Giełda Papierów Wartościowych w Izrealu (TASE)

1837

Giełda Papierów Wartościowych w Tel Awiwie (TASE; hebrajski: הַבּוּרְסָה לִנְיָירוֹת עֵרֶךְ בְּתֵל אָבִיב; potocznie znana jako The Bursa) jest jedyną publiczną giełdą w Izraelu. Pod względem prawnym giełda jest regulowana przez ustawę o papierach wartościowych (1968) i znajduje się pod bezpośrednim nadzorem Izraelskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ISA).

RodzajGiełda Papierów Wartościowych
LokalizacjaTel Awiw , Izrael
Założony1953 ; 67 lat temu (prekursor 1935)
Właściciel15 banków i 11 domów inwestycyjnych
WalutaIzraelski szekel
Tom546 milionów USD dziennie (2010)
IndeksyTA-35 Index , TA-125 Index , TA BLUETECH Index
Stronia internetowatase.co.il

TASE odgrywa ważną rolę w gospodarce izraelskiej. TASE notuje około 544 spółek, z czego 56 jest również notowanych na giełdach papierów wartościowych innych państw. TASE notuje również około 180 funduszy giełdowych (ETF), 60 obligacji rządowych, 500 obligacji korporacyjnych, 591 obligacji giełdowych (ETN) oraz ponad 1000 funduszy inwestycyjnych.

Siedziba 

W 1983 r. izraelska giełda przeprowadziła się na 54 Ahad Ha’am Street, Tel Awiw, gdzie pozostała przez 31 lat, aż w 2014 r. przeniosła się do swojej obecnej lokalizacji przy 2 Ahuzat Bayit Street, Tel Awiw.

Ten nowoczesny budynek ma powierzchnię 22 600 metrów kwadratowych i 14 pięter. Jest on zoptymalizowany pod kątem handlu komputerowego. Jego systemy komputerowe znajdują się w podziemnym bunkrze na wypadek awarii, w którym znajduje się miejsce dla pracowników służb ratowniczych. Krytyk architektoniczny Keshet Rosenblum pochwalił nowy budynek za odpowiednią konstrukcję, powściągliwość w formie i publiczny dostęp. Lobby budynku jest ogólnodostępne, znajduje się w nim kawiarnia i muzeum giełdy.

Lista

Giełda oferuje cztery programy, w ramach których firmy mogą być notowane na giełdzie: trzy programy dla normalnie działających firm oraz dodatkowy program venture dla firm technologicznych na etapie rozwoju. Ponadto TASE posiada program do notowania jednostek uczestnictwa w spółkach komandytowych.

Handel

Handel akcjami odbywa się od niedzieli do czwartku w godzinach od 9:00 do 17:30 (16:30 w niedziele) czasu lokalnego (GMT+2) w systemie informatycznym. Obligacje, bony skarbowe i instrumenty pochodne są notowane między 9:30 a 17:30 (16:30 w niedziele Dual listing jest dozwolony, a wiele większych firm izraelskich jest notowanych na TASE oraz na jednym lub kilku rynkach zagranicznych, zwykle na New York Stock Exchange lub NASDAQ, ale także na American Stock Exchange i London Stock Exchange.

W regularnych godzinach handlu TASE może przetwarzać zlecenia czterech odmian: LMT, MKT, FOK, i IOC.

TASE łączy się z rynkami amerykańskimi bezpośrednio z DTC, spółką zależną od Depository Trust & Clearing Corporation, która ułatwia obrót papierami wartościowymi notowanymi na giełdzie.

ETF, który śledzi wyniki całego rynku izraelskiego, to iShares MSCI Israel Capped Investable Market Index Fund, czyli EIS (NYSE Arca: EIS).