Import szkockiej whisky single malt spadł o 7,8% ilościowo, 21% wart. w I półr.

806

Import szkockiej whisky single malt (lepszej jakości) spadł w Polsce w pierwszej połowie 2019 r. O 7,82% pod względem ilościowym io 21,1% pod względem wartości, poinformował Jarosław Bussa, organizator festiwalu Whisky Live Warsaw, który rozpocznie się w piątek organizator. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

Rośnie jednak ogólny import szkockiej whisky, co w największym stopniu przyczynia się do wysokiej dynamiki wzrostu tańszej whisky „blended”.

„Jednym z powodów popularności mieszanej whisky jest jej cena, ale nie tylko. Ta odmiana whisky charakteryzuje się neutralnością, gładkością i delikatnością, które często przeważają nad niezwykłymi aromatami, których poszukują bardziej wykształceni miłośnicy tego alkoholu. przy rodzimej konsumpcji tylko 2 butelki na 100 zakupionych whisky to odmiana jęczmienia – single malt, reszta to whisky „blended”. Na świecie proporcje wyglądają nieco lepiej – 10/100, ale tak zwana whisky „blended” nadal jest wiodąca ” powiedział właściciel firmy Tudor House i sieci sklepów Ballantines, a jednocześnie organizator Whisky Live Warsaw Jarosław Buss, cytowany w komunikacie.

Pod koniec czerwca tego roku wartość szkockiej whisky importowanej do Polski (liczona w funtach brytyjskich) spadła o 21,1% r / r w kategorii lepszych single maltów. W tym samym okresie odnotowano wzrost importu mieszanej szkockiej whisky o 17,6% r / r. Generalnie o 14,98% więcej szkockiej whisky zostało sprowadzonych do Polski pod względem wartości niż rok temu. Pod względem ilości (liczonej w butelkach o pojemności 0,7 l) nastąpił spadek importu kategorii single malt o -7,82%, przy wzroście tańszej whisky „blended” o 17,91%. Ogólnie dynamika wzrostu szkockiej whisky importowanej do Polski w okresie sprawozdawczym wyniosła 24,1%. Jak podaje materiał, w pierwszej połowie roku do Polski sprowadzono ponad milion kartonów szkockiej whisky (12 butelek po 0,7 l każda).

„Rośnie import szkockiej whisky, co wynika głównie z wysokiej dynamiki wzrostu tańszej whisky„ blended ”. Oznacza to, że coraz więcej osób zaczyna przygodę z tym segmentem alkoholu, początkowo kierując się ceną i większą delikatnością smaku kategoria ”- czytamy również.

Według International Wine & Spirit Research udział whisky w rynku mocnych alkoholi wyniósł 6,7% w 2014 r. I 11% w 2018 r. Stwierdzono również, że dalszy systematyczny wzrost osiągnie 14,9% w 2023 r.

Whisky Live Warsaw odbędzie się w dniach 18-19 października tego roku. w Centrum Koneser Praga w Warszawie. Tegoroczni wystawcy (ponad 70) to: duże koncerny, dystrybutorzy, niezależne rozlewnie i lokalne gorzelnie. Przez dwa dni festiwalu na uczestników czeka kilkaset rodzajów alkoholu z kilku krajów. Przeważnie będzie to whisky, ale będą też: rum, bourbon, wino, wódka, a nawet wódka. Strefa Gin będzie nowa – miejsce prezentacji i degustacji różnych odmian tego alkoholu, również w koktajlach i napojach. Na dziedzińcu powstanie Strefa Cygar, a miłośnicy kina otrzymają bezpłatne projekcje filmu „Whisky for Angels”.