Wskaźnik – Wstęgi Bollingera – Bollinger Bands

214

Wskaźnik – Wstęgi Bollingera – Bollinger Bands (BOL – Bollinger Bands) to wskaźnik autorstwa Johna Bollingera, który został wynaleziony na początku lat 80-tych. Jest wskaźnikiem wahań cen i określa potencjalny obszar wahań cen danego instrumentu. Zadaniem wstążki jest określenie skrajnych cen względnych. Im bardziej wstążki się rozchodzą, tym większa jest zmienność na rynku.

Zastosowanie Wstęgi Bollingera – Bollinger Bands

Odwrócenie trendu

Podejście to opiera się na założeniu, że kurs przez ponad 90% czasu powinien znajdować się pomiędzy dwiema wstęgami: górną i dolną odbijającą się od nich. Jest to szczególnie charakterystyczne dla trendu horyzontalnego. W trendzie horyzontalnym przełamanie ceny poza pasmem lub znaczące podejście do nich zwiastuje krótkoterminowe odwrócenie trendu.

Lokalne szczyty i dołki

Kiedy cena spadnie poniżej dolnej granicy pasma lub zbliży się do tego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powstanie nowa dziura. Pojawia się sygnał zakupu (zielona strzałka). Z kolei, gdy cena wzrośnie do górnego pasma lub zbliży się do niego, istnieje duże prawdopodobieństwo utworzenia nowego szczytu. Następnie pojawia się sygnał sprzedaży (czerwona strzałka). W przypadku naruszenia ceny przez cenę należy spodziewać się zwrotu. Jest to prosty sposób na prognozowanie końcowego momentu spadku lub wzrostu kursu walutowego. Aby zwiększyć skuteczność prognozowania trendów, zaleca się jednak stosowanie go w połączeniu z innymi wskaźnikami.

Uwagi praktyczne

Przy długich ramionach wstążki blisko siebie (trend poziomy) należy spodziewać się znacznych wahań cen. Zdarza się, że pierwszy ruch naruszający wstęgę jest fałszywy i poprzedza znaczący ruch w przeciwnym kierunku, a następnie następuje ruch zgodny z tendencją, która popełniła pierwsze przebicie wstęgi. Jeśli cena gwałtownie i znacznie przekracza obszar narysowany przez wstążki (rynek o silnym trendzie), zwykle zwiastuje kontynuację nowego trendu i opóźnia prawdopodobieństwo szybkiego zwrotu ceny.

Spekulacja z trendem przy pomocy wstęg Bollingera

W przeciwieństwie do większości wskaźników, pasmo Bollingera nie jest wskaźnikiem statycznym i zmienia swój kształt w oparciu o ostatnie ceny i dokładny pomiar pędu i zmienności. Możemy więc użyć tego wskaźnika do analizy siły trendu i uzyskać w ten sposób wiele cennych informacji. Oto kilka ważnych punktów, na które należy zwrócić uwagę podczas korzystania z pasm Bollingera do analizy siły trendu:

  null
 • Podczas silnych trendów cena pozostaje blisko zewnętrznego pasma
 • Wycofywanie się z zewnętrznej wstążki, gdy trend będzie kontynuowany, wykazuje osłabienie
 • Wielokrotne popychanie w kierunku zewnętrznej sieci, która tak naprawdę jej nie dociera, wskazuje na brak siły
 • Przełamanie średniej kroczącej jest często znakiem, że trend się kończy

Poniższy zrzut ekranu pokazuje, ile informacji trader może uzyskać, jeśli użyje pasm Bollingera. Pozwól, że poprowadzę cię przez punkty 1–5, które znajdziesz również na poniższej tabeli:

  null
 • Cena wykazuje silny trend spadkowy i cały czas utrzymuje się blisko zewnętrznej wstążki – bardzo niedźwiedzi sygnał
 • Cena nie dociera do zewnętrznego pasma i mocno podrywa, tworząc jednocześnie formację uścisku. Jest to klasyczna formacja odwrotna, w której trend uparty wygasa
 • Pojawia się 3 huśtawka z dolnym pikiem. Pierwsze uderzenie sięga zewnętrznej wstążki, a kolejne dwa już nie – utrata siły.
 • Silny trend spadkowy, w którym cena pozostaje blisko zewnętrznego pasma. Próbuje nawet się odbić, ale niedźwiedzie za każdym razem przejmują kontrolę.
 • Cena konsoliduje się w ruchu bocznym, nie dociera już do dolnego pasma i można zobaczyć pasek pinów powodujący odrzucenie i kończący trend spadkowy.

Jak widać, same wstęgi Bollingera mogą dostarczyć wielu informacji na temat siły trendu i równowagi między kupującymi i sprzedającymi.

Zalety Bollinger Bands

 • Prostota w zastosowaniu;
 • Wskaźnik działa na wszystkich interwałach czasowych;
 • Proste odczytywanie sygnałów inwestycyjnych;
 • Mało skomplikowana konstrukcja.

Wady Wstęg Bollingera

 • Wiele możliwości interpretacji wskaźnika.
Poprzedni artykułCentralny Bank Rosji
Następny artykułTransakcje futures