Zjednoczonych przyniosła firmie 10 mld 480 mln USD przychodów, wzrastając o 2,5% w ciągu roku. Ponadto zysk operacyjny spadł o 12%. Międzynarodowy biznes odnotował wzrost przychodów o 1,2% do 3 mld 460 mln dolarów. 

Bayer zmniejszyła zysk netto o 36,5% w pierwszym kwartale

Według wyników pierwszego kwartału koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer odnotował wzrost przychodów i spadek zysku. Raport kwartalny niemieckiej firmy wykazał, że z powodu kosztów związanych z restrukturyzacją i przejęciem Monsanto, jej zysk netto spadł o 36,5% w skali rocznej do 1 mld 241 mln euro. Ekonomiści przewidywali sadek do 1 mld 380 mln euro. EBITDA bez czynników jednorazowych wykazała wzrost o 44,6% w ciągu roku. Przychody wyniosły 13 mld 15 mln euro, wzrastając w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 42,4%. Wskaźnik ten przekroczył prognozy ekspertów w 12 mld 540 mln euro. Dział farmaceutyczny odnotował wzrost sprzedaży o 6,8%. Jednocześnie sprzedaż działu produkującego produkty dla sektora rolnego wzrosła o 125,5%. Kapitalizacja Bayer wzrosła o 2,54% od początku roku.

Bank Japonii po kwietniowym posiedzeniu nie zmienił kluczowych parametrów polityki pieniężnej

Pod koniec kwietniowego posiedzenia Bank Japonii ogłosił zamiar utrzymania „skrajnie niskiej” stopy, przynajmniej do wiosny 2020 roku. Bank po raz pierwszy wskazał datę, do której ten poziom zostanie utrzymany. Japoński regulator pozostawił bez zmian wszystkie kluczowe parametry swojej polityki pieniężnej. Podjął tę decyzję ze względu na niepewność dotyczącą działalności gospodarczej i cen, a także biorąc pod uwagę konsekwencje oczekiwanego wzrostu podatku konsumpcyjnego. Bank Centralny spodziewa się w roku fiskalnym, który zakończy się w marcu 2022 roku, przyspieszenia wzrostu cen konsumpcyjnych, z wyłączeniem świeżej żywności, do 1,6%, podczas gdy cel inflacyjny wynosi 2%. Prognoza Banku Japonii na rok fiskalny kończący się w marcu 2022 roku, zakłada wzrost PKB o 1,2% w Japonii.

Kwartalny dochód Facebook zmniejszył się o połowę

Amerykański Facebook, która jest właścicielem największej sieci społecznościowej na świecie o tej samej nazwie, poinformowała, że w pierwszym kwartale jej zysk netto z tytułu płatności za możliwe płatności spadł o 51% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku do 2 mld 430 mln dolarów. Wyłączając czynniki jednorazowe, zysk był na poziomie 1 dolara 89 centów za akcję, co jest wartością wyższą od prognoz ekspertów w 1 dolar 62 centy na akcję. Jednocześnie przychody za rok wzrosły o 26%, osiągając 15 mld 80 mln dolarów. Wydatki firmy w okresie sprawozdawczym wzrosły do ​​8 mld 760 mln dolarów wobec 6 mld 520 mln dolarów rok wcześniej. W związku z dochodzeniem Federalnej Komisji Handlu w sprawie wykorzystania danych użytkowników na platformach Facebook, firma zarezerwowała 3 mld USD na ewentualne płatności. W pierwszym kwartale liczba użytkowników sieci wzrosła o 8% do 2 mld 380 mln osób. Firma zwiększyła przychody z reklam o 26%.

Norweski fundusz emerytalny odnotował rekordowy zysk z inwestycji w pierwszym kwartale

Zgodnie z wynikami pierwszego kwartału Norweski Państwowy Fundusz Emerytalny poinformował o największym w historii zysku z inwestycji w norweskie korony. Wskaźnik osiągnął 9,1%. Pod koniec ubiegłego roku odnotowano pierwszą stratę netto funduszu norweskiego w ciągu 7 lat. Zysk z inwestycji w okresie sprawozdawczym wyniósł 738 mld norweskich koron. Jego wzrost był wspierany przez wzrost wartości inwestycji w papiery wartościowe spółek high-tech. Z inwestycji w akcje fundusz odnotował zysk w wysokości 12,2%. Inwestycje w obligacje przyniosły mu zysk w wysokości 2,9%. Zysk z inwestycji w nieruchomości wyniósł 1,7%. Zgodnie z nową strukturą regulacyjną inwestycji wprowadzoną w 2017 roku fundusz zwiększył udział akcji w swoich inwestycjach w ostatnim kwartale do 69,2%. Udział obligacji wynosił 28%, nieruchomości – 2,8%. Wartość rynkowa aktywów funduszu na dzień 3 maja wynosiła około 1 biliona 56 miliardów dolarów.