Rynek srebra

1551

Jeśli inwestujesz na rynku metali to warto zastanowić się nad kupnem srebra. Ze względu na swoje unikalne właściwości fizyczne srebro jest stosowane w przemyśle jubilerskim, elektronicznym i elektrotechnicznym, a także w medycynie, optyce, energetyce, motoryzacji i wielu innych. W sumie przemysł zużywa aż 40% światowej produkcji srebra. Jest także cenioną rudą inwestycyjną.Obecnie około 75 procent srebra metalicznego otrzymuje się jako produkt uboczny wydobycia rudy miedzi.

W 2015 roku KGHM był drugim co do wielkości producentem srebra na świecie, z wynikiem 1 283 ton.

Ceny srebra są bardziej podatne na wahania niż złota

Całkowita podaż, czyli ilość wydobywanego i sprzedawanego srebra, wynosi około 1 mld uncji. Z drugiej strony, roczna podaż złota wynosi około 120 milionów uncji. Oczywiście wartości te są zmienne w czasie, w zależności od opłacalności wydobycia, ceny surowców, popytu na nie w przemyśle i tak dalej. Uncja trojańska odpowiada 31,1035 gramów.

To sprawia, że rynek srebra jest 8 razy większy niż rynek złota, ale tylko wagowo, ponieważ ogromna różnica w cenie oznacza, że jest odwrotnie. Więc jeśli mówimy o wartości podaży wyrażonej w dolarach amerykańskich, to jest ona znacznie mniejsza niż złoto. Przy obecnych cenach wartość rynku złota jest 10,4 razy wyższa od wartości srebra. Dlatego ceny srebra są bardziej zmienne niż złota. Im mniejsza kapitalizacja, tym łatwiej jest wywołać wahania cen przy takich samych nakładach finansowych. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której w czasie trwania rynku kruszcu, czyli wzrostów na złocie, srebro może rosnąć w procentach więcej niż złoto, ale w czasie trwania rynku kruszcu, czyli spadnie, będzie dokładnie odwrotnie. Można więc powiedzieć, że cena srebra jest bardziej podatna na wahania.

Srebro ma szersze zastosowanie w przemyśle

Około 12% podaży złota trafia do przemysłu, podczas gdy ze względu na unikalne cechy srebra jest to ponad 50%. Od elektroniki i zastosowań medycznych, poprzez baterie i panele słoneczne, po biżuterię. Wydaje się, że srebro jest niezbędnym metalem, bez którego współczesny świat nie mógłby funkcjonować. Z tego powodu srebro może być bardziej zależne od stanu gospodarki światowej, silniej reagować na okresy hossy i bessy.

W przeciwieństwie do złota, większość srebra przemysłowego jest konsumowana, a następnie wyrzucana lub niszczona. Nie ma sensu odzyskiwać każdego drobnego ziarna czy płatka srebra, ponieważ jest to po prostu nieopłacalne. W rezultacie znika on na dobre i zmniejsza całkowitą podaż srebra. Ilość srebra, która powróci na rynek w wyniku recyklingu, jest zatem ograniczona.

Ciekawe cechy srebra

Czyste srebro jest prawie białe, błyszczące, miękkie i bardzo plastyczne. Jest to doskonały przewodnik termiczny i elektryczny.

Srebro ma najwyższą przewodność cieplną spośród wszystkich metali. Jest lepszym przewodnikiem elektrycznym niż miedź, jednak ze względu na swoją cenę jest mniej atrakcyjny (przynajmniej na dzień dzisiejszy) w przypadku instalacji elektrycznych.

Srebro matuje dość łatwo w powietrzu lub wodzie zawierającej siarkowodór lub ozon. Nie utlenia się w powietrzu, ale reaguje z siarkowodorem obecnym w powietrzu, więc obiekty ze srebra wymagają regularnego czyszczenia. Jeśli więc zamówiłeś srebrne monety i chcesz je poczuć, musisz wziąć pod uwagę, że ciemne naloty będą pojawiać się znacznie szybciej.

Większość srebra jest wydobywana z rud miedzi lub ołowiu. Najczęściej jest ono wytwarzane poprzez rafinację metali takich jak ołów, miedź, złoto, nikiel i cynk. Meksyk, Peru i Chiny są obecnie największymi światowymi producentami srebra. Kilka krajów eksploatuje srebro od 1500 roku.

