Według Eurostatu, w maju sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła o 0,3% po spadku o 0,1% w kwietniu. Dla ekonomistów była to niespodzianką, ponieważ ich prognoza sugerowała stopę wzrostu na poziomie 0,3%. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,3%, spowalniając wzrost wobec wzrostu w kwietniu o 1,8%. Według analityków oczekiwano jej wzrostu o 1,6%. Sprzedaż artykułów spożywczych i wyrobów tytoniowych spadła o 0,5%. Sprzedaż nieżywnościowa spadła o 1,3%. Jednocześnie zakupy przez Internet wzrosły o 2,3%. W krajach Unii Europejskiej w maju sprzedaż detaliczna spadła o 0,4% za miesiąc, a w skali roku wzrosła o 1,3%. Największy spadek sprzedaży w maju odnotowano w Chorwacji – o 4,4%, podczas gdy Portugalia odnotowała największy wzrost sprzedaży detalicznej, jej wskaźnik wzrosła o 1,5%.
Działalność produkcyjna w Wielkiej Brytanii spadła w czerwcu do minimum od lutego 2013 roku
W czerwcu indeks sezonowych zakupów menedżerów w brytyjskim sektorze produkcyjnym wyniósł 48 pkt, spadając w stosunku do majowej wartości 49,4 pkt. Dane te, opublikowane przez IHS Markit, wskazywały najniższą wartość PMI od lutego 2013 r. w były niespodzianką dla ekonomistów, którzy oczekiwali wzrostu indeksu do 49,5 pkt. Spadek wskaźnika obserwuje się przez trzy miesiące. Spadek liczby nowych zamówień w najszybszym tempie od prawie 7 lat doprowadził do obniżenia produkcji po najwyższych stawkach od października 2012 r. Spadek popytu zewnętrznego, który trwał trzy miesiące z rzędu, był prawie taki sam w czerwcu, jak w maju, kiedy jego tempo było najbardziej znaczące od 4 lat. Nasilenie recesji w sektorze wytwórczym wynika z wysokiego poziomu zapasów i zmniejszenia liczby nowych zamówień w kontekście utrzymującej się niepewności co do Brexitu i spowolnienia wzrostu światowej gospodarki.
Aktywność biznesowa w sektorze budowlanym Wielkiej Brytanii spadła w czerwcu w najszybszym tempie od 2009 roku
Firma analityczna IHS Markit przeprowadziła ankietę wśród liderów brytyjskich firm budowlanych, której wyniki wskazywały na najbardziej znaczący spadek aktywności biznesowej w sektorze w ciągu 10 lat. Odpowiedni wskaźnik, obliczony przez IHS Markit, spadł w czerwcu do 43,1 pkt z majowej wartości 48,6 pkt. Spadek indeksu był zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy przewidywali jego wzrost do 49,2 pkt. W ciągu ostatnich 5 miesięcy w czerwcu spadek jest już czwarty z rzędu. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy ilość budowanych nieruchomości komercyjnych spadała. A w budownictwie mieszkaniowym w zeszłym miesiącu odnotowano największy spadek od 3 lat. Gwałtowny spadek wykazał również aktywność budowlaną. W czerwcu firmy budowlane nie musiały zwiększać siły roboczej, a ich wydatki na produkcję wzrastały w najwolniejszym tempie od maja 2016 r.
Ceny producentów w strefie euro spadły w maju o 0,1%
Ceny producentów w strefie euro spadły w maju o 0,1% w porównaniu z kwietniem, kiedy odnotowano spadek o 0,3%, podał urząd statystyczny Eurostat. W porównaniu z majem ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 1,6%. Firmy sektora energetycznego obniżyły ceny o 0,6% w ciągu miesiąca. Obniżenie cen wykazały również towary pośrednie. Wzrost cen odnotowano w kategoriach kapitału i konsumpcyjnych dóbr trwałego użytku o 0,1%, a konsumpcyjnych dóbr nietrwałych o 0,2%. Wskaźnik nie uwzględniający kosztów energii, w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmienił się. Kraje UE w maju utrzymały ceny producenta w ujęciu miesięcznym na poziomie z kwietnia, podczas gdy w ciągu roku wzrosły one o 1,9%. Sektor energetyczny ogłosił miesięczny spadek cen o 0,3%. Towary pośrednie spadły o 0,1%. Wzrost cen wykazały dobra inwestycyjne – o 0,1% i nieżywnościowe dobra konsumpcyjne – o 0,2%. Ceny, nie uwzględniające energię, wzrosły o 0,1%.
