Służba prasowa Finansowego Centrum międzynarodowego Astany w Kazachstanie poinformowała o tym, że do składu akcjonariuszy giełdy AIFC – AIX teraz dołączy inwestycyjny bank Goldman Sachs. Jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych chce wykupic około 108 tysięcy 480 nowo utworzonych zwykłych akcji giełdy, co równo się 4,1% od jej ogólnego kapitału akcyjnego. Wcześniej do liczby akcjonariuszy dołączyli NASDAQ, Szanghajska giełda oraz Fundusz Jedwabnego Szlaku. Oprócz tego, Goldman Sachs wykupuje u administracji AIFC na 5 lat opcję sprzedaży. Dla banku została zapewniona możliwość jej sprzedaży z celą obrony Goldman Sachcs przed spadkiem wartości akcji poniżej ceny, za którą zostały wykupione.
Thomson Reuters zakończyła targi większościowego udziału F&R amerykańskiej Blackstone
Thomson Reuters poinformował o zamknięciu transakcji z amerykańskim Blackstone Group w sprawie sprzedaży większościowego udziału jednostki Financial & Risk, pisze finversia.ru. Wartość spółki, dostarczającej dane oraz wiadomości dla klientów finansowych została oceniona w 20 miliardów dolarów. Zgodnie z wynikami targów 45 procent udziału F&R, która dostała nazwę Refinitiv, pozostaje za Thomson Reuters. Stanowisko generalnego dyrektora zajął David Craig, który wcześniej zarządzał spółką F&R. Od otrzymanych w rezultacie zamknięcia targów 17 miliardów dolarów Thomson Reuters zamierza zwrócić 10 miliardów akcjonariuszom. Pozostała suma będzie skierowana na wypłatę zadłużeń w rozmiarze 4 miliardów dolarów, związanych z targami.
Stowarzyszenie giełd kryptowaluty w Japonii ma zamiar zwiększyć kontrolę nad zasadami utrzymywania kryptowalut
Stowarzyszenie giełd wirtualnych walut w Japonii JVCEA utrudnia rozporządzanie i zasady utrzymywania kryptowaluty po ostatnim włamywaniu giełdy Zaif, w trakcie którego oszustom udało się ukraść prawie 60 milionów dolarów, informuje The Japan Times. Między innymi planuje się stworzyć limit na utrzymywanie inwestowanie w kryptowaluty w portfelach giełdy, który będzie wynosić 10-20% od depozytów klientów. Stowarzyszenie również pracuje nad wprowadzeniem rekomendacji dla certyfikowania działalności w państwie, związanej z kryptowalutami, które póżniej powinno dojść do japońskiej Agencji usług finansowych.
Amazon zwiększył pensje dla wszystkich swoich pracowników w USA do 15 dolarów na godzinę
Detalista internetowy Amazon.com poinformował o tym, że z pierwszego listopada podniesie pensję pracownikom, które pracują w Stanach Zjednoczonych, do 15 dolarów na godzinę. Do tej liczby należy 250 tysięcy stałych pracowników firmy, oraz powyżej 100 tysięcy pracowników sezonowych, których firma planuje zatrudnić na okres zimowych świąt w USA. W chwili obecnej, wysokość minimalnej pensji w USA wynosi 7 dolarów 25 centów na godzinę. Poziom ten był zatwierdzony mniej-więcej 10 lat temu. Kapitalizacja Amazon wyniosła 977 miliardów dolarów i jest większa o 71% w porównaniu do kapitalizacji na początku roku.
Sprzedaż detaliczna wgranicach Unii Europejskiej spadła w sierpniu o 0,2%
Zakres sprzedaży detalicznej zmniejszył się w sierpniu o 0,2% po zmniejszeniu się w poprzednim miesiącu o 0,6% – poinformował Eurostat. Miesięczny wskaźnik nie zgadza się z prognozą analityków, które oczekiwali wzrost o 0,2%. Roczny wskaźnik wzrostu sprzedaży detalicznej jest o 1,8% wyższy od oczekiwanego przez ekspertów znaczenia, prognozujących wzrost o 1,7%. Sprzedaż detaliczna w państwach Unii Europejskiej utrzymuje poziom z zeszłego miesiąca. Porównując z zeszłorocznym wskaźnikiem tego samego miesiąca, zakres sprzedaży zwiększył się o 2,4%. Największy spadek sprzedaży zaobserwowano w Łotwie – o 1,2%, Polsce oraz Francji – o 0,7%. Największe tempo wzrostu sprzedaży zaobserwowano w Szwecji – 1,2% i Portugalii – 1,1%.
Inflacja w Turcji osiągnęła najwyższy poziom za ostatnie 15 lat
Instytut Statystyczny w Turcji stwierdził, że we wrześniu inflacja w państwie osiągnęła najwyższy poziom w ciągu ostatnich 15 lat i wynosi 24,52% co sugeruje, że stopy procentowe wkrótce wzrosną, dla zapobiegania wzrostu cen. Eksperci prognozują wzrost cen konsumenckich o 21,1%. W porównaniu do poprzedniego miesiąca w którym ceny wzrosły jedynie o 6,3% jest to najwyższe tempo wzrostu od kwietnia 2001 roku. Wyłączając koszty za wyżywienie, energię i złoto, ceny rosną w tempie 24,05% rocznie, po wzroście o 17,2% w sierpniu. Ceny na wyżywienie wzrosły o 27,7%, na energonośniki – o 27,03%. Minister finansów Turcji Berat Albayrak poinformował, że w przyszłym tygodniu będą wyświetlone kolejne kroki w walce z inflacją.
Tesco zwiększył zysk półroczny o 24%
Zysk operacyjny największego w wielkiej Brytanii retaileru Tesco, w pierwszym półroczu finansowym, które skończyło się 25 sierpnia, wzrósł o 24% w rocznym obliczu do 933 milionów funtów sterlingów – pisze finversia.ru. Znaczący skok zysku związany jest z kupnem operatora sprzedaży hurtownej Booker i wysokimi wskaźnikami biznesu firmy ogólnie w sezon letni. W drugim kwartale Tesco zaobserwowała wzrost porównywalnych sprzedaży na rynku brytyjskim o 2,5% po 2,1% wzroście kwartał wcześniej.Wzrost porównywalnej sprzedaży w Booker wynosi 15,1%.