Jak giełda wpływa na amerykańską gospodarkę ?

2106

Rynek akcji jest doskonałym wskaźnikiem ekonomicznym dla gospodarki amerykańskiej. Odzwierciedla on, jak dobrze radzą sobie wszystkie spółki giełdowe. Jeśli inwestorzy są pewni siebie, będą kupować akcje, fundusze inwestycyjne lub opcje na akcje. Niektórzy eksperci uważają, że rynki przewidują, co według najbardziej bystrych inwestorów będzie robić gospodarka w ciągu około sześciu miesięcy.

Co czyni amerykańską giełdę atrakcyjną dla inwestorów?

Amerykańskie rynki finansowe są bardzo zaawansowane i sprawiają, że wejście spółki na giełdę jest łatwiejsze niż w innych krajach. Informacje o firmach są również łatwe do uzyskania. Wzbudza to zaufanie inwestorów z całego świata. W rezultacie amerykański rynek akcji przyciąga najwięcej inwestorów. Jest to atrakcyjne miejsce dla amerykańskich firm, do którego mogą się udać, gdy są gotowe do rozwoju.

Trzy sposoby, w jakie giełda wpływa na gospodarkę USA

Rynki giełdowe wpływają na gospodarkę na trzy główne sposoby:

Rynki pozwalają małym inwestorom na inwestowanie w gospodarkę

Akcje pozwalają inwestorowi indywidualnemu na posiadanie części przedsiębiorstwa odnoszącego sukcesy. Bez giełd tylko duzi inwestorzy private equity i instytucje finansowe mogłyby czerpać zyski z wolnej gospodarki rynkowej Ameryki.

Rynki pomagają oszczędzającym w walce z inflacją

Inwestowanie na giełdzie pomaga oszczędzającym pokonać inflację w czasie. Zasadą jest, że ceny akcji rosną średnio o 7% rocznie po uwzględnieniu inflacji. To wystarczy, aby zrekompensować większości inwestorów dodatkowe ryzyko związane z posiadaniem akcji, a nie obligacji (lub trzymaniem pieniędzy na koncie oszczędnościowym).

Rynki pomagają przedsiębiorstwom w rozwoju funduszu przedsiębiorczości

Rosnące, odnoszące sukcesy przedsiębiorstwa potrzebują kapitału na sfinansowanie wzrostu, a kluczowym źródłem jest rynek akcji. Aby zebrać pieniądze w ten sposób, właściciele muszą sprzedać część firmy i w tym celu „upublicznić firmę” w drodze pierwszej oferty publicznej (IPO) akcji firmy. W ramach pierwszej oferty publicznej uzyskuje się dużą ilość gotówki. Jest to również sygnał, że firma odnosi sukces na tyle duży, że stać ją na proces IPO. Wadą jest to, że założyciele przedsiębiorstwa nie są już jego właścicielami, lecz udziałowcami. Założyciele mogą zachować pakiet kontrolny w firmie, jeśli posiadają 51% udziałów.

Jak krach giełdowy wpływa na gospodarkę Stanów Zjednoczonych

Ceny akcji rosną w fazie ekspansji cyklu koniunkturalnego. Ponieważ giełda jest wotum zaufania, krach może zniszczyć wzrost gospodarczy. Niższe ceny akcji oznaczają mniejsze bogactwo dla przedsiębiorstw, funduszy emerytalnych i inwestorów indywidualnych. Firmy nie są w stanie uzyskać takich samych środków na działalność i ekspansję.

Jeśli ceny akcji utrzymują się na niskim poziomie wystarczająco długo, nowe firmy nie mogą uzyskać środków na rozwój. Firmy, które zainwestowały swoje pieniądze w akcje, nie będą miały wystarczającej ilości pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników, ani na sfinansowanie planów emerytalnych. Starsi pracownicy mogą się przekonać, że nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, aby przejść na emeryturę.

Rynek akcji nie jest gospodarką

Pomimo swojej krytycznej roli w gospodarce, rynek akcji nie jest taki sam jak gospodarka. Rynek akcji jest napędzany przez emocje inwestorów. Mogą oni wykazywać irracjonalną bujność. Występuje ona w czasie bańki aktywów i w szczycie cyklu koniunkturalnego. Stają się zbyt optymistyczne, mimo że nie ma twardych danych, które mogłyby to potwierdzić. Szczyt pojawia się tuż przed krachem.

Inwestorzy zdezorientowali rynek akcji i gospodarkę w latach dwudziestych. Nie zdawali sobie sprawy, że recesja rozpoczęła się w sierpniu 1929 roku. Dopóki w październiku 1929 r. nie doszło do krachu na rynku, akcje rosły w górę. Wiele innych czynników wywołało Wielki Kryzys, który zakończył się w 1939 roku. Ale dopiero w latach 50. rynek akcji powrócił do normy.