Zaufanie małego biznesu w USA wzrosło w maju czwarty miesiąc z rzędu

975

W USA nastąpił wzrost poziomu zaufania małego biznesu w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Na mały biznes przypada około połowy miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA. Według National Federation of Independent Business NFIB, w maju indeks optymizmu małych firm wzrósł o 1,5 pkt powyżej wartości z kwietnia i wyniósł 105 pkt. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do wzrostu zaufania jest stały wzrost zatrudnienia, zwiększenie inwestycji i sprzedaży. Raport NFIB mówi, że sprzedaż nominalnie w ciągu trzech miesięcy zanotowały 9% firm, które wzięły udział w badaniu. Trudności spowodowane brakiem zasobów pracy, zgłosiły 38% respondentów. 34% ankietowanych wskazało, że wzrost zarobków trwa. Większość firm odnotowała także korzystne warunki kredytowe.

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła w kwietniu o 1,9%

W Niemczech w kwietniu tego roku odnotowano maksymalne spadki produkcji przemysłowej w ciągu ostatnich czterech lat. Jak donosi Ministerstwo Gospodarki i Pracy Niemiec, liczba w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 1,9% po wzroście o 0,5% w marcu. Ekonomiści oczekiwali spadku tylko o 0,4%. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku produkcja przemysłowa spadła o 1,8%, przyspieszając spadek, ze spadku o 0,9% miesiąc wcześniej. W ciągu miesiąca przemysł wytwórczy i górniczy zmniejszył produkcję o 2,5%. Spadek odnotowano również w produkcji energii, dóbr konsumpcyjnych, dóbr kapitałowych i dóbr pośrednich. Wzrost produkcji o 0,2% odnotowano w budownictwie.

Ford zamknie zakłady w Wielkiej Brytanii jesienią 2020 roku

Amerykański producent samochodów Ford zamierza zamknąć swoje dwa zakłady w Południowej Walii we wrześniu 2020 r., co doprowadzi do zwolnienia 1,5 tys. pracowników. Zostało to ogłoszone przez brytyjski związek Unite Union, nazywając decyzję amerykańskiego koncernu „groteskowym aktem zdrady ekonomicznej”. Związek negocjuje z Fordem od stycznia tego roku, kiedy firma ogłosiła plany reorganizacji swojej działalności w Europie na tle utrzymującej się niepewności dotyczącej Brexitu i zaostrzenia prawodawstwa europejskiego. Plany reorganizacji sugerowały zamknięcie wielu fabryk i zmniejszenie liczby tysięcy miejsc pracy. Podczas negocjacji z Fordem, związkowi przemysłu samochodowego w Wielkiej Brytanii nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie utrzymania liczby pracowników w fabrykach kraju.

Wydajność pracy w Stanach Zjednoczonych wzrosła w pierwszym kwartale o 3,4%

Amerykański Departament Pracy opublikował ostateczny szacunek wzrostu wydajności, który został obniżony do 3,4% z wcześniej ogłoszonego wzrostu o 3,6%. Ekonomiści oczekiwali, że szacunek zostanie zrewidowany do 3,5%. Jednak wzrost wydajności pracy w pierwszym kwartale był najbardziej znaczący od 2014 roku. W tym okresie koszty pracy spadły o 1,6%, podczas gdy ekonomiści oczekiwali spadku tylko o 0,9%. Ilość towarów i usług wyprodukowanych w kraju wzrosła o 3,9%. Tempo wzrostu przyspieszyło w porównaniu ze wzrostem o 2,6% kwartał wcześniej. Jednocześnie odnotowano słabsze tempo wzrostu liczby przepracowanych godzin. Indeks wzrósł o 0,5% po wzroście o 1,3% w poprzednim kwartale. Wynagrodzenie godzinowe obywateli amerykańskich, skorygowane o inflację, wzrosło o 1,8%. Kwartał wcześniej wzrost był znacznie słabszy – tylko 0,9%.

EBC poprawił prognozę wzrostu gospodarczego w strefie euro w 2019 r. do 1,2%

Nowa prognoza Europejskiego Banku Centralnego sugeruje wzrost PKB w strefie euro w tym roku o 1,2%, powiedział prezes EBC Mario Draghi. Poprzedni szacunek wzrostu wyniósł 1,1%. W latach 2020 i 2021 prognoza wzrostu została obniżona do 1,4% w stosunku do wcześniej oczekiwanego wzrostu o 1,6% w 2020 r. I 1,5% w 2021 r. Ponadto europejski regulator podniósł swoją prognozę inflacji. Teraz spodziewa się, że tegoroczna inflacja wyniesie 1,3% w stosunku do poprzedniej prognozy 1,2%. W przyszłym roku, według jego szacunków, inflacja wyniesie 1,4%, a nie 1,5%, jak przewidywano wcześniej. Prognoza na 2021 r. sugeruje inflację na poziomie 1,6%. Szef EBC zauważył pozytywną tendencję wzrostową w zatrudnieniu i płacach w gospodarce strefy euro. Jednocześnie, jego zdaniem, takie zagrożenia jak wzmocnienie nastrojów protekcjonistycznych i problemów geopolitycznych pozostają. EBC podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a także ogłosił zamiar pozostawienia ich bez zmian przynajmniej do końca pierwszej połowy 2020 r.

Liczba miejsc pracy w USA wzrosła w maju mniej niż oczekiwano

Dane z amerykańskiego Departamentu Pracy za maj pokazały wzrost liczby miejsc pracy w gospodarce amerykańskiej tylko o 75 tys., podczas gdy ekonomiści przewidywali wzrost o 180 tys. Indeks, który określa średni miesięczny wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich 3 miesięcy, okazał się na poziomie 151 tys. Według analityków słabe dane majowe na rynku pracy mogą prowadzić do przeglądu planów Systemu Rezerwy Federalnej w zakresie obniżenia stopy bazowej. Średnia godzinowa płaca Amerykanów wzrosła o 0,2%, a ekonomiści oczekiwali wzrostu o 0,3%. W ujęciu rocznym ten wskaźnik wzrósł o 3,1%. Firmy produkcyjne zatrudniły w zeszłym miesiącu 3000 nowych pracowników. Firmy budowlane zwiększyły zatrudnienie o 4 tysiące pracowników. W handlu detalicznym nastąpił spadek liczby miejsc pracy o 7,6 tys. osób. Sektor prywatny zwiększył się o 90 tys. miejsc, a liczba urzędników zmniejszyła się o 15 tys. Jednocześnie stopa bezrobocia pozostała minimalna od 1969 r., utrzymując wartość kwietniową na poziomie 3,6%.

Złoto wzrosło w cenie do maksimum od 14 miesięcy

Nowa prognoza brytyjskiego banku Barclays przy stopach Banku Rezerw Federalnych Stanów Zjednoczonych zakłada ich spadek w tym roku – o 0,5 pkt procentowego w lipcu i o 0,25 pkt procentowego we wrześniu. Jego publikacja przesunęła ceny złota do maksimum od sierpnia 2018 roku. Rewizja prognozy została spowodowana słabymi danymi wzrostu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych o 75 tys., co było niżej niż oczekiwane przez ekonomistów 180 tys. Ponadto wzrost cen złota, który jest uważany za atut obronny, przyczynia się do zwiększonego ryzyka spowolnienia w gospodarce światowej ze względu na eskalację wojen handlowych i pogorszenie stosunków między USA i Meksykiem. Koszt złota w piątek wieczorem wzrósł o 1% i osiągnął 1348 dolarów 30 centów za uncję. W ciągu ostatniego tygodnia cena tego szlachetnego metalu wzrosła o 3%.