Wzrost aktywności w sektorze usług Chin przyspieszył w kwietniu

862

W kwietniu Chiny odnotowały przyspieszenie aktywności biznesowej w sektorze usług, czemu sprzyjał znaczny wzrost liczby nowych zamówień. Według Caixin Media i IHS Markit wskaźnik PMI w sektorze usług wyniósł 54,5 pkt, wzrastając w porównaniu z 54,4 pkt miesiąc wcześniej. Nowe zamówienia eksportowe wykazały najszybsze tempo wzrostu od końca 2014 roku. Chińskie firmy usługowe zatrudniły nowych pracowników w kwietniu w najszybszym tempie od dziesięciu miesięcy. Koszty operacyjne takich firm wykazały największy wzrost od września ubiegłego roku. Ceny usług wzrosły w najszybszym tempie od czerwca 2018 roku. W tym samym czasie, ze względu na słaby sektor produkcyjny, skonsolidowany wskaźnik PMI dla Chin spadł do 52,7 pkt z 52,9 pkt w marcu.

Zysk operacyjny Berkshire Hathaway w pierwszym kwartale wzrósł o 5%

Amerykańska firma inwestycyjna Berkshire Hathaway, której właścicielem jest miliarder Warren Buffet, poinformowała, że ​​w pierwszym kwartale jej zysk operacyjny wyniósł 5,56 mld dolarów, wzrastając o 5% w ciągu roku. Pod koniec kwartału spółka uzyskała zysk netto w wysokości 21,661 mld dolarów wobec straty netto w wysokości 1,138 mld dolarów rok wcześniej, czemu sprzyjały znaczące zmiany wartości aktywów. Przychody wyniosły 60,687 mld dolarów, wzrastając w ciągu roku o 3,8%. Dywizja łącząca przedsiębiorstwa kolejowe, komunalne i energetyczne zwiększyła przychody o 2,9%. Dział ubezpieczeń zebrał w okresie sprawozdawczym składki na łączną kwotę 14,191 mld dolarów, zwiększając tym samym wskaźnik w roku o 7,1%. Firma odnotowała również dochody z inwestycji w wysokości 19,522 mld dolarów w porównaniu ze stratą 7,809 mld dolarów rok wcześniej. Wielkość aktywów wzrosła o 4,4% w ciągu kwartału, osiągając 738,724 mld dolarów. Wartość księgowa spółki od początku roku wzrosła o 6% do 224,95 tys. dolarów na akcję klasy „A”.

Globalna sprzedaż półprzewodników w pierwszym kwartale spadła o 13%

Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodnikowego SIA zgłosiło spadek sprzedaży półprzewodników na świecie trzeci miesiąc z rzędu. W pierwszym kwartale sprzedaż odnotowano na poziomie 96,8 mld USD, a spadek w ujęciu rocznym wyniósł 13%. Spadek wskaźnika w stosunku do poprzedniego kwartału był na poziomie 15,5%. W marcu sprzedaż chipów spadła o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim do 32,28 mld dolarów. Spadek sprzedaży odnotowano na wszystkich głównych rynkach regionalnych i we wszystkich kategoriach produktów. W Europie w marcu chipów sprzedano o 6,8% mniej niż rok wcześniej. W Japonii wskaźnik sprzedaży spadł o 11,1% w Chinach – o 9,4%. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży mikroprocesorów odnotowano w regionie Ameryki Północnej i Południowej, gdzie spadek wyniósł 26,6%.

Ropa głównych marek spadła do minimum od pięciu tygodni

Oświadczenie prezydenta USA Donalda Trumpa opublikowane na Twitterze informuje o zamiarze podniesienia ceł na chiński eksport o łącznej wartości 200 mld dolarów z 10% do 25% wpłynęło na dynamikę cen ropy w poniedziałek. Do godziny 13:16 czasu środkowoeuropejskiego ich koszt spadł do minimum od pięciu tygodni. Ropa Brent spadła o 33 centy do 70 dolarów 52 centów za baryłkę. Cena ropy WTI spadła o 50 centów do 61 dolarów 44 centów za baryłkę. Analitycy obawiają się, że nowa runda wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zmniejszy zużycie ropy naftowej na świecie. Według Baker Hughes, liczba działających platform wiertniczych w USA wzrosła o 2 jednostki w ubiegłym tygodniu i wyniosła 807 sztuk. Według firmy, wzrost stawki odnotowuje się po raz pierwszy od 3 tygodni.

