Zaufanie konsumentów w USA wzrosło w marcu powyżej prognoz

728

Uniwersytet Michigan zgłosił ostateczne dane dotyczące zaufania konsumentów do USA w marcu. Odpowiedni wskaźnik wyniósł 98,4 pkt, co jest maksymalnym wskaźnikiem od października 2018 roku. Miesiąc wcześniej ten wskaźnik był na poziomie 93,8 pkt. Według analityków pozytywny wpływ na indeks miał wzrost dochodów Amerykanów, a także niższe ceny paliw i rezygnacja Systemu Rezerwy Federalnej z podniesienia stóp procentowych w krótkim okresie. Wskaźnik, który determinuje stosunek konsumentów do obecnej sytuacji, wyniósł 113,3 pkt w stosunku do lutowej wartości w 108,5 pkt. Oczekiwania konsumentów na najbliższe 6 miesięcy poprawiły się do 88,8 pkt z 84,4 pkt. Prognoza obywateli USA na inflację w ciągu najbliższych 12 miesięcy została obniżona do 2,5% z 2,6%. W dłuższej perspektywie natomiast wzrósła do 2,5% z 2,3%.

Wzrost sprzedaży nowych budynków w USA w lutym osiągnął najwyższy poziom od marca 2018 roku

W lutym sprzedano 667 tysięcy nowych domów w Stanach Zjednoczonych. Ich liczba w porównaniu ze styczniem wzrosła o 4,9%. Takie dane zgłosiło Ministerstwo Handlu kraju. Wskaźnik za luty był najwyższy od marca 2018 roku, ze względu na zwiększoną dostępność mieszkań dla szerszego grona Amerykanów przez niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych. Według ekonomistów w lutym oczekiwano mniej znaczącego wzrostu – do 620 tys. domów. Średnio cena sprzedaży nowego domu wynosiła 315 tys. 300 dolarów. Spadek wskaźnika w stosunku do tego samego miesiąca rok wcześniej wynosił 3,6%. W lutym na rynek amerykański wystawiono 340 tys. nowych budynków w porównaniu z 342 tys. w poprzednim miesiącu.

Akcje EasyJet spadły o 7,4% na tle słabej prognozy

Brytyjska linia lotnicza easyJet spodziewa się, że w pierwszej połowie roku finansowego, który zakończył się w marcu, zanotuje stratę w wysokości 275 mln funtów, ale jej przychody mogą wzrosnąć o 7,3% do około 2 mld 340 mln funtów (notowania giełdowe). Jednocześnie, zgodnie z jej szacunkami, przychody w obliczeniu na miejsce pasażerskie przy stałym kursie walut wyniesie 7,4%. Firma spodziewa się słabych wskaźników finansowych zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Europie, w obliczu utrzymującej się niepewności co do wyjścia kraju z UE i pogorszenia perspektyw dla gospodarki brytyjskiej. Firma poinformowała również, że jej wydatki mogą wzrosnąć o 18,8% z powodu wzrostu kosztów paliwa i inwestycji w rozbudowę mocy. Na tle tego akcje easyJet spadły w poniedziałek o 7,4%.

Przemysłowy PMI w Chinach wzrósł w marcu powyżej prognoz

W marcu wskaźnik PMI w przemyśle przetwórczym Chin był na poziomie 50,8 pkt, podał urząd statystyczny kraju. Jego wartość powróciła do poziomu powyżej 50 pkt po lutowym spadku do 49,2 pkt – minimalnej wartości przez 3 lata i przekroczyła prognozy ekspertów, którzy oczekiwali go na poziomie 49,6 pkt. W lutym osłabienie aktywności wynikało z obchodów nowego roku według kalendarza księżycowego. Wskaźnik charakteryzujący stan nowych zamówień wyniósł w ubiegłym miesiącu 50,6 pkt, wzrastając z 49,6 pkt. Jednocześnie wskaźnik nowych zamówień eksportowych spadł do 45,2 pkt z 46,9 pkt. Wskaźnik PMI dla usług i budownictwa w Chinach osiągnął w marcu maksimum w 54,8 pkt, wzrastając z 54,3 pkt miesiąc wcześniej. 

Japoński indeks Tankan w pierwszym kwartale wykazał maksymalny spadek od 6 lat

Indeks zaufania dużych przedsiębiorstw w przemyśle przetwórczym Japonii do gospodarki kraju, Tankan, w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 12 pkt, spadając z 19 pkt w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jak wynika z danych Banku Japonii, spadek indeksu był najbardziej znaczący od 6 lat. Według prognoz ekonomistów oczekiwano niższego spadku – do 13 pkt. Badanie wykazało, że plany dużych firm na rok budżetowy 2019, który zakończy się 31 marca 2020 roku, sugerują wzrost inwestycji tylko o 1,2%, podczas gdy według wyników z poprzedniego roku budżetowego wskaźnik ten wynosił 13,9%. Zdaniem respondentów ich zyski zmniejszą się o 1,3%. Indeks zaufania dużych japońskich firm nieprodukcyjnych w pierwszym kwartale był na poziomie 21 pkt, po spadku z 24 pkt w poprzednim kwartale. Znaczny spadek – z 14 pkt do 6 pkt – wykazał również wskaźnik określający poziom zaufania małych przedsiębiorstw w Japonii.

Światowe dostawy LNG wzrosły o 8,3% w 2018 roku

Wielkość światowego rynku skroplonego gazu ziemnego w 2018 roku wyniosła 313 mln 800 tys. ton. Według stowarzyszenia międzynarodowych importerów LNG, GIIGNL, wskaźnik w ciągu roku wzrósł o 8,3%, odnotowując najbardziej znaczące stopy wzrostu od 2010 roku. Liczba krajów eksportujących LNG wzrosła do 20 kosztem Republiki Kamerunu. Jednocześnie Bangladesz i Panama zwiększyły liczbę importerów LNG do 42 krajów. W ubiegłym roku eksport LNG został znacznie zwiększony przez Stany Zjednoczone, Australię i Rosję. Zmniejszenie podaży wykazały kraje takie jak Algieria, Malezja i Nowa Gwinea. Udział globalnych importerów LNG w Azji wzrósł do 76% z 73% rok wcześniej. Japonia pozostała liderem wśród krajów importujących, która w 2018 roku importowała 82,5 mln ton LNG. Na drugim miejscu znalazły się Chiny ze wskaźnikiem w 54 mln ton.

Saudi Aramco w 2018 roku została najbardziej dochodową firmą na świecie

Międzynarodowa agencja rankingowa Moody’s Investors Service przypisała pierwszy ranking emitenta na poziomie „A1” państwowej korporacji naftowej Arabii Saudyjskiej Saudi Aramco. Agencja podała, że ​​perspektywa rankingu spółki jest stabilna. W oświadczeniu stwierdza się, że zysk netto Saudi Aramco w minionym roku przekroczył łączny wskaźnik korporacji Apple Alphabet i Exxon Mobil, osiągając 111 mld 100 mln dolarów. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej Saudi Aramco w 2018 roku wyniosły 121 mld dolarów. Inwestycje kapitałowe wzrosły do ​​35 mld 100 mln dolarów. Jednak Moody’s ogłosiła, że ostateczna ocena spółki jest ograniczona do rankingu państwa Arabii Saudyjskiej „A1”, ponieważ Saudi Aramco jest ściśle powiązana z krajem, do którego płaci 50% swoich zysków w formie podatku dochodowego. Oprócz tego, co najmniej 20% jego dochodów przeznaczane jest na opłacenie użytkowania złoż.