Amerykanie obniżają stopy procentowe. Produkcja przemysłowa w Polsce. Zmiana w fotelu ministra finansów

745

Pomimo pewnych wątpliwości, które pojawiły się w ostatniej chwili, FOMC postanowił obniżyć stopy procentowe. Ponownie trwają spekulacje, czy to naprawdę koniec ruchów stóp procentowych, głosy są mocno podzielone.

Fed nie zawiódł
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe obniżyły się o 0,25% na wczorajszym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku. Co ciekawe, podczas gdy główna stopa spadła o 0,25%, pozostałe zostały obniżone o 0,3%. W komunikacie po decyzji argumentację zdominowały czynniki zewnętrzne, które mogą sugerować, że Fed nie jest zaniepokojony sytuacją w USA. Warto jednak zauważyć, że 2 na 9 członków nie było za obniżkami stóp. Co więcej, patrząc na długoterminowe prognozy stóp procentowych, może się okazać, że to koniec cyklu redukcji. Najprawdopodobniej był odpowiedzialny za umocnienie dolara po spotkaniu – jeśli miał to być koniec obniżek, inwestorzy dostosowywali swoją pozycję. Z drugiej strony był oczywiście tweet od prezydenta USA, który zgromił Komitet. Patrząc na presję na FOMC, można spodziewać się presji na dalsze cięcia, które mogą wpłynąć na decyzję z grudnia.

Produkcja przemysłowa w Polsce
Analitycy oczekiwali spowolnienia wzrostu produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym, z 5,8% w ubiegłym roku do zaledwie 1,7% w tym roku. Nie spodziewali się jednak, że odczyt będzie o 3% niższy niż oczekiwano. W wyniku tych danych złoty był pod presją od samego rana i traci wobec euro. Spadki w stosunku do franka są silniejsze, ale decyzja Banku Szwajcarii o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, co dodatkowo wzmacnia franka.

Zmiana na stanowisku ministra finansów
Fakt, że Marian Banaś zasiadałby tymczasowo na stanowisku szefa finansów, był znany niemal natychmiast. Właśnie poznaliśmy nazwisko jego następcy. Jerzy Kwieciński będzie piątym ministrem tego ministerstwa w obecnej kadencji. Warto zauważyć, że będzie on także szefem Ministra Inwestycji i Rozwoju. Wątpliwe jest, aby ze względu na zbliżające się wybory zdąży zapisać się w historii – prawdopodobnie z tego powodu rynki reagują neutralnie na tę wiadomość.