Oprócz tego, że srebro ma długą historię zastosowań praktycznych, takich jak medycyna i przemysł, odgrywa również ważną rolę w folklorze, fantazji, a nawet kilku religiach. Chrześcijanie np. wierzą, że łapówka, którą Judasz otrzymał za wręczenie Jezusa, była w srebrnych monetach. Z kolei w folklorze ludowym srebro utożsamia się z możliwościami powstrzymywania zjawisk paranormalnych, takich jak wampiry czy wilki.

GOLD/SILVER ratio, czyli stosunek ceny złota do srebra

Jeśli zaczniesz interesować się rynkiem złota i srebra, prędzej czy później (np. teraz) musisz uzyskać stosunek ceny złota do srebra, czyli stosunek ceny złota do ceny srebra. Pokazuje on stosunek ceny złota do ceny srebra w czasie. Stosunek ten odpowiada liczbie uncji srebra, którą musisz kupić, aby kupić jedną uncję złota. Na przykład, jeśli cena złota wynosi 1420 dolarów za uncję, a cena srebra 16 dolarów za uncję, to współczynnik ten wynosi 88. Współczynnik ten jest prawdopodobnie najstarszym wskaźnikiem stale śledzonym w historii. Głównym tego powodem jest to, że ceny złota i srebra mają solidną “ustaloną” korelację. Od 1968 roku ceny złota i srebra zmieniały się w przeciwnych kierunkach tylko raz na siedem kolejnych dni.

Przez setki lat stosunek ten był ustalany przez rządy dla celów stabilności monetarnej, więc był dość stały. Imperium Rzymskie ustaliło ten stosunek na poziomie 12:1, a rząd Stanów Zjednoczonych ustaliło go na poziomie 15:1 z Aktem Mennicy z 1792 roku. Duża zmienność rozpoczęła się dopiero w XX wieku, kiedy to odkryto ogromne rezerwy srebra w obu Amerykach, nakładające się na siebie silnymi próbami rządów manipulowania ceną złota lub srebra.

Kiedy prezydent Roosevelt ustalił cenę złota na poziomie 35 dolarów za uncję w 1934 roku, indeks wzrósł do nowych, wyższych poziomów, osiągając szczyt 98:1 w 1939 roku. Po zakończeniu II wojny światowej i porozumieniu Breton Woods Accord z 1944 r., które wiązało waluty państwowe ze złotem, indeks systematycznie spadał do historycznego poziomu 15:1. Kiedy państwa odeszły od standardu złota, indeks ponownie gwałtownie wzrósł do stosunku 100:1 w 1991 roku.

Co ważne, w XX wieku średni stosunek złota do srebra wynosił 47:1. Jest to tym ważniejsze, że dziś znajdujemy się na prawie dwukrotnie wyższym poziomie (patrz wykres poniżej). Niezależnie od tego, który scenariusz się spełni i który analityk ma rację, są to poziomy, które dają duże szanse, że inwestycja w srebro okaże się właściwą decyzją w nadchodzących latach i wskaźnik zacznie spadać. Kiedy i czy w ogóle? Nikt tego nie wie.

Rynek srebra

GOLDSILVER ratio 1998 – 2019. Czerwony kolor: kryzys “dot.com” 2001r., fioletowy: kryzys 2008r., brązowy: stosunek 32:1 i dołek na wykresie, niebieski: obecna sytuacja: stosunek 87:1

Czy ja też mogę kupić srebro?

Tak, jest, i jest o wiele prostsze, niż mogłoby się wydawać. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że piszę tu tylko o srebrze w formie fizycznej, ponieważ istnieją inne możliwości inwestowania w nie. Nie chcę tu reklamować żadnych konkretnych firm, więc nie będę podawał żadnych nazwisk. Jednak po rzetelnym sprawdzeniu opinii w Internecie możemy łatwo znaleźć dystrybutora, u którego możemy kupić srebro. Najpopularniejszą formą są srebrne monety bulionowe, których waga może zaczynać się od pół uncji.

Podobnie jak w przypadku złota, samo srebro nie generuje żadnych dochodów. Nie produkuje też żadnego dobra (dlatego niektórzy twierdzą, że inwestowanie w złoto lub srebro nie jest inwestycją). Jednak moim zdaniem warto się zastanowić, czy nie jest to dobry dodatek do naszego portfela, czy to ze względu na jego aktualną cenę, czy też jako forma utrzymania wartości w czasie.