W USA opracowano proces przetwarzania gazu łupkowego w paliwo płynne

756

Seria opatentowanych rozwiązań opracowanych przez zespół badawczy z Purdue University w Stanach Zjednoczonych pozwala na stworzenie dwuetapowego procesu przekształcania gazu łupkowego w benzynę i olej napędowy. Ta technologia będzie w stanie rozwiązać problem energochłonnych i kosztownych procesów, które istnieją obecnie w amerykańskim przemyśle łupkowym. Jak stwierdził profesor Szkoły Inżynierii Chemicznej im. Davidsona w Purdue, Jeffrey Miller, potencjał finansowy nowych technologii rocznie wynosi ponad 25 mld dolarów. Zauważył również, że ze względu na wyższą masę cząsteczkową transport produktów opracowanych przez Uniwersytet do rafinerii byłby znacznie tańszy.

Produkcja przemysłowa we Włoszech wzrosła o 0,8% w lutym

Włoska agencja statystyczna Istat zgłosiła wzrost produkcji przemysłowej w lutym o 0,8% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tempo wzrostu spadło w porównaniu ze wzrostem o 1,9% w styczniu. Niemniej jednak wskaźnik okazał się lepszy niż prognozowali eksperci, którzy oczekiwali spadku o 0,8%. Wskaźnik produkcji przemysłowej, z wyłączeniem czynników sezonowych i kalendarzowych, wzrósł o 0,9% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W okresie od grudnia do lutego jego wielkość zmniejszyła się o 0,3% w stosunku do poprzednich trzech miesięcy. Za miesiąc towarów konsumpcyjnych wyprodukowano o 3,2% więcej niż w styczniu. Wzrost produkcji środków produkcji w lutym był na poziomie 1,1% Jednocześnie energii elektrycznej wyprodukowano o 2,4% mniej niż miesiąc wcześniej.

Akcjonariusze Boeinga złożyli pozew do sądu firmie, po katastrofie samolotów 737 MAX

Akcjonariusze Boeinga złożyli skargę amerykańskiej korporacji dotyczącą ukrycia informacji o problemach z bezpieczeństwem samolotów 737 MAX i złożyli pozew zbiorowy do Sądu Federalnego w Chicago. W ciągu dwóch tygodni od katastrofy etiopskiej linii lotniczej 10 marca wartość rynkowa Boeinga spadła o 34 mld dolarów. Akcjonariusze w oświadczeniu stwierdzili, że Boeing, konkurując z Airbusem, spieszył z wyprowadzeniem tego modelu na rynek i przedstawili roszczenia dotyczące domniemanych naruszeń i oszustw związanych z papierami wartościowymi dyrektorowi generalnemu firmy, Dennisowi Muhlenburgowi. Pozew akcjonariuszy nie jest jedynym, z którym walczy Boeing po katastrofie dwóch samolotów. Krewni ofiar również złożyli wnioski przeciwko firmie. 

EBC pozostawia stopy procentowe bez zmian

Europejski Bank Centralny ogłosił decyzję o pozostawieniu stopy oprocentowania kredytów na poziomie zerowym. Stopa depozytów pozostała na poziomie minus 0,4% rocznie, stopa kredytów marżowych – na poziomie 0,25% rocznie. Raport podkreśla plany europejskiego regulatora, aby utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie do końca 2019 roku, lub dopóki nie będzie konieczne doprowadzenie inflacji do poziomu nieco poniżej 2%. Wcześniej taki plan miał działać do końca tego lata. Pod koniec grudnia 2018 roku zakończono program skupu obligacji o wartości 2 bln 600 mld euro przez EBC. Jak ogłosił regulator w marcu tego roku, nowa runda długoterminowego programu płynności dla europejskich banków TLTRO III rozpocznie się we wrześniu tego roku i zostanie zakończona w marcu 2021 roku.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła w lutym powyżej prognoz

W lutym produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,6% w porównaniu do stycznia. Według urzędu statystycznego ONS jej wzrost nieznacznie spadł w stosunku do styczniowego wzrostu o 0,6%, ale okazał się wyższy od prognozowanych przez ekonomistów 0,1% wzrostu. Ekonomiści również nie oczekiwali wzrostu rocznej stopy na poziomie 0,1%. Zakładali, że spadnie o 0,9%. Przemysł węglowy wykazał spadek produkcji o 11,1%. Jednocześnie odnotowano wzrost o 4% w przemyśle naftowym i gazowym. Wielkość produkcji w przemyśle wytwórczym wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,9%, a w ujęciu rocznym o 0,6%. Przedsiębiorstwa produkujące elektronikę wykazały największy miesięczny wzrost produkcji – o 2,9%. Produkcja w przemyśle metalurgicznym wzrosła o 1,6%. Przemysł lekki wzrósł o 1,4%.

Chińska Great Wall Motor odnotowała wzrost sprzedaży o 10,6% w pierwszym kwartale roku

Chiński producent samochodów Great Wall Motor poinformował, że w pierwszym kwartale 2019 roku jego sprzedaż wzrosła o 10,6% w ujęciu rocznym i wyniosła 283 tys. 842 samochody. W okresie sprawozdawczym spółka sprzedała 232 tys. 657 samochodów terenowych, których roczny wzrost wyniósł 4,1%. Pierwsze dwa modele samochodów elektrycznych chińskiego producenta trafiły do ​​sprzedaży w drugiej połowie ubiegłego roku. W okresie od stycznia do marca tego roku sprzedano 14 tys. 96 jednostek. Dane za marzec pokazały wzrost sprzedaży Great Wall Motor o 16,8% w porównaniu z marcem 2018 roku, do 103 tys. 90 samochodów. W środę w trakcie handlu w Szanghaju cena akcji spółki wzrosła o 6,3%. Na aukcjach w Hongkongu akcje wzrosły o 6,1%.

Instytut NIESR obliczył, że wzrost PKB w Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale wyniesie 0,4%

Narodowy Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych NIESR ogłosił swoją prognozę wzrostu PKB w Wielkiej Brytanii w pierwszych dwóch kwartałach tego roku. Według jego szacunków, w pierwszym kwartale wzrost wyniesie 0,4%, a jeśli obecne trendy utrzymają się w przyszłości, w drugim kwartale PKB może wzrosnąć o 0,3%. Według Biura Statystyki Narodowej brytyjska gospodarka w okresie od grudnia do lutego wykazała wzrost o 0,3%, podczas gdy NIESTR przewidywał wzrost w tym okresie tylko o 0,1%. Niemniej jednak eksperci NIESTR oczekują umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie tego roku, co wynika z wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, a także spowolnienia wzrostu gospodarki światowej. Jednocześnie eksperci podkreślają, że decyzja w sprawie zawarcia umowy z UE przed Brexitem będzie miała znaczący wpływ na dalszy rozwój gospodarki w kraju.