Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA wzrosły w ciągu tygodnia o 3 tysiące

769

W tygodniu zakończonym 8 czerwca 222 tys. Amerykanów złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, czyli o 3 tys. więcej niż w poprzednim tygodniu. Takie dane zostały opublikowane przez Departament Pracy USA. Wzrost wniosków był zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy oczekiwali spadku do 216 tys. Wzrost początkowych wniosków odnotowano w kraju trzeci tydzień z rzędu. W ciągu ostatnich 4 tygodni liczba wniosków wzrosła o 2 tys. 500, do 217 tys. 750 sztuk. Wzrost liczby Amerykanów, którzy kontynuowali otrzymywać zasiłki dla bezrobotnych za tydzień do 1 czerwca, o 2000, również zaskoczył ekonomistów. Sugerowali spadek o 22 tys. Majowe dane o tworzeniu miejsc pracy w kraju i najwolniejszy roczny wzrost płac od 8 miesięcy wskazują również na osłabienie amerykańskiego rynku pracy.

ExxonMobil i SABIC zbudują zakład petrochemiczny w USA

Amerykańskie przedsiębiorstwo ExxonMobil i korporacja saudyjska Saudi Basic Industries ogłosiły plany budowy zakładu petrochemicznego i utworzenia największej na świecie jednostki krakingu etanolowego o wydajności 1,8 mln ton w Stanach Zjednoczonych. W swoim wspólnym raporcie mówią, że nowy zakład zostanie zbudowany w hrabstwie San Patricio w Teksasie. W jednostce krakingu parowego zostanie zastosowana najbardziej zaawansowana technologia. Ze względu na stabilny wzrost produkcji w basenie permskim, projekt będzie podtrzymywany surowcami i będzie odgrywał ważną rolę w przemyśle petrochemicznym. Materiały na nim produkowane będą wykorzystywane do produkcji różnych towarów konsumpcyjnych. Przez pierwsze 6 lat działalności korzyści ekonomiczne z realizacji tego projektu mogą wynieść około 50 mld dolarów.

Ceny surowców w USA spadły w maju najwięcej od 5 miesięcy

Według amerykańskiego Departamentu Pracy ceny importowe w maju spadły o 0,3% w porównaniu z kwietniem, kiedy nastąpił wzrost o 0,1%. Spadek w maju był najbardziej znaczący od ostatnich 5 miesięcy i przekroczył oczekiwany przez ekonomistów spadek o 0,2%. W porównaniu z majem ubiegłego roku ceny spadły o 1,5%, przyspieszając tempo w stosunku do spadku o 0,3% miesiąc wcześniej. Importowane smary palinowe spadły w cenie o 1%. Koszt żywności spadł o 0,8%. Wyłączając te dwie kategorie towarów, ceny importowe spadły o 0,2% w porównaniu z kwietniem, kiedy odnotowano spadek o 0,3%. Cena importowanych dóbr kapitałowych spadła o 0,1%. Ceny towarów importowanych z Chin spadły o 0,1% w ujęciu miesięcznym i o 1,4% w ujęciu rocznym. Ceny eksportowe w maju również spadły. Ich wskaźnik za kwiecień spadł o 0,2%, w ujęciu rocznym spadek był na poziomie 0,7%.

Płace w krajach strefy euro wzrosły o 2,5% w pierwszym kwartale

W pierwszym kwartale w strefie euro wzrost płac przyspieszył do 2,5% w ujęciu rocznym z 2,3% w poprzednim kwartale. Zostało to zgłoszone przez Europejską Agencję Statystyczną Eurostat. Osłabienie popytu zewnętrznego ma negatywny wpływ na gospodarkę strefy euro, podczas gdy silny rynek pracy, w tym wzrost płac, może wspierać gospodarkę poprzez zwiększanie wydatków konsumentów. Wzrost płac w pierwszym kwartale był najbardziej znaczący od początku 2010 roku. W tym okresie zaobserwowano również wzrost zatrudnienia, bezrobocie nadal spadało, co zwiększyło poziom konsumpcji, przyspieszając wzrost gospodarczy. Stopa płac w przeliczeniu na pracownika wzrosła w pierwszym kwartale o 3% w ujęciu rocznym, odnotowując najwyższą stopę wzrostu od 5 lat.

