Techniki inwestowania

2292

Techniki inwestowania

Bardzo ważnym warunkiem sukcesu okazuję się być także świadomy wybór techniki inwestowania, takiej która pasuje do naszej indywidualnej sytuacji i naszego stylu życia.

Podział technik handlu walutami

Najważniejsze techniki inwestowania można podzielić na 4 następujące kategorie ze względu na ramy czasowe (TF) jakich będziemy używać odczytując sygnały analizy technicznej:

  • Scalping TF – 1m, 5m i 15m
  • Intraday (Range) TF – 15m, 30m, 1h
  • Swing (Trend) TF – 4h, 1d, 1w
  • Hedge (News) TF – 5m, 15m, 1h

Każda z tych technik jest zupełnie inna oraz posiada swoje plusy i minusy. Naszym zadaniem będzie wybrać takie (1 lub więcej), które najbardziej pasują do naszego stylu życia i osobistych preferencji.

Techniki inwestowania – Scalping

Scalping polega częstym otwieraniu i zamykaniu naszych pozycji i „łapaniu” niewielkich ruchów cenowych w chwili gdy PA osiągnęła zadowalającą nas wartość. Pozycje takie zamykamy najczęściej ręcznie stale obserwując zachowanie rynku.

Używając niewielkich Stop Loss – gramy dużymi stawkami, a jako kryterium wejścia stosujemy najczęściej obszary Support / Resistance (SR), czasem w połączeniu z innymi narzędziami.

Niekwestionowaną korzyścią tejże techniki jest możliwość zarabiania pieniędzy niezwykle szybko (z reguły pozycja otwarta jest zaledwie kilka minut), tak więc w ciągu dnia możemy potencjalnie zarobić bardzo dużo.

Statystyki pokazują jednak, że jest to również i technika, przy której inwestorzy tracą najwięcej pieniędzy, mając niski średni procent powodzenia.

Powodem tego może być fakt, że im niżej schodzimy w ramach czasowych, tym bardziej chaotyczne i nieprzewidywalne robią się zmiany cenowe i tym większy udział procentowy w naszych zyskach ma Spread.

Techniki inwestowania – Intraday (Range)

Intraday, zwane również tradowaniem dziennym zbiera do “jednego worka” całą masę różnych strategii, jaką używają inwestorzy, aby otwierać i zamykać pozycje podczas danego dnia.

Jednym ze sposobów jest tak zwany Range trading, który polega na tradowaniu w określonych obszarach wyznaczonych przez Support / Resistance.

Innym przykładem może być czysta analiza PA (najczęściej poprzez świeczki) lub używanie niezliczonej ilości indykatorów, oscylatorów i innych narzędzi analitycznych w celu znalezienia sprzyjających warunków do otwarcia pozycji.

Ogólnie rzecz biorąc, tego typu styl może generować niezłe dochody przy stosunkowo niewielkim ryzyku. Warunkiem jest jednak posiadanie dobrej metody i rozsądnego gospodarowania pieniędzmi.

Techniki inwestowania – Swing (Trend)

Jest to sposób tradowania nawiązujący do powiedzenia “a trend is your friend”.

Polega on na lokalizowaniu nowo tworzących się trendów i otwieranie pozycji ZGODNIE z ich kierunkiem.

Ze statystycznego punktu widzenia jest to technika dość bezpieczna, tak więc większość ekspertów zaleca ją zwłaszcza początkującym inwestorom. Dodatkową zaletą jest fakt, że wymaga ona niewielkiego nakładu czasowego, toteż można ją znakomicie pogodzić na przykład z dzianną pracą.

Jako wady należałoby wspomnieć, że z reguły musimy mieć otwarte pozycje po kilka lub nawet kilkanaście dni, długo czekając tym samym na zarobki. Oprócz tego, trendy na rynku nie pojawiają się aż tak często, tak więc musimy być przygotowani na długie oczekiwanie.

Techniki inwestowania – Hedge (News)

Technika ta polega na otwieraniu dwóch przeciwnych pozycji tej samej pary walutowej (1 pozycja kupna i 1 jedna pozycja sprzedaży).

Ma to sens wtedy, jeśli spodziewamy się dużej zmiany ceny danej waluty, nie wiemy tylko w którą stronę.

W chwili gdy kierunek ruchu zostaje nam ujawniony, zamykamy nietrafioną pozycję, a drugą pozostawiamy otwartą, aby stale generowała zyski.

Wadą takiej sposobu inwestowania jest między innymi to, że musimy zapłacić podwójną prowizję w postaci Spread (1 Spread na każdą 1 otwartą pozycję). Dodatkowo nie każdy broker pozwala na tego typu inwestowanie, tak więc ważnym jest znalezienie takiego, który nie ma nic przeciwko.

Najbardziej popularnym przykładem tego typu tradowania jest News Trading, czyli otwieranie 2 pozycji zaraz przed ważnym wydarzeniem ekonomicznym, które to najprawdopodobniej spowoduje dużą zmianę ceny waluty (nie wiemy jednak w którą stronę).

W momencie publikacji danego raportu szybko analizujemy jego przyszłe konsekwencje i zamykamy jedną z pozycji – pozostawiając drugą otwartą.

Inną alternatywą byłoby poczekanie na ogłoszenie wydarzenia i dopiero wtedy otwarcie pozycji we właściwym już kierunku, jednak musimy mieć na uwadze, że w momentach wydarzeń ekonomicznych Spread będzie z reguły dużo, dużo wyższy, a poza tym serwery bywają wtedy bardzo obciążone i mogą pojawić się problemy ze złożeniem samego zamówienia.

Kryteria wyboru techniki inwestowania

Kryteria jakimi powinniśmy się kierować wybierając odpowiednią dla nas techniką inwestowania w Forex:

  • Ile godzin dziennie chcemy tradować?
  • W jakich godzinach chcemy to robić?
  • Jaki stopień ryzyka będziemy podejmować?
  • Jakim kapitałem będziemy dysponować?
  • Jaki stopień trudności nas interesuje?
  • Jaki rodzaj tradów najbardziej nam się podoba?