Tematy lokalne tradycyjnie mają niewielkie znaczenie dla złotego. Liczy się globalny sentyment, a przede wszystkim to, co dzieje się z dolarem. Zazwyczaj jest on głównym wyznacznikiem zachowania rynków wschodzących, choć z tej klasyfikacji powoli wychodzi PLN i należy do grupy walut Europy Środkowo-Wschodniej, bardziej zależnej od nastrojów wokół euro. Tak więc dzisiejsze dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej za sierpień teoretycznie nie miały większego znaczenia, choć odnotowujemy jej nieoczekiwany spadek o 6,0 procent. m / mi 1,3% r / r, ponieważ może to mieć długofalowy wpływ. Dlaczego? Oprócz obaw niektórych członków RPP związanych z ryzykiem, że inflacja CPI wyjdzie powyżej górnej granicy przedziału wahań w celu (3,5% r / r), zmniejszają argumenty w dyskusji o potencjalnym wzroście stóp procentowych. Przeciwnie, co na dłuższą metę zmniejszy korzyści, jakie złoty mógłby mieć dzięki niedawnemu rozluźnieniu polityki przez EBC (różnica w stopach procentowych zmniejszy się).
W krótkim okresie kluczowymi elementami układanki są oczywiście dalsze oczekiwania dotyczące polityki Fed (na razie, po wczorajszej drugiej obniżce stóp procentowych w tym roku, oczekiwania na kolejną obniżkę pod koniec października nie przekroczą 50% ) oraz zmiany w stosunkach USA-Chiny (w tym przypadku ważny będzie również październik).
Patrząc na cotygodniowe ujęcie wykresu PLN BOSS poniżej, można zauważyć, że pole do dalszego umocnienia się złotego (wzrostu wartości tego instrumentu) nie jest duże. Dodatkowo czarna świeca, która może pokryć w tym tygodniu biel z poprzedniego tygodnia, oraz system na oscylatorze RSI 9 sugerują, że warto poszukać okazji do położenia się pod kolejną falą osłabienia złotego jesienią.