Kurs Bitcoina wzrósł o 22% w ciągu ostatnich 30 dni

Po raz pierwszy od maja 2018 r. notowania Bitcoina przekroczyła 9 tys. dolarów. W niedzielę, według CoinDesk, bitcoin wzrósł do 9385 dolarów. Wiodąca na świecie kryptowaluta w ciągu ostatnich 30 dni wzrosła o 22%. Od początku roku, według strony internetowej MarketWatch, wartość bitcoinu wzrosła o 142%. Strona informacyjna przypomina, że ​​mimo to dzisiejsza stopa Bitcoinu jest daleka od szczytowej wartości końca 2017 r. wynoszącej około 20 tys. dolarów. W poniedziałek nastąpił również wzrost innych kryptowalut. Tak więc Ethereum wzrósł o 1%, Bitcoin Cash – o 1,6%. Rynek kryptowalut ostatnio uzyskał wsparcie od planowanego wprowadzenia przez Facebook własnej kryptowaluty American Libra. Dobrą wiadomością dla rynku była również informacja, że ​​wiele dużych firm, takich jak Visa, MasterCard, Uber i inne, zainwestowały w nową kryptowalutę Facebooku, która ma zostać uruchomiona w 2020 roku.

Lufthansa obniżyła prognozę na 2019 rok

Niemiecki Lufthansa, największy koncern lotniczy w Europie, ogłosił spadek prognozy na bieżący rok, ze względu na ostrą konkurencję ze strony europejskich tanich przewoźników lotniczych, a także nadwyżkę zdolności produkcyjnych na rynku europejskim. Firma oczekuje obecnie skorygowanej marży EBIT w zakresie od 5,5% do 6,5%. Poprzednia prognoza zakładała wartość w przedziale od 6,5% do 8%. Ponadto firma podała, że ​​jej wydatki na paliwo wzrosną o 550 mln euro. Rosnące koszty paliwa i presja cenowa spowodowały ujemną EBIT firmy w pierwszym kwartale, kiedy strata netto wzrosła do 342 mln euro z 39 mln euro rok wcześniej. Ogłoszenie pogorszenia prognozy Lufthansy na 2019 r. obniżyło akcje spółki o 11,5% w poniedziałek.

British Chamber of Commerce obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii na 2020 roku

Brytyjska Izba Handlowa nieznacznie poprawiła prognozę wzrostu PKB Wielkiej Brytanii na bieżący rok, obniżając go na 2020 i 2021 roku. W 2019 r. Organizacja spodziewa się, że gospodarka wzrośnie o 1,3% w stosunku do wcześniej prognozowanego wzrostu o 1,2%, co wynika z szybkiego wzrostu rezerw przed pierwotnie ustalonym czasem wyjścia kraju z UE. Jednocześnie eksperci uważają, że wysoki poziom rezerw ze słabymi inwestycjami w działalność gospodarczą wpłynie negatywnie na działalność gospodarczą w przyszłości. Dlatego prognoza wzrostu PKB na 2020 r. została obniżona do 1% z 1,3% i na 2021 r. do 1,2% z 1,4%. Eksperci Izby Handlowej nie spodziewają się zmian brytyjskiego PKB w drugiej połowie tego roku. Według ich szacunków inwestycje biznesowe w 2019 r. spadną o 1,3%, i wzrosną o 0,4% w 2020 r. i o 1,1% w 2021 r. Ze względu na niską stopę bezrobocia i wzrost dochodów wydatki konsumpcyjne będą stabilne. Wielkość eksportu w tym i kolejnych latach wzrośnie o 1,6%, w 2021 r. i o 1,7%. Oczekuje się, że wzrost importu w 2019 r. będzie na poziomie 4,3%. W 2020 r. jego wielkość wzrośnie o 1,8%, w 2021 r. – o 2,2%.