The Wall Street Journal to szeroko cytowana i wpływowa gazeta, której właścicielem jest Dow Jones Company, spółka, od której nazwy wywodzi się nazwa głównego indeksu giełdy nowojorskiej (zobacz także giełda Wall Street). W 2008 roku, po wyjaśnieniu obaw dotyczących niezależności gazety, spółka Dow Jones została wykupiona przez imperium News Corporation Roberta Murdocha.
The Wall Street Journal został założony przez Charlesa H. Dow’a z Dow Jones & Company, głównie w celu rozpowszechniania informacji biznesowych i finansowych. Pierwszy numer ukazał się 8 lipca 1889 roku. Dokładność gazety oraz szerokość i szczegółowość przekazu od samego początku zdobyły jej szacunek i sukces. Od momentu powstania do wczesnego okresu Wielkiego Kryzysu, dziennik rzadko kiedy wykraczał poza wiadomości biznesowe i ekonomiczne. Później jednak zaczęto w nim zamieszczać sporadycznie artykuły na inne tematy. Po II wojnie światowej tendencja ta nasiliła się, a w latach 60-tych XX wieku Dziennik regularnie zamieszczał dwa felietony na stronie pierwszej, które tylko okazjonalnie poruszały tematy biznesowe, a następnie w kapryśny lub zabawny sposób.
The Wall Street Journal | |
Państwo | Stany Zjednoczone |
Wydawca | Dow Jones & Company |
Pierwszy numer | 8 lipca 1889 |
Choć postrzegane jako sprzyjające interesom biznesu, opinie i strony redakcyjne Dziennika The Wall Street Journal odzwierciedlają szeroki wachlarz dobrze poinformowanych opinii biznesowych, politycznych i gospodarczych, listów czytelników oraz recenzji i komentarzy dotyczących sztuki. Wieloletnia struktura Dziennika zawiera kompletne tabele informujące o całej działalności finansowej i giełdowej za dzień poprzedni, a także dokładne raporty i analizy aktualnych tematów biznesowych. Wydawane od poniedziałku do piątku amerykańskie, azjatyckie i europejskie wydania Dziennika miały łączny nakład ponad dwóch milionów egzemplarzy na przełomie XXI i XXI wieku. U.S. Journal dodał wydanie weekendowe w 2005 roku. Wśród wydawnictw siostrzanych The Journal znalazły się magazyn finansowy Barron’s, Far Eastern Economic Review oraz SmartMoney.
W 2007 roku potentat medialny Rupert Murdoch’s News Corporation przejął Dow Jones & Company, wydawcę czasopisma. Następnie dziennik uruchomił serię inicjatyw, w tym Wall Street Journal Europe Future Leadership Institute (2007), wspólne przedsięwzięcie ze szkołami biznesu i uniwersytetami w całej Europie, mające na celu zwiększenie czytelnictwa i kultywowanie przyszłych liderów biznesu; WSJ. (2008), międzynarodowy magazyn poświęcony stylowi życia; oraz poszerzenie zasięgu zarówno krajowego, jak i międzynarodowego poza sferę biznesu i finansów (2008). W 2013 roku News Corporation podzieliła swoje holdingi drukarskie oraz telewizyjne i filmowe na oddzielne konglomeraty, a własność papieru została przeniesiona na nowo utworzoną spółkę News Corporation.
Dziennik otrzymał ponad 35 nagród Pulitzera za relację z takich wydarzeń jak zamachy z 11 września (2001) i amerykańskie skandale korporacyjne (2003).