Toronto Stock Exchange (TMX) – Giełda w Kanadzie

2956

Giełda w KanadzieToronto Stock Exchange czyli Giełda Papierów Wartościowych w Toronto (TMX) jest giełdą w Toronto, Ontario, Kanada. Jest to 9. co do wielkości giełda na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Z siedzibą w EY Tower w Toronto’s Financial District, TSX jest spółką zależną należącą w całości do grupy TMX, zajmującą się obrotem akcjami uprzywilejowanymi. Na giełdzie reprezentowanych jest wiele firm z Kanady i zagranicy. Oprócz konwencjonalnych papierów wartościowych, na giełdzie znajdują się różne fundusze giełdowe, korporacje z podziałem na ich akcje, fundusze powiernicze i inwestycyjne. Na kanadyjskiej giełdzie w Toronto notowanych jest więcej spółek wydobywczych i naftowo-gazowych niż na jakiejkolwiek innej giełdzie.

Toronto Stock Exchange (TMX)pol. Giełda Papierów Wartościowych w Toronto
RodzajGiełda Papierów Wartościowych
LokalizacjaToronto , Ontario , Kanada
Założony25 października 1861 r . ; 158 lat temu
WłaścicielGrupa TMX
Walutadolar kanadyjski
Liczba  ofert2231 (listopad, 2019)
Kapitalizacja rynkowa3,256 bilionów dolarów (wrzesień 2020 r.)
WskaźnikiS & P / TSX Composite
S & P / TSX 60
S & P / TSX Completion Index
Strona internetowawww.tmx.com

Giełdy Kanady i jej historia

Kanadyjska Giełda Papierów Wartościowych prawdopodobnie wywodzi się ze Stowarzyszenia Maklerów, grupy utworzonej przez biznesmenów z Toronto 26 lipca 1852 roku. Nie zachowały się żadne zapisy dotyczące transakcji tej grupy. Wiadomo jednak, że 25 października 1861 r. dwudziestu czterech brokerów zebrało się w Sali Masońskiej, aby stworzyć i uczestniczyć w giełdzie papierów wartościowych w Toronto. Wśród masonów znajdował się także inżynier Sir Kazimierz Gzowski – zasłużony dla Kanady Polak urodzony w Petersburgu, budowniczy kolei, dróg, mostów (w tym mostu na rzece Niagara łączącego Kanadę ze Stanami Zjednoczonymi) W latach 1852-1870 powstały dwie inne, odrębne giełdy towarowe: Giełda Papierów Wartościowych w 1854 roku i Toronto Giełda Papierów Wartościowych i Górnictwa w 1868 roku. Początkowo giełda miała 13 notowań, ale w 1868 r. wzrosła do 18 (większość obligacji i emisji bankowych). Wiele banków Górnej Kanady upadło w 1869 roku, co wstrzymało wszelki handel w mieście, ponieważ rynek był po prostu zbyt mały. Hossa w 1870 r. zwiększyła zaufanie inwestorów i ośmiu z pierwszych 24 brokerów dołączyło ponownie, aby przywrócić TSE. Giełda została włączona do ustawy Zgromadzenia Ustawodawczego Ontario w 1878 roku.

TSE stale rosła w wielkości i obrocie akcjami, z wyjątkiem trzymiesięcznego okresu w 1914 r., kiedy to giełda została zamknięta z obawy przed paniką finansową z powodu I wojny światowej. W dniu katastrofy Wall Street w 1929 r. giełda w Toronto była lepiej połączona z Nowym Jorkiem i otrzymała złe wieści przed Montrealem (przed 1931 r. giełdy komunikowały się przez telefon lub przez prywatne kable maklerskie, ponieważ nie były jeszcze połączone tikerem). Po południu jego trzy najbardziej popularne akcje spadły o co najmniej 8%: International Nickel, Hiram Walker & Sons i Brazilian Light & Power). Następnego dnia rekordowa liczba 331.000 akcji zmieniła właściciela na TSE, z całkowitą utratą wartości na poziomie 20% (w Montrealu 525.000 akcji i 25% straty).

Tymczasem gorączka złota w Kolumbii Brytyjskiej w latach 90. XIX wieku pobudziła popyt na kapitał założycielski, ale giełdy w Montrealu i Toronto uznały przedsięwzięcia za zbyt ryzykowne. Boom był obsługiwany przez Toronto Stock and Mining Exchange, założoną w 1896 roku, która połączyła się z konkurencyjną Standard Stock and Mining Exchange w 1899 roku. SSME, po latach wzlotów i upadków, połączyło się z Toronto Stock Exchange w 1934 roku. trwały wzrost obrotów górniczych odnotowano w Toronto (towary lub papiery wartościowe), w Montrealu wolumen rynku zorientowanego na akcje spadał. Toronto zyskało reputację centrum finansowego dla górnictwa, a od 1934 r. Całkowity wolumen obrotu na TSE przekroczył obroty Montrealu.

