Rosja wypuści swoją wirtualną walutę: kryptorubla. “Projekty są już przygotowywane”

903

KryptoRubel to obecnie rozwijana cyfrowa waluta, zlecona przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Prawdopodobnie nie będzie to kryptowaluta taka jak Bitcoin lub Ethereum, ponieważ byłaby emitowana przez rząd, a nie wydobywana. Wartość KryptoRubla jest identyczna z wartością zwykłego rubla rosyjskiego.

Władimir Putin zrobił zamieszanie w październiku 2017 roku, kiedy ogłosił, że Rosja będzie wydawać własną sponsorowaną przez państwo kryptowalutę, znaną obecnie jako KryptoRubel. Według rosyjskiego ministra komunikacji Nikołaja Nikiforowa waluta nie będzie wydobywana, a zamiast tego będzie emitowana przez rząd, natychmiast odróżniając ją od innych znanych kryptowalut, takich jak Bitcoin i Ether, które nie są regulowane przez żaden oficjalny organ. Jak obecnie rozumiemy, CryptoRuble nie będzie działał inaczej niż zwykły rosyjski rubel. Ponieważ będzie można go kupować i sprzedawać, ale nie wydobywać, mało prawdopodobne jest, aby w 2017 roku pojawiły się szaleństwa wszelkiego rodzaju kryptowalut. To tylko rubel, ale cyfrowy i szyfrowany. CryptoRuble będzie miał tę samą cenę, co rubel w tym czasie, i można go dowolnie wymienić na tradycyjne ruble.

Spekuluje się, że jednym z głównych powodów zainteresowania Putina blockchainem jest to, że transakcje są szyfrowane, co ułatwia dyskretne wysyłanie pieniędzy bez obawy o sankcje nałożone na kraj przez społeczność międzynarodową. Ta teoria zyskała popularność po tym, jak Financial Times poinformował w styczniu 2018 r., Że jeden z doradców ekonomicznych Putina, Siergiej Glazyev, powiedział podczas spotkania rządowego, że „ten instrument (CryptoRuble) bardzo dobrze nam odpowiada na wrażliwą działalność w imieniu państwa. rozliczaj się z naszymi kontrahentami na całym świecie bez względu na sankcje ”. (Sam Glazyev został objęty sankcjami przez prezydenta Obamę, który uniemożliwił mu handel lub podróż do Ameryki w 2014 r.)

Innym powodem pomysłu stworzenia kryptorubla jest to, że może pomóc zdławić inne kryptowaluty, które są poza kontrolą rządu, takie jak Bitcoin i Ether. Rosja nie ukrywała niezadowolenia z kryptowalut, a sam Putin powiedział w październiku 2017 r., Że kryptowaluty były wykorzystywane głównie do przestępstw. W grudniu 2017 r. Rosja zaprezentowała proponowane regulacje dotyczące kryptowalut i ofert początkowych monet (ICO), chociaż nie oczekuje się, że jakakolwiek zmiana zostanie podpisana do najwcześniej w lutym 2018 r. (Zobacz: Rosja może zakazać wymiany bitcoinów)

Kryptowaluta Rosji przynosi także dodatkowe dochody podatkowe dla rosyjskiego rządu, który będzie mógł opodatkować obywateli korzystających z Krypto rubla, według stawki 13%.

Tak wiele z tego, jak działałby ten CryptoRuble, nie jest jeszcze znane w momencie pisania, ponieważ projekt jest wciąż rozwijany. Do tej pory mamy tylko kilka oświadczeń rosyjskich urzędników, na których można oprzeć nasze zrozumienie, ale Putin wydaje się zamierzać je rozpocząć. Dopiero okaże się, jak Rosja wdroży tę nową wersję swojej waluty i co stanie się z innymi kryptowalutami handlującymi w Rosji. (Powiązane: Niejasna przyszłość rosyjskich kryptowalut)