Jak poradzić sobie z windykacją

2210
Masz trudności ze spłatą zobowiązań? Otrzymałeś telefon z firmy windykacyjnej? Pracownik firmy odwiedził Cię w miejscu zamieszkania? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak poradzić sobie z windykacją.
Po pierwsze – nie panikuj. Pomimo posiadania długu, wciąż jesteś chroniony przez prawo. Pamiętaj, że pracownik firmy windykacyjnej nie jest urzędnikiem państwowym i dotyczą go takie same przepisy, jak każdego innego obywatela.

Czego nie może windykator

Firma windykacyjna nie może zająć Twojego konta bankowego, ani w żaden inny sposób „zabezpieczać” Twoich rzeczy. Ponadto windykator nie ma prawa nękać Cię częstymi telefonami, ani wizytami w Twoim domu. Takie zachowanie wypełnia znamiona przestępstwa z art.190a Kodeksu karnego – czyli uporczywego nękania.

Jeżeli windykator Cię nęka (lub w jakikolwiek inny sposób Ci grozi) – możesz złożyć zawiadomienie na najbliższym komisariacie policji. Obecnie trwają prace legislacyjne, które mają zaostrzyć kary dla nadgorliwych windykatorów.

Co może zrobić windykacja

Przedstawiciele firmy windykacyjnej mogą jedynie wezwać Cię do uregulowania zobowiązania i negocjować zasady i warunki spłaty. Niektórzy windykatorzy próbują straszyć dłużników złożeniem zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Takie zawiadomienie nic nie znaczy.

Organy państwowe mają obowiązek rozpatrzyć każde zawiadomienie, ale jeżeli celowo nie wprowadziłeś w błąd wierzyciela – nie masz się czym martwić. Samo posiadanie długów nie jest przestępstwem, a ewentualne postępowanie zostanie umorzone po pierwszym przesłuchaniu.

Wiele firm windykacyjnych wykorzystuje brak wiedzy dłużników o przedawnieniu zobowiązania (np. 6 lat w przypadku pożyczki prywatnej, 3 lata w przypadku pożyczki komercyjnej). Ich działania zmierzają do uzyskania od dłużnika uznania długu (w formie pisemnej lub nagrywanej rozmowy telefonicznej). Pamiętaj, że uznanie długu przerywa bieg przedawnienia. Jeżeli zamierzasz powołać się na okoliczność przedawnienia – zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach z windykatorem.

Windykator nie zawsze jest wrogiem

Nie oznacza to wcale, że windykator zawsze musi być Twoim przeciwnikiem. Specjaliści rynku finansowego wskazują, że najczęstszą przyczyną wejścia w tzw. spiralę zadłużenia jest bierność dłużników. Problem nie rozwiąże się sam. Profesjonalne firmy windykacyjne mogą zaproponować Ci rozwiązania konsolidacyjne lub rozłożenie zobowiązania na raty – co może okazać się całkiem opłacalnym rozwiązaniem.

Musisz mieć świadomość, że Twój wierzyciel ma wiele instrumentów prawnych, aby zmusić Cię do spłaty zobowiązania. Procedura windykacyjna stanowi wyłącznie wstęp do dużo skuteczniejszych działań.