Rosja i kryptowaluty

720

Rosyjski Bank Centralny występuje przeciwko Bitcoinowi!

Rosyjski Bank Centralny przedstawił swoje stanowisko w sprawie kryptowalut. Jak się okazuje, nie popiera ich. Wszystko sprowadza się do tego, aby rubel był jedynym legalnym środkiem płatniczym tego kraju. Zobacz : krypto rubel
Spis treści:

Opinia rosyjskiego banku centralnego

Według lokalnych mediów, 29 listopada br. Rosyjski bank centralny wyraził niezbyt pochlebną opinię na temat bitcoinów. Instytucja ta wskazała, że ​​poprze zakaz używania takich pieniędzy jako formy transakcji, jeżeli zostanie podjęta odpowiednia decyzja legislacyjna. Bank skoncentrował się na tym, że kryptowaluty to aktywa o bardzo wysokim ryzyku inwestycyjnym. Przy tak niestabilnym rynku trudno jest oszacować, ile wirtualnej monety zyska lub straci.

Rubel jest jedynym prawnym środkiem płatniczym w Federacji Rosyjskiej. Nadal uważamy, że kryptowaluty niosą ze sobą znaczne ryzyko, w tym zezwalają na pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu, a także są narażone na gwałtowne wahania kursów walut

– możemy przeczytać w oświadczeniu Rosyjskiego Banku Centralnego.

Według krajowych organów regulacyjnych kryptowaluty nie mogą być utożsamiane z pieniędzmi i nie mogą stanowić środka płatniczego.

Rosja i kryptowaluty

Jeśli chodzi o status prawny kryptowalut lub inteligentnych umów w Rosji, nie został jeszcze ustalony. Przypomnijmy, że w 2018 r. Do Dumy Państwowej wpłynęły trzy wnioski na rzecz uzupełnienia tej luki i stworzenia ogólnych przepisów w dziedzinie gospodarki cyfrowej. Do tej pory przyjęto tylko dwa z nich: zmiany Kodeksu cywilnego dotyczące praw cyfrowych i ustawy o pozyskiwaniu środków za pośrednictwem platform inwestycyjnych.

W tej chwili nie ma jednak jasnych przepisów dotyczących górnictwa, a nawet ICO. Cały przemysł kryptowalut jest owinięty niepewnością. Oczywiście władze tego kraju próbują zrobić coś w tym kierunku. W październiku pisaliśmy o tym, że rosyjskie Ministerstwo Finansów rozważa klasyfikację kryptowaluty według trzech oddzielnych kategorii prawnych.

Co ciekawe, w listopadzie tego roku rosyjski bank centralny wydał oświadczenie, w którym ogłosił niechęć do „substytutów monetarnych”, zauważył jednak, że uważnie obserwuje waluty cyfrowe. Oczywiście dodał, że nie obsługuje żadnych prywatnych monet.

Warto również wspomnieć o dość dziwnych informacjach, które dotarły do nas kilka miesięcy temu, zgodnie z którymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dąży do opracowania prawa umożliwiającego konfiskatę kryptowalut i innych wirtualnych walut cyfrowych. Patrząc na to wszystko z technicznego punktu widzenia, jest to absurdalne założenie …