WeWork idzie na giełdę. “Inwestorzy nie wiedzą, co myśleć”

751

Debiut giełdowy We Company, spółki będącej start-upem WeWork, planowany jest na wrzesień, może się opóźnić. Inwestorzy nie wiedzą, czego mogą oczekiwać od firmy o gigantycznej wycenie, która przegrywa od wielu lat.

WeWork to amerykański start-up, który istnieje od dziewięciu lat i zajmuje się przekształcaniem biur w przestrzenie do współpracy, a następnie wynajmowaniem. Firma zarządza ponad 120 nieruchomościami w 35 miastach na całym świecie, zatrudniając łącznie około 500 000 pracowników. ludzie. Zainteresowanie ofertą? Jest. Jednak wyniki finansowe pozostawiają wiele do życzenia.

Firma ma trzy lokalizacje w Warszawie: przy ul. Kruczej 50, Krakowskim Przedmieściu 13 (Hotel Europejski) i Grzybowskiej 62 Wkrótce ma zostać otwarta czwarta nieruchomość – Mennica Legacy Tower przy ul. Prostej Wszystko w centrum , wokół biur i innych lokalizacji biznesowych. I tak to działa również na całym świecie.

WeWork odkrył niszę, wprowadzając elastyczne zasady wynajmu powierzchni. Dla nowo powstających startupów z potencjałem szybkiego wzrostu było to jak manna z nieba. Ten model rozwiązał problem wyszukiwania biur, przebudowy ich na potrzeby firmy i podpisywania długoterminowych umów. Zamiast tego możesz wynająć miejsce na krótki okres. Jeśli biznes pójdzie dobrze, pojawi się siedziba główna. Jeśli nie, przynajmniej pieniądze nie zostaną wydane na lokalizację.

Firma wynajmuje powierzchnie na krótki czas – nawet na dzień, miesiąc lub rok. W tym samym czasie firma podpisuje umowy biurowe na okres 5-10 lat. Wynajem krótkoterminowy jest bardziej opłacalny niż wynajem długoterminowy. Różnica między umowami ma być zyskiem We Work.

Koszty? Według hustle.com członkostwo WeWork kosztuje 45 USD miesięcznie, wynajmując biuro za 50 USD dziennie. Z kolei musisz wydać 350 USD na miesięczny dostęp do wspólnej przestrzeni, a od 275 do 600 USD kosztuje wynajęcie niezależnego biura (cena zależy od Twojej lokalizacji).

Wycena powierzchni i kolosalne straty

Według firmy analitycznej CBS Insights start-up zarabia na trzy sposoby. Pierwszy to wynajem powierzchni, drugi to dodatkowe usługi (dostarczanie narzędzi marketingowych, siłownia lub wewnętrzny inkubator dla firm WeWork Labs) i wreszcie zarządzanie danymi. WeWork ma trzy platformy – Case, Teem, Euclid – do zbierania i analizy danych dotyczących budynków, architektury i zarządzania przestrzenią.

  • WeWork dostrzegł wartość organizacji spotkań i wydarzeń, podczas których utalentowani ludzie mogą się spotkać, a także założycieli i inwestorów start-upów z funduszy. Firma jest także przestrzenią, w której mogą zaprezentować się twórcy innych produktów i usług – wyjaśnia Arek Skuza, przedsiębiorca i konsultant rozpoczynający działalność na co dzień w Dallas.

Pomysł jest zasilany głównie pieniędzmi od inwestorów, w tym globalnego konsorcjum inwestycyjnego SoftBank (jego zaangażowanie wynosi 10 miliardów dolarów). W rezultacie firma jest wyceniana na 47 miliardów dolarów. Jednak twórcy firmy, w tym Adam Neumann, zaczęli mieć apetyt na dodatkowe pieniądze. Kierunek? Chcą je zdobyć z giełdy.