Amerykańska gospodarka jest konsekwentnie zaliczana do najsilniejszych na świecie. Ale jeśli zabraknie Ci rezerw złota i walut i odetniesz zależność od długu, Stany Zjednoczone pokazałyby się w zupełnie innym świetle.
Według danych Bloomberga, bez uzależnienia od ciągłych pożyczek, zdrowie kraju, mierzone wskaźnikiem PKB na mieszkańca, byłoby w opłakanym stanie.
W rzeczywistości Stany Zjednoczone mogą spaść na dno rankingu 114 gospodarek światowych – tylko Włochy, Grecja i Japonia pogorszyłyby się. To gigantyczna zmiana z wygodnej piątej pozycji opartej na konwencjonalnych miarach bogactwa.
Aby osiągnąć tę nieco dystopijną wizję, Bloomberg wziął za punkt wyjścia PKB każdej z gospodarek 2020 prognozowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Następnie usunięto opcję pożyczania i dodano rezerwy, aby stworzyć alternatywną miarę bogactwa. Przy użyciu tej skali dochód na mieszkańca w wysokości 66.900 USD zostałby zredukowany do ujemnego poziomu 4.857 USD. Jest to łączna strata prawie 72 tys. dolarów dla każdego mężczyzny, kobiety i dziecka.
Stany Zjednoczone nie są same w tej sytuacji: są ponure na całej planszy. Spośród 114 objętych gospodarek aż 102 doświadczyłoby znacznego zmniejszenia ich zamożności na mieszkańca, gdyby nagle straciły zdolność zaciągania pożyczek.
Japonia zajęła ostatnie miejsce w tym rankingu: przy ponad 93 000 dolarów na osobę dochód spadłby do ujemnego poziomu 50 tysięcy. dolary Jej pozycja na liście zmieniłaby się aż o 96 miejsc – od 18 do ostatnich.
W alternatywnym świecie, w którym nie istnieją pożyczki, Wielka Brytania również miałaby kłopoty. Z długiem i rezerwami odpowiednio 83%. i 5% PKB, jego gospodarka odnotowałaby spadek zamożności na mieszkańca o 10 punktów w rankingu i zająłaby tylko 29 miejsce.
Z kolei Chiny wspinałyby się wyżej w tej sytuacji: ich zasoby złota i walut obcych są największe na świecie i wynoszą 3,36 biliona dolarów, czyli około 22 procent. PKB Chin.
Na szczęście dla Amerykanów jest mało prawdopodobne, aby gospodarka zmieniła się na tyle szybko, aby być całkowicie wolnym od długów. Nawet przy przedłużającej się wojnie handlowej z Chinami i prognozowaniu deficytu budżetowego w wysokości 1 biliona dolarów przez administrację Trumpa w 2020 r. Amerykański rynek długu pozwala na wysoką płynność, a dolar amerykański jest nadal postrzegany jako globalna waluta rezerwowa.
Co więcej, USA nadal będą musiały pożyczyć, a to dużo. MWF przewiduje, że dług publiczny Ameryki wyniesie średnio 109 procent w ciągu najbliższych pięciu lat. PKB Rezerwy, których średnia wartość w latach 2014–2018 wyniosła średnio 425 mld USD, stanowiłyby mniej niż 2%. prognozowanych 22,2 bln USD PKB na 2020 r