Główny rynek wymiany

TSE przeniosło się na Bay Street w 1913 r., a w 1937 r. otworzyło nową salę handlową i siedzibę główną w budynku w stylu art deco, wciąż w zatoce. Do 1936 r. Giełda w Toronto stała się trzecią co do wielkości w Ameryce Północnej.

W 1977 r. Wprowadził indeks TSE 300 i wprowadził automatyczny system obrotu CATS (Computer Assisted Trading System) i zaczął go wykorzystywać do notowania mniej płynnych akcji. W 1983 r. TSE opuściło swoją siedzibę w stylu Art Deco na Bay Street i wprowadziło się do Exchange Tower. Stary budynek TSE stał się później Design Exchange, muzeum i centrum edukacji. 23 kwietnia 1997 r. Parkiet giełdowy TSE został zamknięty, co czyni go drugą co do wielkości giełdą w Ameryce Północnej, która wybrała środowisko bez podłogi, elektroniczne (lub wirtualne).

W 1999 r. Dzięki dużemu planowi restrukturyzacji giełda w Toronto stała się jedyną kanadyjską giełdą do obrotu akcjami uprzywilejowanymi. Giełda papierów wartościowych w Bourse de Montréal / Montreal przejęła odpowiedzialność za handel instrumentami pochodnymi, a giełda w Vancouver i giełda w Albercie połączyły się, tworząc Canadian Venture Exchange (CDNX) zajmujący się obrotem akcjami młodszymi. Kanadyjska sieć transakcyjna, giełda Winnipeg i część giełdowa w Montrealu później połączyły się z CDNX. W 2000 r. Giełda w Toronto stała się spółką nastawioną na zysk. W 2002 r. Jego skrót został przemianowany na TSX i stał się spółką publiczną.

Era Grupy TMX

W 2001 r. Giełda w Toronto nabyła Canadian Venture Exchange, która w 2002 r. Została przemianowana na TSX Venture Exchange; doprowadziło to do utworzenia elementu nadrzędnego dla TSX, TSX Group. To zakończyło 123 lata używania TSE jako kanadyjskiej giełdy. W dniu 11 maja 2007 r. S & P / TSX Composite, główny indeks giełdy papierów wartościowych w Toronto, po raz pierwszy znalazł się w obrocie powyżej poziomu 14 000 punktów. 17 grudnia 2008 r. Po raz pierwszy w historii TSX giełda została zamknięta na cały dzień handlowy z powodu usterki technicznej.

9 lutego 2011 r. Londyńska giełda ogłosiła, że ​​zgodziła się połączyć z TMX Group, spółką dominującą na giełdzie w Toronto, mając nadzieję na utworzenie połączonego podmiotu o kapitalizacji rynkowej wynoszącej 5,9 bln USD (3,7 bln GBP). Xavier Rolet, który jest dyrektorem generalnym grupy LSE, będzie kierował nową powiększoną firmą, podczas gdy dyrektor naczelny TMX Thomas Kloet zostanie nowym prezesem firmy. Na podstawie danych z 30 grudnia 2010 r. Nowa giełda byłaby drugą co do wielkości na świecie z kapitalizacją rynkową o 48% większą niż Nasdaq. 8 z 15 członków zarządu połączonego podmiotu zostanie powołanych przez LSE, a 7/15 przez TMX. Tymczasowa nazwa połączonej grupy to LTMX Group plc. Około dwa tygodnie po tym, jak Maple Group ogłosiła konkurencyjną ofertę, umowa LSEG-TMX została rozwiązana po nieotrzymaniu co najmniej 67% zgody wyborców od akcjonariuszy Grupy TMX. Odrzucenie nastąpiło w związku z nowymi obawami prezesa Banku Kanady, Markiem Carneyem, dotyczącymi zagranicznej kontroli systemów rozliczeniowych i sprzeciwu wobec umowy ministra finansów Ontario.

W dniu 13 czerwca 2011 r. Zaprezentowano rywala i wrogą ofertę Maple Group kanadyjskich interesów. Oferta gotówkowa i magazynowa w wysokości 3,7 miliarda CAD, w nadziei na zablokowanie przejęcia TMX przez LSE Group. Grupa składa się z wiodących banków i instytucji finansowych Kanady. W marcu 2015 r. Otwarto do handlu konkurencyjną giełdę Aequitas Neo, na której wymieniono 45 problemów, które były notowane tylko na TSX. Nowa giełda ma na celu skupienie się na uczciwości, szczególnie w odniesieniu do tego, co określa jako „drapieżne praktyki handlowe o wysokiej częstotliwości”. Giełda planuje wymienić dodatkowe papiery wartościowe notowane na TSX.