O niskim/wysokim zapotrzebowaniu na finansowanie

857

O niskim/wysokim zapotrzebowaniu na finansowanie

Opis zapotrzebowania portfela kredytowego na bankowe źródła finansowania, w szczególności detaliczne depozyty rdzenne w porównaniu do finansowania hurtowego rynku pieniężnego. Często portfele produktów kredytowych mogą być „samofinansujące się” w takim sensie, że automatycznie towarzyszą im depozyty. Przykładowo, zwiększenie depozytów detalicznych (np. przy otwieraniu nowych oddziałów) zazwyczaj generuje wzrost pożyczek konsumenckich ze sprzedaży krzyżowej. Bank rozwijający się w ten sposób nie będzie podlegał tym samym presji płynności lub luki finansowej. Kredytowi dla dużego klienta korporacyjnego z kolei rzadko będą towarzyszyły depozyty. Kredyty takie muszą być finansowane z nadwyżki depozytów rdzennych lub przez wykorzystanie hurtowego rynku pieniężnego. Jeżeli finansowanie jest w obcej twardej walucie, np. dolarach amerykańskich, pojawia się dodatkowa komplikacja wynikająca z możliwości zamrożenia rynków długu (zob. poniższy cytat). Dlatego też w niepewnych czasach banki mają tendencję do minimalizowania dużych kredytów. Operacje „niskiego zapotrzebowania”, takie jak bankowość detaliczna, stanowią bezpieczną przystań.

Kiedy rynek schodzi na psy

W czasach utraty zaufania globalną tendencją (mówiąc ogólnie) jest sprzedaż wszystkich klas aktywów i gromadzenie środków w dolarach amerykańskich, nadal uważanych za najbezpieczniejszą walutę. Mniej więcej od miesiąca, w wyniku „zagrożenia” w Europie, obcokrajowcy (i zamożni miejscowi) zaczęli sprzedawać swoje aktywa wyrażone w walucie lokalnej i kupować dolary amerykańskie. Jaki to ma wpływ na nas? Nasz bank udziela pożyczek w USD tylko w niewielkim wymiarze (najwyżej 10% całego portfela). Finansuje ten portfel na rynku hurtowym. Dolary amerykańskie są oczywiście dostępne, ale i drogie, co powoduje, że portfel USD jest niedochodowy. Stąd wynika potrzeba wstrzymania udzielania pożyczek w USD i wezwania do jak najszybszej spłaty wszystkich kredytów
udzielonych w tej walucie. W przypadku bankowości światowej, ponieważ USD jest tak szeroko stosowany i ponieważ większość banków (poza USA) finansuje te dolary na rynkach hurtowych, dolary amerykańskie są nagle trudne do zdobycia. Również ogromny rynek międzybankowy USD może się wyczerpać. Wszystko to pokazuje, jak kruchy jest obecnie rynek i jak szybko zamiera w sytuacji utraty zaufania.

E-mail do autora niniejszego Kompendium wyjaśniający, „dlaczego kryzys dalekiej strefy euro wywiera wpływ na Azję”, od przyjaciela i kolegi po fachu, który jest członkiem zarządu banku w Azji, październik 2011 r.