W co zainwestować 20-25 tysięcy złotych?

5827

20-25 tysięcy złotych – w kontekście inwestycyjnym – może nie wydawać się dużą kwotą i trudno jest liczyć na wysoką stopę zwrotu w ciągu roku. Należy jednak pamiętać, że wartość pieniądza jest względna – dla jednej osoby może być „mała”, dla drugiej – długa i trudna do odkładania na później. Takie osoby będą miały inne podejście do inwestowania. Inne sposoby inwestowania 15-20 tysięcy złotych można polecić komuś, dla kogo potencjalnie wyższy zysk jest wart ryzyka utraty części kwoty, a jeszcze inne osobie, która przede wszystkim nie chce stracić, a celem inwestycyjnym jest wyjście na mały plus. W co więc zainwestować 20-25 tysięcy złotych?

Jak zainwestować 20-25 tys. zł? – małe ryzyko, mały zysk

Bardzo ostrożni inwestorzy, dla których podstawową zasadą jest „Przede wszystkim nie przegrywaj!”, mają niewielkie pole manewru, a słowo „inwestuj” musi być zastąpione słowem „oszczędzaj”. Do wyboru mogą to być rachunki oszczędnościowe lub krótko- lub długoterminowe lokaty. Największą zaletą każdej z tych metod jest bezpieczeństwo – przy tej metodzie inwestowania praktycznie nie ma sposobu na utratę pieniędzy. Niestety, szansa na osiągnięcie wymiernego zysku nie jest dużo większa. W przypadku kont oszczędnościowych można liczyć na stopę procentową, która w rzeczywistości zrekompensuje jedynie inflację. W przypadku lokat jest to trochę więcej, ale pieniądze są zamrożone, a jeśli wyjmie się je wcześniej, traci się nawet ten skromny zysk. Tak więc zanim wybierzesz lokatę, warto przeanalizować, jak długo będziesz tam wkładał pieniądze i czy w międzyczasie pojawią się różne możliwości lub potrzeby, na które będziesz potrzebował gotówki.

Elastyczna inwestycja w wysokości 20-25 tys. zł

Fundusze inwestycyjne to ciekawa okazja inwestycyjna dla tych, którzy cenią sobie elastyczność. Elastyczność ta przejawia się w wielu aspektach. Po pierwsze, wysokość inwestycji jest dowolna. Można zacząć od małego kapitału, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować naprawdę duże kwoty. Innym przejawem elastyczności jest możliwość wyboru różnych funduszy – można wybrać te, które inwestują bardziej konserwatywnie. Nie dają one szansy na zarobienie dużej ilości pieniędzy, ale ryzyko jest również zauważalnie niższe. Z drugiej strony, można obstawiać agresywne fundusze lub subfundusze, które w krótkim czasie są w stanie dać znaczny zwrot z inwestycji, ale jednocześnie informują bezpośrednio, że ewentualna strata może być również duża. Z pewnością nie jest to loteria, ponieważ fundusze są zarządzane przez profesjonalistów, ale chęć zarobienia więcej jest obarczona wyraźnie wyższym stopniem ryzyka. Jakie są minusy tych funduszy? Nie można w nie inwestować samemu – zawsze trzeba skorzystać z pomocy pośrednika, oni też nie dają gwarancji zarobku, ale żadna inwestycja go nie daje, więc można go uznać nie za wadę, ale za element obowiązkowy.

W co zainwestować 20-25 tys. zł? W metale szlachetne!

Kolejnym pomysłem na to, jak zainwestować 20-25 tys. zł, są metale szlachetne, zwłaszcza złoto. Ten pomysł ma wiele zalet. Po pierwsze, złoto jest bezpiecznym przedmiotem inwestycji. Choć jego ceny zmieniają się w czasie i nie zawsze jest dobry czas na kupno lub sprzedaż, to na dłuższą metę jest to zawsze dobre rozwiązanie. Wystarczy przeanalizować jeden wykres, czyli cenę złota w czasie. Na jego podstawie, nawet osoba, która nie wie, jak inwestować i handlować dobrami, będzie w stanie określić, czy jest dobry czas na transakcję. Nie potrzeba żadnych pośredników, aby kupić złoto, każdy może to zrobić sam. Dla wielu osób bardzo ważnym aspektem inwestowania w złoto będzie również fakt posiadania kruszcu w postaci fizycznej – nie będzie to tylko wirtualny zapis księgowy w systemie transakcyjnym, ale sztabka lub bulionowa moneta, którą można przechowywać w domu i w każdej chwili wykupić. Jest to również bardzo ważny aspekt inwestycji w złoto – można je praktycznie od razu sprzedać i otrzymać w zamian gotówkę. Zapotrzebowanie na złoto jest stałe.

Gdzie zainwestować 20-25 tysięcy zł? Pomyśl o tym dobrze!

Niezależnie od tego, czy 20-25 tys. zł zostanie zainwestowane w fundusze, złoto czy po prostu wpłacone na konto oszczędnościowe, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto to dokładnie przemyśleć i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Dzięki temu dokonasz optymalnego wyboru – będziesz znał ryzyko, potencjalny zysk i różne inne okoliczności charakterystyczne dla danego sposobu inwestowania lub zarabiania pieniędzy. Warto o tym pamiętać niezależnie od tego, czy 20 000 do 25 000 tys jest uważane za niewielką kwotę, czy też jest to długo opóźniona oszczędność.