Australijski bank centralny obniżył stopę do rekordowo niskiego poziomu w 1%
Pod koniec lipcowego posiedzenia Bank Rezerw Australii obniżył główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu w 1%. Miesiąc wcześniej australijski regulator podjął decyzję o obniżeniu stawki po raz pierwszy od 3 lat. Następnie została ona zmniejszona o 0,25 pkt procentowego do 1,25%. Obniżka stóp powinna wspierać wzrost gospodarczy w kraju w warunkach słabnącej gospodarki światowej. Jak powiedział szef Banku Centralnego Philip Low, spór handlowy między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, który ma negatywny wpływ na inwestycje, stwarza ryzyko dla globalnego wzrostu. Zaznaczył, że Bank Centralny będzie monitorował sytuację w australijskiej gospodarce po dwukrotnym obniżeniu stopy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, a jeśli zajdzie taka potrzeba, regulator ponownie ucieknie do złagodzenia swojej polityki. Zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki, aby kraj mógł zbliżyć się do pełnego zatrudnienia i osiągnąć cel inflacyjny.
Cena rudy żelaza zaktualizowała maksimum za pięć lat
Cena rudy żelaza zaktualizowała maksimum za 5 lat, czemu sprzyjał wysoki popyt w Chinach. Koszt stali w Chinach wzrósł z powodu wprowadzenia ograniczeń środowiskowych w kraju, co jednak nie wpłynęło na popyt, który nadal utrzymuje dość wysoki poziom. Produkcja stali przez chińskie firmy rośnie wraz ze wzrostem marży ich zysków. Ze względu na niskie rezerwy rudy żelaza, przedsiębiorstwa hutnicze zwiększają koszty zakupu tego rodzaju surowca. Głównymi czynnikami, które spowodowały wzrost cen rudy żelaza, były problemy z eksportem z Brazylii i Australii, a także komunikat, że Rio Tinto obniżyła prognozę produkcji na ten rok. We wtorek na aukcjach w Singapurze w lipcu sprzedano kontrakty na rudę żelaza po cenie 121,99 dolarów za tonę. Wzrost jej wartości wyniósł 2,4%. Dzień wcześniej ruda żelaza wzrosła o ponad 5%. Ceny na ten metal rosną w Singapurze piątą sesję z rzędu. W pierwszym kwartale cena wzrosła o 19%. W drugim kwartale jej wzrost przyspieszył do 33%.
Arabia Saudyjska wznawia przygotowania do IPO dla koncernu naftowego Saudi Aramco
Firma naftowa Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej po raz kolejny zaangażuje się w przygotowanie oferty publicznej. O tym mówią poinformowane źródła Bloombergowi. W ubiegłym roku Saudi Aramco postanowiła zawiesić przygotowania do IPO, aby poradzić sobie z nabyciem udziałów w korporacji petrochemicznej Saudi Basic Industries. Udało jej się zawrzeć umowę kupna 70% korporacji z Saudyjskiego Funduszu Suwerennego. Według źródeł, Saudi Aramco przeprowadziła ostatnio rozmowy z wieloma bankami inwestycyjnymi. Omówiono możliwy udział banków w IPO. Władze saudyjskie będą musiały podjąć duże wysiłki, aby uzyskać wyceny firmy na 2 bln dolarów i wypełnić plan księcia Mohammeda bin Salmana, by wprowadzić ją na giełdę w Nowym Jorku.