Chińska korporacja technologiczna Xiaomi i szwedzka IKEA zawarły umowę o partnerstwie strategicznym, która obejmuje podłączenie pełnego asortymentu inteligentnych produktów oświetleniowych IKEA do platformy Xiaomi IoT. Zostało to ogłoszone podczas konferencji deweloperskiej w Pekinie. Jak powiedział szef chińskiej firmy, Li Joon, kluczową strategią Xiaomi jest połączenie sztucznej inteligencji i Internetu rzeczy. Spodziewa się powszechnego wprowadzenia tej technologii w ciągu najbliższych 3-5 lat. Strony zauważyły, że dzięki ich współpracy popularność inteligentnych domów na całym świecie będzie rosła.
Poziom bezrobocia w Niemczech w listopadzie osiągnął rekordowo niską stopę w 5%
Federalna Służba ds. Zatrudnienia w Niemczech poinformowała o zmniejszeniu liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w listopadzie o 16 tysięcy w porównaniu do października, biorąc pod uwagę czynnik sezonowy. Spadek wskaźnika okazał się bardziej znaczący niż oczekiwali eksperci, którzy przewidywali spadek jedynie o 10 tysięcy. Jednocześnie stopa bezrobocia w Niemczech osiągnęła 5% w listopadzie, co było najniższą wartością od stycznia 1992 roku. Dane dostarczone przez Federalną Służbę Zatrudnienia wskazują, że niemiecki rynek pracy pozostaje silny. W listopadzie liczba zarejestrowanych wakatów wzrosła w ujęciu rocznym o 35 tysięcy, co wskazuje na aktualne zapotrzebowanie na pracę w kraju.
Amazon trafiła pod śledztwo antymonopolowych organów Niemiec
Niemieckie organy antymonopolistyczne rozpoczęły śledztwo w sprawie amerykańskiej firmy Amazon, która prowadzi handel online, informuje Reuters. Powodem dochodzenia były liczne skargi ze strony sprzedawców detalicznych dotyczące metod pracy amerykańskiej firmy, które trafiły do Federalnego Biura Karteli Niemiec. Przewodniczący departamentu, Andreas Mundt, powiedział, że śledczy będą badać wymagania Amazon do sprzedawców detalicznych korzystających z jej strony internetowej w celu ustalenia, czy firma wykorzystuje dominującą pozycję rynkową. Agencja podkreśla, że Amazon zgłosiła pełną predyspozycję w dochodzeniu. Jej przedstawiciele zauważyli również, że firma będzie nadal wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa.
PKB Szwecji w trzecim kwarrtale spadł po raz pierwszy po 20 kwartałach ciągłego wzrostu
PKB Szwecji w trzecim kwartale spadł o 0,2% w porównaniu do drugiego kwartału, kiedy był odnotowany wzrost o 0,5%. Jak podał urząd statystyczny kraju, spadek w gospodarce obserwuje się w Szwecji po raz pierwszy po dwudziestu kwartałach ciągłego wzrostu. Analitycy nie spodziewali się spadku, przewidywali wzrost PKB o 0,3%. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku gospodarka wzrosła o 1,6%, przy oczekiwaniach analityków o 2,3%. Wydatki konsumpcyjne spadły o 1,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem, podczas gdy wydatki rządowe pozostały bez zmian. Eksport wzrósł o 0,3%, import spadł o 0,6%.
Złożony indeks zaufania w strefie euro w listopadzie spada 11 miesiąc z rzędu
Komisja Europejska odnotowała spadek złożonego indeksu zaufania biznesowego i konsumenckiego do gospodarki strefy euro po raz jedenasty z rzędu. W listopadzie liczba ta była najniższa od 18 miesięcy, 109,5 punktów, spadając z październikowej wartości w 109,7 punktów. Ekonomiści oczekiwali większego spadku – do 109,1 punktów. Główną przyczyną spadku indeksu Komisja Europejska uważa spadek oczekiwań konsumentów w krajach bloku i osłabienie zaufania do włoskiej gospodarki. Nastroje konsumenckie spadły w listopadzie do minus 3,9 punktów w porównaniu do minus 2,7 punktu w poprzednim miesiącu. W tym samym czasie firmy przemysłowe wykazały wzrost z 3 punktów do 3,4 punktu. W sektorze usług wskaźnik nie zmienił się w stosunku do października, mając 13,3 punktów.
Niemiecka Bayer planuje sprzedać część aktywów, niezwiązanych z podstawową dzizałalnością
Koncern chemiczny Bayer ogłosił o zamiarach sprzedaży swoich aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością, takich jak marki filtrów przeciwsłonecznych i produktów do pielęgnacji stóp, a także wydziału produkującego leki weterynaryjne, co pozwoli niemieckiej firmie skoncentrować się na podstawowej działalności i włożyc w nią środki otrzymane od sprzedaży aktywów. Aby zwiększyć wydajność biznesową i obniżyć koszty, Bayer planuje zwolnić około 12 000 pracowników do końca 2021 roku. Większość zwolnień dotyczy pracowników w Niemczech. Zarząd firmy szacuje, że efekt tych działań w połączeniu z synergią fuzji z Monsanto przyniesie firmie Bayer 2 miliardy 600 milionów euro rocznie.
Dochody i wydatki amerykanów w październiku wzrosły szybciej, niż oczekiwano
W październiku obywatele USA zwiększyli swoje dochody o 0,5% w porównaniu do września, kiedy ich wzrost wyniósł 0,2%, podaje Departament Handlu kraju. Jednocześnie ich wydatki wykazywały się najsilniejszym od marca wzrostem, po wzroście o 0,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Według ekspertów spodziewano wzrostu obu wskaźników o 0,4%. W ciągu miesiąca indeks PCE Core wzrósł o 0,1%, w ujęciu rocznym jego wzrost wyniósł 1,8%. Oczekuje się, że amerykańskie wydatki podczas świąt Bożego Narodzenia będą rosły ze względu na spadek podatków i wzrost dochodów. Wzrost realnych dochodów do obywateli giełda USA wyniósł 0,3%, czyli więcej niż 0,1% z września. Płace wzrosły w październiku o 0,2%.