Bank Centralny Federacji Rosyjskiej ( rosyjski : Центральный банк Российской Федерации Tsentral’nyy banku Rossiyskoy Federatsii ) znany również jako Bank Rosji (ros Банк России Banku Rossii ) jest bankiem centralnym z Federacji Rosyjskiej , założony w 1860 jako Państwowy Bank Cesarstwa Rosyjskiego z siedzibą przy ulicy Neglinnaya w Moskwie. Jego funkcje są opisane w rosyjskiej konstytucji (art. 75) oraz w specjalnej ustawie federalnej.
Forma prawna | przedsiębiorstwo państwowe |
Data założenia | 1990 |
Państwo | Rosja |
Siedziba | Moskwa |
Historia
Państwowy Bank Cesarstwa Rosyjskiego
Decyzję o utworzeniu Państwowego Banku Cesarstwa Rosyjskiego podjął cesarz Piotr III w maju 1762 r. wzorując się na Banku Anglii i który miałby prawo wydawać banknoty. Jednak z powodu zamachu stanu z 28 czerwca 1762 r. I zabójstwa cara car nie został zrealizowany. Wybuch wojny rosyjsko-tureckiej w 1768 r. I deficyt budżetu państwa zmusiły Katarzynę II do nawiązania do pomysłu emisji pieniądza papierowego, aw grudniu 1768 r. Utworzyła Państwowy Bank Przydziałów, który istniał do 1818 r. I był zastąpiony przez Państwowy Bank Handlowy, ale pierwszy organ centralnej bankowości w Rosji został ustanowiony 12 czerwca 1860 r. Jako Bank Państwowy (GosBank) Imperium Rosyjskiego (rosyjski: Государственный банк Российской Империи ), który został utworzony na bazie Państwowego Banku Handlowego z inicjatywy cesarza Aleksandra II . To pokazało również ratyfikację statutu banku. Zgodnie ze statutem był to bank państwowy, przeznaczony na krótkoterminowe kredyty handlu i przemysłu.
Na początku 1917 r. Bank miał jedenaście oddziałów, 133 stałe i pięć tymczasowych oraz 42 agencje. 7 listopada 1917 r. Rosyjski bank państwowy został zdezaktywowany i zastąpiony przez Bank Ludowy, który istniał do czasu ustanowienia radzieckiego Gosbanku .
Bank Centralny Federacji Rosyjskiej
Centralny Bank Federacji Rosyjskiej (Bank Rosji) powstał 13 lipca 1990 r. W wyniku przekształcenia Rosyjskiego Republikańskiego Banku Państwowego Banku ZSRR. Był odpowiedzialny przed Najwyższą Radziecką RSFSR . 2 grudnia 1990 r. Najwyższa Sowieta RSFSR przyjęła ustawę o Centralnym Banku Federacji Rosyjskiej (Bank Rosji), zgodnie z którą Bank Rosji stał się osobą prawną, główny bank RSFSR i był odpowiedzialny przed najwyższą radziecką RSFSR. W czerwcu 1991 r. Karta została przyjęta przez Bank Rosji. W dniu 20 grudnia 1991 r. Państwowy Bank ZSRR został zniesiony, a wszystkie jego aktywa, pasywa i nieruchomości w RSFSR zostały przeniesione do Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej (Bank Rosji), który następnie został przemianowany na Bank Centralny Rosji Federacja (Bank Rosji). Od 1992 r. Bank Rosji zaczął kupować i sprzedawać waluty obce na stworzonym przez niego rynku walutowym , ustalać i publikować oficjalne kursy walut obcych wobec rubla.
Rola i obowiązki
Zgodnie z konstytucją jest to niezależna jednostka, której głównym obowiązkiem jest ochrona stabilności waluty krajowej, rubla .
Przed 1 września 2013 r. Był głównym regulatorem rosyjskiego sektora bankowego , odpowiedzialny za licencje bankowe , zasady operacji bankowych i standardy rachunkowości, pełniąc funkcję pożyczkodawcy ostatniej instancji dla organizacji kredytowych. Po wyznaczonej dacie funkcje i uprawnienia CBR zostały znacznie rozszerzone, a bank centralny uzyskał status mega-regulatora wszystkich rynków finansowych Rosji.
Ma wyłączne prawo do emisji banknotów i monet rubla przez mennice w Moskwie i Petersburgu, mennicę Goznak . Bank centralny emituje monety okolicznościowe wykonane z metali szlachetnych i nieszlachetnych, a także monety inwestycyjne z metali szlachetnych, które są dystrybuowane na terenie kraju i poza nim. W 2010 r. Z okazji 150. rocznicy wyemitowała 5-kilogramową złotą monetę pamiątkową Aleksandra II .
Zgodnie z rosyjskim prawem połowa zysków banku musi zostać przekazana do budżetu federalnego rządu . Centralny Bank Rosji jest członkiem BIS .
Bank Rosji posiada 57,58% akcji w Sbierbanku , wiodącym banku komercyjnym w kraju . Bank Rosji posiada również 100% udziałów w Russian National Reinsurance Company (RNRC), największej krajowej firmie reasekuracyjnej. RNRC utworzono w celu zapobiegania możliwym problemom z zagraniczną reasekuracją dużych ryzyk w ramach sankcji międzynarodowych podczas kryzysu na Ukrainie , takich jak budowa Mostu Krymskiego .
Polityka
W grudniu 2014 r., Przy spadających globalnych cenach ropy, zachodnich sankcjach za kryzys na Ukrainie, ucieczce kapitału i obawach przed recesją, bank podniósł tygodniową minimalną stopę repo aukcji o 6,5 punktu do 17 procent. Spowodowało to ucieczkę rubla, a 29 stycznia bank obniżył stopę o dwa punkty do 15 procent.
W styczniu 2015 r. Szefa polityki pieniężnej, Ksenia Yudayeva , zwolenniczka ścisłej polityki antyinflacyjnej, zastąpił Dmitrij Tulin , który „jest postrzegany jako bardziej akceptowalny przez bankowców, którzy domagają się niższych stóp procentowych”.