UE i Japonia podpisały porozumienie w sprawie utworzenia największej strefy wolnego handlu towarami i usługami na świecie

623

Unia Europejska i Japonia podpisały dwustronną umowę handlową, która tworzy największą na świecie strefę wolnego handlu towarami i usługami, w przeciwieństwie do amerykańskich polityk protekcjonistycznych. Komunikat Komisji Europejskiej mówi, że jednocześnie Bruksela i Tokio stworzyły największą strefę bezpiecznego przepływu danych na świecie, uzgadniając wzajemne uznawanie adekwatności i wiarygodności ochrony danych osobowych. Należy zauważyć, że zgodnie z ostateczną wersją umowy o partnerstwie gospodarczym UE z Japonią, podpisanej w grudniu zeszłego roku, kraje, które stanowią około 30% światowego PKB, eliminują 99% istniejących taryf celnych.

Sprzedaż domów w Kanadzie wzrosła w czerwcu w najszybszym tempie w ciągu roku

W czerwcu 2018 roku sprzedaż domów w Kanadzie wrosła w najszybszym tempie w ciągu roku, informuje Bloomberg. W Toronto wskaźnik wzrósł o 17%. Dane te wskazują na umocnienie kanadyjskiego rynku nieruchomości. W ubiegłym miesiącu liczba transakcji wzrosła o 4,1% po spadku do najniższego poziomu od 5 lat w maju. Cena bazowa domów spadła o 0,1% w porównaniu do maja, ale wzrosła o 0,9% w porównaniu do roku poprzedniego. Znaczący wpływ na rynek nieruchomości w Kanadzie utrudnił rząd otrzymujący kredyty hipoteczne, a także podwyższenie stóp procentowych przez bank centralny. W tym kontekście sprzedaż mieszkań w kraju spadła w większości do 2018 roku. W czerwcu średnia cena sprzedaży w kraju spadła o 1,3% w ujęciu rocznym do 475 797 dolarów kanadyjskich.

Giełda kryptowalutowa Coinrail wznowiła handel po włamaniu

Południowokoreańska platforma handlowa Coinrail wznowiła handel miesiąc po ataku hakerskim. Jak pisze projekt finversia.ru, część zasobów jego użytkowników została już zwrócona, giełda kryptowalutowa wypłaciła użytkownikom część rekompensaty. Bitcoin.com poinformował, że w czerwcu hakerzy ukradli 11 różnych kryptowalut z platformy, ponieważ jego system bezpieczeństwa zawierał lukę. Platforma zmieniła system zabezpieczeń, programiści odzyskali skradzione fundusze w Dentacoin, BBC i Ethereum, a teraz użytkownicy mogą pracować z tymi monetami. Giełda zaoferowała klientom możliwość otrzymania odszkodowania za szkody wynikające z odkupienia kryptowaluty za własne pieniądze i stopniowego zapisywania ich na kontach klientów lub poprzez rekompensatę platformy za szkody własnym tokenem RAIL.

Ceny ropy ustabilizowały się po gwałtownym spadku dzień wcześniej

Kursy ropy ustabilizowały się we wtorek po spadku poprzedniego dnia. Wrześniowy futures na ropę Brent o 15:01 czasu moskiewskiego spadła o 5 centów do 71 dolarów 79 centów za baryłkę. Cena sierpniowych kontraktów futures na olej WTI spadła w tym czasie o 8 centów do 67 dolarów 98 centów za baryłkę. Traderzy szacowali wzrost produkcji w Libii, wzrost eksportu Iraku i potencjalne wykorzystanie części rezerwy strategicznej ropy w USA. Według Bloomberga, Libia zwiększyła produkcję do 650 000 – 700 000 baryłek dziennie i planuje ją rozbudować. W pierwszej połowie czerwca iracki eksport ropy osiągnął rekordową liczbę 4 milionów 50 tysięcy baryłek dziennie od listopada 2016 roku. Iran ma nadzieję, że nadal będzie dostarczać ropę dzięki środkom podjętym przez kilka krajów, które chcą zachować irańskie porozumienie nuklearne.