Rezygnacja Sergio Marchionne spowodowała spadek udziałów Fiata Chryslera i Ferrari

583

Doniesienia, że Sergio Marchionne przedwcześnie odszedł od kierownictwa firm samochodowych Fiat Chrysler i Ferrari, spowodowały w poniedziałek spadek *wzrost akcji w spółce o ponad 5%, pisze Reuters. Jak podano w sobotę przez Fiata Chryslera, 66-letni Marchionne nie będzie mógł wrócić do swoich obowiązków po operacji na ramieniu, co spowodowało komplikacje w stanie jego zdrowia. Wcześniej planowano, że Marchionne zrezygnuje w kwietniu 2019 roku. Nowym dyrektorem generalnym Fiata Chryslera został Mike Manley, szef oddziału Jeepa. Nowym przewodniczącym rady dyrektorów Ferrari srał się Anelli John Elkann, przewodniczący rady dyrektorów FCA i spadkobierca rodziny. Dyrektor generalny producenta samochodów sportowych mianowany członkiem zarządu Louis Camilleri.

Grupa bankowa Julius Baer zwiększyła półroczny zysk o 26%

Szwajcarska grupa bankowa Julius Baer w pierwszej połowie 2018 roku zwiększyła skorygowany zysk netto o 26% w ujęciu rocznym do rekordowego poziomu 444 mln franków szwajcarskich w związku ze wzrostem wolumenu aktywów zarządzanych przez spółkę. Zysk operacyjny wyniósł 1 miliard 790 milionów franków, co stanowi wzrost o 12%. W tym samym czasie dochód z działalności handlowej wzrósł o 129%. Wzrost wskaźnika zebranych prowizji wyniósł 10%, a dochody netto i dywidendy spadły o 2%. Przez sześć miesięcy wolumen aktywów zarządzanych przez grupę wzrosły o 3% w ujęciu rocznym do 400 miliardów franków. Napływ środków pieniężnych netto wzrósł o 5,1%.

Barclays planuje stworzyć 2.500 nowych miejsc w Szkocji

Brytyjski bank Barclays zamierza przenieść do Szkocji jednostki technologiczne i operacyjne. Dzięki przeniesieniu jednostek brytyjski bank utworzy w Glasgow 2,5 tysiąca nowych miejsc pracy, donosi BBC. W rezultacie personel Barclays w Szkocji wzrośnie dwukrotnie i stanie się jednym z największych pracodawców w sektorze prywatnym w regionie. Należy zauważyć, że w warunkach wycofania się Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rozwój nowego centrum Barclays w Glasgow będzie wspierać przemysł finansowy Szkocji.

Produkcja Petra Diamonds wzrosła o 15% w okresie sześciu miesięcy

Diamond Mining Company z Afryki Południowej Petra Diamonds po wynikach 2018 roku fiskalnego zakończonego 30 czerwca, zwiększyła produkcję diamentów o 15% do 4 milionów 610 tysięcy karatów, co zbiegło się z prognozą. W ujęciu realnym sprzedaż wzrosła o 14% do 4 milionów 550 tysięcy karatów, w ujęciu wartościowym – o 21% do 576 milionów dolarów. Wcześniej Petra Diamonds ogłosiła, że zamierza sprzedać swoje udziały w joint venture Kimberley Ekapa Mining Company dla Ekapa Mining za 300000000 Rand. Wyłączając wydobycie Kimberley Ekapa, sprzedaż i produkcja Petra Diamonds wzrosła o 19%. Przychody wyniosły 495 milionów dolarów, co stanowi wzrost o 25%.

Ceny ropy wzrosły w wyniku ostrych oświadczeń USA i Iranu

Ceny ropy naftowej zaczęły rosnąć w poniedziałek z powodu ostrych oświadczeń USA i Iranu, informuje Bloomberg. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Waszyngton będzie nadal wywierać silny nacisk na Teheran i wezwał inne państwa do przyłączenia się do niego. Jak powiedział wcześniej prezydent Islamskiej Republiki Iranu Hasan Ruhani, nieprzemyślane działania USA mogą doprowadzić do bezprecedensowej wojny. Prezydent USA Donald Trump, w odpowiedzi na to oświadczenie, napisał na Twitterze, że groźby Iranu mogą mieć poważne konsekwencje „które tylko kilka krajów doświadczyło w historii świata”. Do 14:41 czasu moskiewskiego, futures na Brent wzrosły w sierpniu o 92 centy do 73 dolarów 99 centów za baryłkę. Cena wrześniowych kontraktów futures na ropę WTI wzrosła o 71 centów do 68 dolarów o 97 centów za 1 baryłkę.