Minimalna płaca w Stanach Zjednoczonych osiągnęła najwyższy poziom w historii

Ekonomista Ernie Tedeschi, który kieruje departamentem analizy podatkowej w firmie inwestycyjnej i doradczej Evercore a wcześniej pracował w Departamencie Skarbowym USA, uważa, że ​​płaca minimalna w Stanach Zjednoczonych może osiągnąć najwyższy poziom w historii na tle wzrostu w miastach i stanach w ostatnich latach . Jak podaje New York Times, ekonomista obliczył, że w 2019 roku płaca minimalna w kraju wzrosła do 11,8 dolarów za godzinę. Federalna podstawowa płaca minimalna przez 10 lat pozostała na poziomie 7,25 dolarów za godzinę. Waszyngton i 29 stanów znacznie zwiększyło tę liczbę. Tak więc w Nowym Jorku i Seattle płaca dorasta do 15 dolarów za godzinę i więcej. Na południu kraju i na Środkowym Zachodzie minimalny poziom jest ustalany na poziomie federalnym 7,25 dolarów za godzinę. Jednocześnie początkowy poziom wynagrodzenia dla nowych pracowników w tak dużych firmach jak Amazon i Costco wynosi 15 dolarów za godzinę.

Zysk kwartalny AB InBev wzrósł 3,5 razy

Korporacja piwowarska AB InBev poinformowała w wynikach pierwszego kwartału o 3,5-krotnym wzroście zysku netto w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, do 3,57 mld dolarów. EBITDA, która nie uwzględnia czynników jednorazowych, była na poziomie 3,84 mld dolarów, wzrastając w ciągu roku o 8,9%. Przychody kwartalne w wysokości 12,59 mld dolarów wykazały spadek w ujęciu rocznym o 4%. Wskaźnik dochodów, który nie uwzględnia wahań walutowych, wzrósł w ciągu roku o 5,9%. Wolumen produktów sprzedanych w okresie sprawozdawczym nieznacznie spadł, choć w ujęciu organicznym wzrósł o 1,3%. W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki sprzedaż wzrosła o 2,4%, w Ameryce Południowej – o 5,9%. Jednocześnie sprzedaż spadła w Ameryce Północnej o 1,2%, a w regionie Azji i Pacyfiku o 1,3%. Poinformowano, że firma planuje IPO dywizji azjatyckiej, podczas której może pozyskać około 70 mld dolarów.

Zysk netto BMW w pierwszym kwartale spadł 4 razy

Niemiecki producent samochodów BMW odnotował słabe wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 roku. Zysk netto, odnotowany w wysokości 561 mln euro, spadł w ciągu roku o 75%. Eksperci oczekiwali głębszego spadku – do 489 mln euro. Zysk przed opodatkowaniem spadł o 78% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, osiągając 589 mln euro. Przychody wyniosły 22,46 mld euro, wpadając w ciągu roku o 0,9%. Ekonomiści oczekiwali tej wartości na poziomie 22,13 mld euro. Sprawozdanie finansowe BMW za kwartał obejmowało środki w wysokości 1,4 mld euro, zarezerwowane na pokrycie ryzyka związanego z dochodzeniem Komisji Europejskiej w sprawie możliwego wprowadzenia technologii redukcji emisji przez producentów samochodów BMW, Daimler i Volkswagen. Dział motoryzacyjny BMW zanotował stratę w wysokości 310 mln euro, podczas gdy rok wcześniej obserwowano zysk w wysokości 1,88 mld euro. Podczas handlu we wtorek akcje BMW spadły o 1,2%.