Siedem grzechów głównych tradingu – Część 4. Lenistwo

2303

Lenistwo

Chciwość. Zazdrość. Obżarstwo. Gniew. Żądza. Lenistwo. Pycha. Siedem grzechów głównych. Według etyki są to występki stojące na przeszkodzie w drodze duchowego rozwoju i czystości. W rzeczywistości grzechy te reprezentują niebezpieczeństwa związane z nadmiarem i niedoborem, które to pojęcia w dzisiejszych czasach można praktycznie zastosować w niemal każdym aspekcie życia.

Grzechy główne często grają istotną rolę na rynkach finansowych, za co uczestnicy rynku ponoszą olbrzymie koszty, bankrutują i wypalają się. Z tej przyczyny niezwykle istotnym jest zrozumienie, w jaki sposób skłonności te wpływają na nasze zachowanie handlowe. Jednak żeby zastąpić je cnotami, jeszcze ważniejsze jest zrozumienie ich źródeł.

W tej serii artykułów przyjrzymy się siedmiu grzechom głównym tradingu oraz sposobom na ich przezwyciężenie.

Śmiertelny grzech lenistwa można opisywać na wiele różnych sposobów. W rzeczywistym świecie przejawia się najczęściej bezczynnym siedzeniem w fotelu i rozmyślaniem nad tymi wszystkimi wspaniałymi rzeczami, które można by było zrobić, a których się… nie robi. Lenistwo stoi na drodze do sukcesu nie tylko na rynkach finansowych, ale w całym życiu. Na giełdzie lenistwo u jednych przejawia się niechęcią do pracy nad osiągnięciem wyznaczonych celów, a u innych sięganiem po gotowe scenariusze pokazujące, jak szybko się wzbogacić, albo kupowanie sobie programu komputerowego, który przeprowadzi wszystkie transakcje za ciebie. Innymi słowy lenistwo ma miejsce wtedy, gdy chcesz zarabiać, nie wkładając w to ani krztyny pracy.

Oszuści i ludzie od piramid finansowych doskonale o tym wiedzą i znają tę ludzką słabość. Jak sami mówią, co minutę rodzi się na świecie jakiś frajer.

Jeśli nie jesteś milionerem, który żyje z odsetek, będziesz musiał ciężko zapracować na każdy zarobiony grosz. Na rynku finansowym odczujesz to szczególnie mocno, gdy będziesz musiał poradzić sobie ze sprzecznymi sygnałami handlowymi, danymi gospodarczymi i własnymi emocjami jednocześnie. To środowisko nie jest odpowiednie dla lenistwa. Leniwi traderzy po prostu tu się nie nadają.

Warren Buffett, uważany za jednego z najlepszych inwestorów świata, większość czasu spędza na czytaniu. Jeśli się go zapytać, jak zdobył tak wielką wiedzą, Buffet podnosi stertę papierów i mówi:

„Czytaj codziennie 500 takich stron. W ten sposób buduje się wiedzę, tak jak procent składany”.

Twoja osobista droga do sukcesu wcale nie musi oznaczać oczywiście czytanie 500 stron dziennie, ale trzeba sobie uświadomić, że bycie proaktywnym traderem oznacza zdolność właściwego reagowania na wyzwania i szanse, które oferuje rynek. Ci, którzy odnieśli sukces, są absolutnym przeciwieństwem lenistwa. Przeprowadzają badania, analizują, zapoznają się z danymi historycznymi i doskonale znają rynek. Dopiero na tym opierają swoje transakcje. Poza tym najczęściej są specjalistami w danym sektorze rynku. Nieustanie ulepszają swoją strategią, ucząc się na błędach i próbach. A poza tym zapisują sobie każdy wynik, każdą przegraną i wygraną, aby mieć punkt odniesienia dla swoich przyszłych sukcesów.

Przezwyciężenie lenistwa wcale nie musi być bardzo trudnym przedsięwzięciem. Nikt nie każe ci od razu przechodzi drogi “od zera do bohatera”. Pierwszym krokiem w walce z lenistwem jest podjęcie decyzji o tym, żeby stać się aktywnym traderem. A poza tym uświadomienie sobie prawdy, że dostajesz od życia tyle, ile w nie włożysz, stanowi warunek konieczny, by zwalczyć tę powszechną ludzką wadę.

Równie ważna jest zdolność trzymania się motywacji niezależnie, czy jest źle, czy dobrze. Oznacza to, że nigdy nie możesz zdejmować nogi z gazu, nawet jeśli osiągnąłeś już kamienie milowe. Jeśli jesteś pasjonatem, kochasz to, co robisz, nie powinno się to okazać dla ciebie zbyt trudne.

Innym, dość łatwym sposobem na przezwyciężenie lenistwa jest codzienne czytanie wiadomości na temat rynku. Zresztą, ci, którzy osiągnęli sukces, robią to tak czy owak. Zatem zanim zaczniesz korzystać z rad jakiegoś marketingowca, próbującego sprzedać ci “eksperckie rady”, skup się na własnym kalendarzu ekonomicznym. Odwiedzaj portale gospodarcze, czytaj wiadomości ekonomiczne, dowiaduj się o tym, co się ostatnio dzieje na rynkach. Innymi słowy, karm swój mózg. Im bardziej go nakarmisz, tym bardziej ci to wynagrodzi dobrymi pomysłami.

Lenistwo to złożony problem. Niestety, żaden światowej sławy program samodoskonalenia nie pomoże, jeśli brak nam motywacji i pasji do pracy. Jeśli dotyczy to także ciebie, zastanów się, czego pragniesz. Zdecydowanie lepiej jest zrobić sobie przerwę niż wyrabiać złe nawyki, które mogę cię kiedyś kosztować sporo pieniędzy…

WNIOSKI

  1. “Bez pracy nie ma kołaczy”
  2. Skup się na edukacji i rozwoju
  3. Określ niewielkie, ale osiągalne cele
Siedem grzechów tradingu
  1. Chciwość
  2. Zazdrość
  3. Obżarstwo
  4. Lenistwo
  5. Gniew
  6. Żądza
  7. Pycha